Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Czy to koniec Diesla?
kalendarz 30/05 2023

Czy to koniec Diesla?

Gorące tematy

Skandal związany z fałszowaniem wyników emisji spalin ma ciąg dalszy.

W ostatnich latach przemysł motoryzacyjny znalazł się w centrum jednej z największych afer związanych z emisją spalin. Skandal, który stał się powszechnie znany jako "dieselgate", odsłonił kompleksowy proceder fałszowania pomiarów przez wiele firm z branży automotive, nie tylko producentów samochodów. Wpłynęło to na zaufanie konsumentów i spowodowało spadki wartości firm oraz wywołało szerokie dyskusje na temat wpływu spalin na środowisko. Jak aktualnie wygląda sytuacja w branży i jaka przyszłość czeka auta z silnikiem Diesla?

„Dieselgate” rozpoczął się od ujawnienia w 2015 r. przez amerykańską Agencję Ochrony Środowiska (EPA) fałszowania pomiarów emisji spalin przez koncern Volkswagen. Okazało się, że w celu spełnienia norm, Volkswagen stosował nielegalne oprogramowanie w silnikach Diesla, które w trakcie testów emitowało niższe poziomy zanieczyszczeń niż w rzeczywistych warunkach jazdy. Odkrycie to wstrząsnęło nie tylko branżą samochodową, ale również konsumentami na całym świecie, którzy uważali, że samochody wyposażone w silniki Diesla są bardziej przyjazne dla środowiska.

W przypadku VW odkryto, że silniki Diesla były wyposażane w oprogramowanie sterujące, które rozpoznawało, kiedy samochód był poddawany testom emisji spalin, dzięki czemu miały spełnić rygorystyczne normy, które obowiązują w wielu krajach. W takim przypadku samochód dostosowywał swoje parametry pracy, aby spełnić określone wymogi dotyczące emisji. Jednak podczas normalnej jazdy na drodze samochody emitowały znacznie większe ilości szkodliwych substancji, takich jak tlenki azotu (NOx) – wyjaśnia Natalia Sokołowska, ekspertka serwisu autobaza.pl.

Zmowa producentów?

Jednak „dieselgate” nie był przypadkiem pojedynczego producenta. W toku śledztwa wyszło na jaw, że wiele innych firm również stosowało podobne metody fałszowania pomiarów emisji spalin. Koncerny takie jak Audi, BMW, Fiat Chrysler, Mercedes-Benz czy Opel także zostały oskarżone o manipulację wynikami emisji. Praktyka fałszowania pomiarów była szeroko rozpowszechniona w przemyśle motoryzacyjnym.

Kiedy wybuchł skandal, VW przez miesiące twierdził, że stoi za nim tylko niewielka liczba pracowników niskiego szczebla, a zarząd nic o tym nie wiedział. Tymczasem okazało się, że w proceder zaangażowane było kierownictwo najwyższego szczebla koncernu nie tylko w Europie, ale także w USA.  

W wyniku przeprowadzonego śledztwa w sprawie „dieselgate” w stan oskarżenia zostali postawieni szefowie całej grupy VW, dyrektor generalny Audi, a w 2021 r. prokuratura rozszerzyła śledztwo o byłych menedżerów najwyższego szczebla Continental. W kwietniu b.r. agencja Reutera podała, iż niewymieniony z nazwiska kierownik projektu technicznego w Continental przyznał się do udziału w skandalu i obciążył innych oskarżonych. W sumie wobec 60 osób toczy się śledztwo w sprawie współudziału, podżegania do oszustwa i nadużycia zaufania.

Konsekwencje dalekosiężne

„Dieselgate” jest prawdopodobnie największym skandalem, który wywołał wielkie kontrowersje w branży samochodowej XXI w. Wpłynął na reputację VW i przyczynił się do zmian w przemyśle motoryzacyjnym.

Volkswagen został zmuszony do wypłacenia znacznych odszkodowań, które wyniosły miliardy dolarów na całym świecie. Ponadto firma zmagała się z licznymi procesami sądowymi, a jej reputacja została poważnie nadszarpnięta.

Skandal związany z fałszowaniem norm emisji spalin doprowadził do zwiększenia kontroli oraz surowszych testów laboratoryjnych w wielu krajach. Organizacje międzynarodowe, takie jak Europejska Agencja Środowiska (EEA) oraz narodowe agencje regulacyjne wzmocniły swoje działania w celu zapobiegania oszustwom i manipulacjom związanym z emisją zanieczyszczeń.

