
Wyjeżdżasz na wakacje samochodem do Europy?
Co trzeba zabrać w trasę?
Wyjazd na wakacje do krajów europejskich wiąże się nie tylko z dłuższą podróżą własnym samochodem, ale również z obowiązkiem posiadania odpowiednich dokumentów i akcesoriów. Czy wiesz, co musisz zabrać ze sobą, aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji? Eksperci z Yanosika sprawdzili, czego nie możesz zapomnieć wybierając się w trasę po Europie.
Wyjeżdżając własnym samochodem w trasę po europejskich krajach należy się odpowiednio przygotować. Przegląd auta przed wyjazdem to podstawa, ale poza nim, należy również pamiętać o kilku ważnych rzeczach.
Te dokumenty zabierz ze sobą
Wyjeżdżając za granicę nie zapomnij o tym, że brak obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy oraz ubezpieczenia i dowodu rejestracyjnego w naszym kraju, nie musi mieć przełożenia na pozostałe państwa europejskie. Wybierając się za granicę lepiej zabierz ze sobą pełen komplet dokumentów, zwłaszcza, że zagraniczna policja nie uznaje aplikacji mObywatel, w której jest cyfrowe prawo jazdy.
- Polecam również dodanie do naszej aplikacji raportu historii swojego samochodu. To elektroniczny zapis, na podstawie numeru VIN, który może się przydać w sytuacjach kryzysowych, takich jak niespodziewana awaria i wizyta w zagranicznym warsztacie samochodowym – informuje Julia Langa, Yanosik.
Dodatkowym dokumentem, który należy ze sobą zabrać, jest OC. Zwłaszcza takie, które chroni nas przed obowiązkiem pokrycia wyrządzonych przez nas szkód. Polisa ta działa w większości krajów europejskich, jednak nie wszędzie. Na wyjazd do Czarnogóry, Albanii, Macedonii, Białorusi i Ukrainy będziemy potrzebowali także zielonej karty. Jest to potwierdzeniem, które wydaje ubezpieczyciel, o ważnym OC.
Wyjątkiem jest również Kosowo, w którym niestety nie uznaje się zielonej karty i przy wjeździe do kraju, należy wykupić ubezpieczenie graniczne.
Co z paszportem COVID-owym?
Planując wyjazd za granicę, sprawdzaj na bieżąco wymogi konkretnego kraju względem bezpieczeństwa COVID-19. Obecnie, jeśli jesteśmy zaszczepieni i posiadamy paszport covidowy z kodem QR to możemy podróżować po krajach europejskich. Jednak należy pamiętać, że działa on dopiero po uzyskaniu pełnej odporności, a więc 14 dni po podaniu drugiej dawki szczepionki.
Paszport można pobrać przez aplikację mObywatel, a także wydrukować po pobraniu z internetowego konta pacjenta.
Nowym oświadczeniem rządu jest zapis, iż osoby podróżujące będą mogły się zwolnić z 10-dniowej obligatoryjnej kwarantanny po wykonaniu testu, po powrocie, w ciągu 48 godzin od przekroczenia granicy z terytorium państwa należącego do strefy Schengen, państwa będącego Pcz UE i państw, które uzgodniły z Polską zasady przepływu osób w związku z ograniczeniami wprowadzanymi na czas epidemii COVID-19 (obecnie tylko Republika Turcji). Oczywiście wynik testu musi być negatywny.
To wyposażenie to absolutny must have
W Polsce nie obowiązują wymogi względem posiadania w samochodzie konkretnych elementów dodatkowego wyposażenia. Jedyne, co musi mieć przy sobie kierowca, to gaśnica i trójkąt. Jednak w krajach europejskich do tej listy należy dodać również apteczkę, kamizelkę, a nawet zapasowe żarówki (wymogi Czech).
W teorii obowiązuje zapis, że wyposażenie auta, musi być zgodne z wymogami kraju, w którym zostało ono zarejestrowane. Jednak w praktyce, poza trójkątem i gaśnicą, lepiej zabrać ze sobą dodatkowe akcesoria, takie jak:
● kamizelka odblaskowa,
● zestaw do udzielania pierwszej pomocy,
● zapasowe żarówki (z wyjątkiem aut ze światłami ksenonowymi, neonowymi lub LED),
● kliny zabezpieczające koła,
● maseczki,
● powyższe dokumenty.
W zależności od kraju, do którego się wybieramy, obowiązuje lista różnych akcesoriów, które musimy mieć przy sobie. Poniżej dokładny spis:
● Austria – trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa,
● Belgia - trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa, zestaw do udzielania pierwszej pomocy,
● Bułgaria - trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa, zestaw do udzielania pierwszej pomocy, gaśnica,
● Chorwacja - trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa, zestaw do udzielania pierwszej pomocy, zapasowe żarówki,
● Czechy – zestaw do udzielania pierwszej pomocy, zapasowe żarówki,
● Estonia – gaśnica, kamizelka odblaskowa, kliny zabezpieczające koła,
● Francja – trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa,
● Holandia – trójkąt ostrzegawczy,
● Litwa - trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa, zestaw do udzielania pierwszej pomocy,
● Łotwa – trójkąt ostrzegawczy, zestaw do udzielania pierwszej pomocy, gaśnica,
● Niemcy - trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa, zestaw do udzielania pierwszej pomocy,
● Słowacja - trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa,
● Słowenia - trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa, zapasowe żarówki,
● Szwajcaria – trójkąt ostrzegawczy,
● Węgry – trójkąt ostrzegawczy,
● Włochy - trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa.
Wybierając się w trasę po Europie dokładnie zaplanujcie swoją podróż i przystanki. Pamiętajcie, że w różnych krajach obowiązują inne limity prędkości oraz kary za ich przekroczenie. W podróży pomocnym rozwiązaniem może być aplikacja, która nie tylko będzie nawigować do celu, ale również poinformuje o aktualnych limitach prędkości, a także o fotoradarach.
źródło: Neptis
Zobacz podobne artykuły:
Warto serwisować samochód w ASO? Odpowiadamy.
Warsztat / Porady
2023.03.23
Samochód idealny dla kobiety
Warsztat / Porady
2023.03.08
Ferie 2023: prawie 9 tys. pijanych kierowców na polskich drogach
Bezpieczeństwo
2023.03.07
Firmy z branży
AKUMULATOREX
mazowieckieAMPERMAX
mazowieckieAuto Top
mazowieckieOdszkodowania Kancelaria Prawna Leszek Krupanek
śląskieWYPOŻYCZALNIA/SPRZEDAŻ BAGAŻNIKÓW & BOXÓW DACHOWYCH
mazowieckieCo kieruje klientami salonów samochodów przy wyborze sprzedawcy? Odpowiadamy
Wiadomości / Wydarzenia
2023.03.23
Warto serwisować samochód w ASO? Odpowiadamy.
Warsztat / Porady
2023.03.23
Zakaz sprzedaży aut spalinowych w UE pod znakiem zapytania
Wiadomości / Gorące tematy
2023.03.20