Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Czy Polacy wciąż kupują samochody na kredyt?
kalendarz 07/08 2023

Czy Polacy wciąż kupują samochody na kredyt?

Kredyty

W ciągu najbliższego roku zaledwie 11,5 proc. badanych zamierza kupić samochód. 63 proc. z nich wybierze samochód używany.

Prawie połowa pytanych Polaków – 48 proc. – twierdzi, że posiada nadwyżki finansowe i jest w stanie co miesiąc zaoszczędzić określoną przez siebie kwotę – wynika z Barometru Rynku Consumer Finance (BRCF) opracowanego w ramach badania „Sytuacja na rynku consumer finance” ZPF. Jednocześnie 11,5 proc. badanych przewiduje zakup samochodu w przeciągu najbliższych 12 miesięcy.

- Ważnym zagadnieniem, ściśle związanym z nabywaniem samochodów w Polsce, są sposoby finansowania. Niemal połowa Polaków decydując się na kupno auta sięga po zewnętrzne opcje finansowania - najchętniej wybierany jest kredyt gotówkowy lub równie popularny leasing, ale też istnieje możliwość zaciągnięcia kredytu samochodowego, czy też najmu długoterminowego. Istotną informacją w tym kontekście jest fakt, że około połowa przebadanych gospodarstw domowych nie prognozuje problemów z obsługą własnych zobowiązań – mówi Bartłomiej Pszeniczny Kierownik Działu Rozwoju Produktów w Cofidis Polska.

Polacy częściej kupują używane auta za gotówkę, a nowe na kredyt

Około połowa badanych przyznaje, że chętnie dokona zakupu samochodu finansowanego w całości lub części z kredytu.

- Uważam, że dominujące obecnie tendencje są widoczne różnicach w finansowaniu samochodów – zdaje się, że Polacy chętniej kupują używane samochody za gotówkę niż na kredyt. Jednak w przypadku nowych aut sytuacja wygląda odwrotnie – tutaj udział transakcji gotówkowych wynosi 54 proc. Niezależnie od tego, czy w grę wchodzi zakup nowego samochodu, czy używanego, a także od tego, czy ma to być samochód prywatny, czy firmowy, transakcję za każdym razem można zrealizować przy pomocy kredytu lub leasingu – dodaje Bartłomiej Pszeniczny.

Rejestracja nowych aut rośnie

Jeszcze w 2022 r. klienci branży motoryzacyjnej borykali się z problemem w dostępności nowych samochodów. Na swoje zamówienie musieli oni czekać długimi tygodniami, a nawet miesiącami. Dziś sytuacja wygląda nieco lepiej, a podsumowując pierwszy kwartał 2023 r, dostrzegalne jest większe zainteresowanie zakupami samochodów, o czym świadczy rosnąca liczba rejestracji nowych pojazdów.

- W moim przekonaniu powodami malejącej w 2022 r. liczby rejestracji aut mogły być nie tylko względy finansowe – m.in. wysoka inflacja, ale także wciąż stosunkowo niska dostępność pojazdów. Być może z tego powodu konsumenci skupiali się na rynku samochodów używanych, które podobnie jak auta prosto z salonu, można finansować przy pomocy kredytu czy leasingu – zauważa Omar Kasafier Head of Sales (dla kredytów samochodowych) w Cofidis Polska.

W samym marcu 2023 r. zarejestrowano ponad 55 tys. nowych samochodów osobowych i dostawczych, co w porównaniu do marca 2022 r. oznacza wzrost o 21,17 proc. - wynika z danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Również w kwietniu 2023 r. widać zwiększenie liczby rejestracji aut – w stosunku do analogicznego miesiąca sprzed roku – o 1,7 proc. Rozpatrując wyniki I kwartału 2023 r. zauważalny jest przyrost o 17,78 proc. r/r. Jednocześnie wzrosła sprzedaż samochodów zasilanych paliwami alternatywnymi. Wyjątkiem w przypadku wzrostu rejestracji nie jest więc też rejestracja pojazdów z segmentu nisko- i zeroemisyjnych oraz pojazdów premium. Prawdopodobnie samochodów elektrycznych i hybrydowych będzie przybywać na polskich i europejskich drogach, co przełoży się na wzrost rejestracji tych pojazdów. Po części wynika to z europejskich rozwiązań legislacyjnych.

- Duże zamieszanie na rynku motoryzacyjnym wywołuje zarządzenie Parlamentu Europejskiego, zgodnie z którym nowe samochody z napędem spalinowym będzie można zarejestrować jedynie do 2035 r. Zakaz rejestracji pojazdów spalinowych będzie więc jednocześnie wykluczał możliwość sprzedaży takich samochodów. W związku z tym perspektyw rozwoju motoryzacji upatruje się w samochodach elektrycznych z coraz większą ofertą. Po pierwsze ze względu na korzystne warunki finansowania zewnętrznego, po drugie – za sprawą dofinansowania w ramach programu „Mój Elektryk” – dodaje Pszeniczny.


Tagi:
samochód na kredyt, samochód używany, jakie samochody kupuje się na kredyt

Zobacz podobne artykuły:

Auto od Mikołaja
kalendarz 22/12 2021

Auto od Mikołaja

Finanse / Kredyty

2021.12.22

Jakie używane samochody kupują Polacy na kredyt pod choinkę?
Czy w weekend można kupić auto na kredyt?
kalendarz 10/11 2021

Czy w weekend można kupić auto na kredyt?

Finanse / Kredyty

2021.11.10

Każdego miesiąca Polacy kupują średnio 200 tys. samochodów używanych.
 Kredyt na samochód
kalendarz 03/08 2021

Kredyt na samochód

Finanse / Kredyty

2021.08.03

Jaki rodzaj finansowania wybrać, żeby nie żałować?
Najnowsze artykuły:
 Ford Transit za prawie milion zł

Ford Transit za prawie milion zł

Wiadomości / News

2024.05.17

To nie jest zwykły dostawczak ale samochód do zadań specjalnych.
Sobiesław Zasada w drodze do Monte Cassino

Sobiesław Zasada w drodze do Monte Cassino

Wiadomości / Wydarzenia

2024.05.15

Sobiesław Zasada stanął na czele wyprawy Maluchów na miejsce słynnej bitwy z udziałem polskich żołnierzy.
Nowe BMW M5 w agresywnym stylu

Nowe BMW M5 w agresywnym stylu

Wiadomości / News

2024.05.15

BMW odlicza dni do debiutu.