Skandal wywołał ogromne poruszenie zarówno w przemyśle samochodowym, jak i wśród użytkowników oraz miał znaczący wpływ na reputację VW oraz producentów samochodów z silnikami Diesla w ogóle. Grupa Volkswagen była zmuszona wycofać wiele modeli z rynku, wypłacić wysokie kary finansowe i naprawić pojazdy poszkodowanych klientów. Ponadto kierowcy zaczęli baczniej przyglądać się działaniom koncernów, bardziej krytycznym okiem patrzą na ich działalność i co widać również w naszych raportach, popularność samochodów z silnikiem Diesla spada – komentuje Natalia Sokołowska, ekspertka serwisu autobaza.pl.

Co czeka silniki Diesla?

Jak podaje Międzynarodowa Rada ds. Czystego Transportu (ICCT) około 13 mln wysoce zanieczyszczających środowisko pojazdów z silnikiem Diesla sprzedanych w latach 2009-2019 pozostaje na europejskich drogach. ICCT powiedział, że kolejne 6 mln diesli ma „podejrzany” poziom emisji. Samochody obejmują 200 różnych modeli wyprodukowanych przez wszystkich głównych producentów.

Z kolei Rada Unii Europejskiej, pod koniec marca 2023 r. ostatecznie przyjęła rozporządzenie o zakazie rejestracji pojazdów z silnikiem spalinowym po 2035 r. W ramach nowych przepisów każdy producent musi zagwarantować, że średnia emisja CO2 z jego floty nowo zarejestrowanych pojazdów w roku kalendarzowym nie przekroczy jego indywidualnej rocznej normy. W przypadku, gdy normy zostaną przekroczone, producent musi ponieść karę finansową w wysokości 95 euro za gram CO2/km powyżej ustalonej wartości za każdy zarejestrowany pojazd.

Przyszłość silników Diesla jest niepewna ze względu na zmiany regulacyjne, rozwój silników elektrycznych i skutki skandalu „dieselgate”. Niemniej jednak nadal istnieje duże zapotrzebowanie na samochody z silnikami wysokoprężnymi w niektórych sektorach, takich jak przemysł ciężki, transport drogowy czy rolnictwo, ze względu na ich wytrzymałość, efektywność paliwową i duży moment obrotowy. W tego rodzaju pojazdach mogą być potrzebne rozwiązania alternatywne, takie jak biopaliwa lub hybrydowe systemy napędowe, aby zmniejszyć emisję spalin – podsumowuje Natalia Sokołowska, ekspertka serwisu autobaza.pl.

źródło autobaza


Tagi:
diesel, dieselgate, silniki wysokoprężne, VW

Zobacz podobne artykuły:

Ceny piwa i wody na stacjach paliw
kalendarz 09/12 2024

Ceny piwa i wody na stacjach paliw

Wiadomości / Gorące tematy

2024.12.09

Piwo czy woda – co częściej wybierają klienci na stacjach paliw w Polsce?
Polska ma na ulicach swój autobus elektryczny
kalendarz 03/12 2024

Polska ma na ulicach swój autobus elektryczny

Wiadomości / Gorące tematy

2024.12.03

Projekt rozwijał się po cichu, w cieniu Izery.
Bezpieczniej na drogach, drożej w salonie
kalendarz 25/11 2024

Bezpieczniej na drogach, drożej w salonie

Wiadomości / Gorące tematy

2024.11.25

Wzrost cen aut może sięgać 15 proc.
Najnowsze artykuły:
Nowy Fiat 500 w 2032 r.

Nowy Fiat 500 w 2032 r.

Wiadomości / News

2024.12.11

Kolejna generacja Fiata 500 będzie produkowana w zakładach w Mirafiori.
Porsche zredukuje liczbę salonów w Chinach

Porsche zredukuje liczbę salonów w Chinach

Wiadomości / News

2024.12.11

Spadek sprzedaży zmusił markę do zmniejszenia punktów dealerskich.
Na jakiej zasadzie działają dodatki ceramiczne do oleju?

Na jakiej zasadzie działają dodatki ceramiczne do oleju?

Warsztat / Porady

2024.12.11

W ostatnich latach przebojem na polskim rynku stały się dodatki ceramiczne do oleju jak np. Ceramizator, które mają zabezpieczać silnik przed nadmiernym zużyciem.