Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Jak przekonać firmy do leasingu aut w nowej rzeczywistości podatkowej?
kalendarz 20/05 2019

Jak przekonać firmy do leasingu aut w nowej rzeczywistości podatkowej?

Leasing

W co drugiej firmie z sektora MŚP leasing jest jednym z najczęściej wybieranych modeli finansowania samochodów służbowych.

Z leasingu najchętniej korzystają firmy z branży handlowej (56,7 proc.), produkcyjnej (54,8 proc. wskazań) oraz transportowej (48 proc.). Od 1 stycznia 2019 r. obowiązują nowe przepisy w rozliczaniu leasingu samochodów osobowych.

Końcówka 2018 r. była jednym z najintensywniejszych okresów w branży samochodowej. Zmieniające się przepisy o PIT i CIT zmobilizowały niezdecydowanych do zakupu wysokiej klasy aut w leasingu, a dealerów samochodowych do wzmożonych wysiłków w finalizowaniu umów sprzedaży. Nowe przepisy mogą oznaczać w nowym roku mniejsze zainteresowanie zakupem samochodu, a tym samym spadek sprzedaży i osiąganych przez dealerów, czy firmy leasingujące auta wyników.

Limit 150.000 zł a różna dopuszczalna wartość samochodu

Mniej opłacalne warunki dotyczą przedsiębiorców, którzy po 1 stycznia 2019 kupią samochód osobowy, którego całkowita wartość przekracza 165 470 zł brutto (134 529 netto). Kwota ta została ustalona przez ustawodawcę dla użytkowników, którzy korzystają z auta w cyklu mieszanym, czyli zarówno w celach prywatnych jak i służbowych, w związku z czym zgodnie z przepisami mogą odliczyć sobie 50 proc. podatku VAT od raty leasingowej. Właśnie po dopuszczalnym odliczeniu otrzymujemy ustaloną kwotę limitu w wysokości 150 000 zł. Jeśli samochód nie będzie droższy, to cały czynsz inicjalny i raty – tak jak przed zmianą przepisów – będą w całości kosztem uzyskania przychodu. Z kolei dla firm, które korzystają z samochodów wyłącznie w celach służbowych i w związku z tym odliczają 100 proc. VAT, zwolnienie obejmuje zakup auta o wartości do 150 000 zł brutto. Identyczny limit dotyczy firm, które nie są płatnikami VAT.

W 2018 r. leasing był jednym z najczęściej wybieranych modeli finansowania samochodów służbowych. Z tego rozwiązania najchętniej korzystały firmy z branży handlowej (56,7 proc. wskazań), transportowej (48 proc. wskazań) oraz produkcyjnej (54,8 proc. wskazań).

Wyprzedaż rocznika

W branży motoryzacyjnej okres wyprzedaży rocznika zaczyna się już na początku listopada danego roku. W Polsce jednym z najważniejszych czynników kształtujących wartość auta jest rok produkcji, dlatego pierwsza połowa roku jest kluczowa dla dealerów samochodowych. To dla nich ostatni moment, by sprzedać pojazdy z poprzedniego roku, nie obniżając znacząco ich cen. Firmom zależy natomiast, aby nabyć nowy samochód w okazyjnej cenie, czyli niższej niż jeszcze w grudniu – możemy mówić tu o rabatach, które sprawią, że wartość samochodu nie przekroczy limitu podatkowego.

źródło: Contrust


Tagi:
leasing, leasingu aut w nowej rzeczywistości podatkowej

Zobacz podobne artykuły:

Rynek leasingu w 2021 r. powinien odrobić straty z okresu pandemii
kalendarz 24/05 2021

Rynek leasingu w 2021 r. powinien odrobić straty z okresu pandemii

Finanse / Leasing

2021.05.24

Firmy zwiększają inwestycje w samochody osobowe i użytkowe.
Rok 2021 zacznie się od dużych zmian w przepisach dotyczących leasingu
kalendarz 04/01 2021

Rok 2021 zacznie się od dużych zmian w przepisach dotyczących leasingu

Finanse / Leasing

2021.01.04

Od 1 stycznia br. prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą zyskają dodatkową ochronę prawną.
Rynek leasingu aut wyhamował
kalendarz 06/08 2020

Rynek leasingu aut wyhamował

Finanse / Leasing

2020.08.06

Przyspieszenie możliwe dopiero pod koniec roku wraz z wyprzedażami na rynku motoryzacyjnym.
Najnowsze artykuły:
Tajemniczy prototyp Peugeota

Tajemniczy prototyp Peugeota

Prezentacje / Concept Cars

2024.04.18

Był praktycznie gotowy do produkcji. Powstał tylko w jednym egzemplarzu.
 52. Rajd Świdnicki - powroty i niespodzianki

52. Rajd Świdnicki - powroty i niespodzianki

Wiadomości / Moto sport

2024.04.17

77 załóg, w tym 26 w rajdówkach sprzed lat, zadeklarowało start w 52. edycji Rajdu Świdnickiego.
Alfa Romeo – kontrowersje wokół nazwy

Alfa Romeo – kontrowersje wokół nazwy

Wiadomości / News

2024.04.16

Alfa ugięła się pod naciskiem włoskiego rządu i zmieniła nazwę nowego modelu.