Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Kto bierze kredyt na zakup samochodu?
kalendarz 20/05 2024

Kto bierze kredyt na zakup samochodu?

Kredyty / Gorące tematy

Zdecydowaną większość kredytów na zakup auta biorą mężczyźni.

Choć średnia cena transakcyjna samochodu na początku 2024 r. była o 10 proc. niższa niż pod koniec ubiegłego roku, to - przeciwnie do tego trendu - wartość kredytów  zaciągniętych w celu zakupu pojazdu w I kwartale tego roku rosła. Średnia wartość kredytu na zakup auta w tym okresie była o 7 proc. wyższa od średniej za okres od października do grudnia ubiegłego roku - wynika z analizy raportu OTOMOTO Insights.

Analiza kondycji rynku i nastrojów konsumenckich od początku 2024 r. jest zgodna z optymistycznymi prognozami ekspertów. Ożywienie w motoryzacji widać zarówno w podaży, jak i w popycie. Na pozytywne nastroje konsumentów wpływa m.in. lepsza sytuacja finansowa Polaków. Według danych NBP wyraźnie rosną oszczędności gospodarstw domowych w Polsce (w lutym tego roku depozyty były wyższe o niemal 11 proc. w stosunku do wartości sprzed roku). Nie zmienia się przy tym poziom ogólnego zadłużenia gospodarstw domowych. Jednak wchodząc w szczegóły zobowiązań zaciąganych na cel zakupu samochodu, widać zmiany w wysokości kredytów - wartości z początku roku są wyższe niż z końcówki 2023 r.

Używany samochód w kredycie na 8 lat

Niemal ⅓ kredytobiorców, którzy finansowaniem wspierają zakup samochodu używanego, decyduje się na 8-letni kredyt - wynika z danych OTOMOTO Pay. Najczęściej, bo w przypadku 24 proc. kredytobiorców, miesięczne zobowiązanie wynikające z kredytu na samochód mieści się w granicach 500-700 zł.

Średni wiek samochodu w Polsce to już ponad 14 lat, ale widać różnicę w wyborach Polaków posiłkujących się przy zakupie kredytem i tych, którzy kupują za gotówkę. Pojazdy kupowane z wykorzystaniem dodatkowego finansowania są wyraźnie młodsze - przeciętny wiek auta kupowanego na kredyt to niecałe 10 lat. Coraz powszechniejsza idea finansowania kredytem zakupu auta pozwala przewidywać, że Polacy w najbliższych latach będą wybierać coraz młodsze auta. Dzięki temu z biegiem czasu zaczniemy zbliżać się ze średnim wiekiem aut w Polsce do poziomu poniżej 10 lat, co uplasuje nas w europejskiej średniej - mówi Arkadiusz Zaremba, dyrektor zarządzający OTOMOTO Pay.

¾ kredytów na samochód zaciągają mężczyźni

Zdecydowaną większość kredytów na zakup samochodu biorą mężczyźni (77 proc.). Wyższa jest też wysokość zobowiązań zaciąganych przez mężczyzn - w pierwszym kwartale tego roku decydowali się na finansowanie zakupu samochodu kredytem wyższym średnio o 2600 zł niż wysokość podobnych zobowiązań wybieranych przez kobiety.

Najwyższe kredyty wybierają mężczyźni po 50-tce

Średnia wartość zobowiązań na zakup samochodu w pierwszym kwartale tego roku wynosiła 41 146 zł i przewyższała wartości z ostatnich trzech miesięcy 2023 r. o 7 proc. Na wyraźnie mocniejsze od średniej dla wszystkich kredytobiorców wsparcie decydowali się mężczyźni między 50 a 59 rokiem życia - w przypadku tej grupy średnia wartość zobowiązań to ponad 45,5 tys. zł. Najniższe kredyty na zakup samochodu charakteryzują najmłodszych kierowców - co wiąże się zarówno z ich niską zdolnością kredytową, jak i ceną wybieranych, pierwszych w życiu, własnych pojazdów.

źródło: OTOMOTO


Tagi:
kredyt na samochód, wysokość zobowiązań kredytowych

Zobacz podobne artykuły:

W Warszawie rusza pierwsza w Polsce Strefa Czystego Transportu
kalendarz 24/06 2024

W Warszawie rusza pierwsza w Polsce Strefa Czystego Transportu

Wiadomości / Gorące tematy

2024.06.24

Już 1 lipca w stolicy zaczynają obowiązywać normy emisji spalin dla pojazdów wjeżdżających do centrum.
W maju Polacy chętnie kupowali auta
kalendarz 13/06 2024

W maju Polacy chętnie kupowali auta

Wiadomości / Gorące tematy

2024.06.13

W ubiegłym miesiącu zarejestrowano aż 27 proc. więcej używanych samochodów niż w tym samym czasie rok wcześniej.
Wakacje na czterech kółkach
kalendarz 04/06 2024

Wakacje na czterech kółkach

Wiadomości / Gorące tematy

2024.06.04

Co drugi Polak wybierający się za granicę pojedzie na urlop samochodem.
Najnowsze artykuły:
 VW Golf R 8.5 - Mocy nie zabraknie

VW Golf R 8.5 - Mocy nie zabraknie

Prezentacje / Nowości

2024.06.24

Czy nowy Golf R mocą zbliży się do takich aut jak Audi RS3 Sportback i Mercedes-AMG A45?
 Kajetanowicz apeluje o bezpieczne kibicowanie w Rajdzie Polski

Kajetanowicz apeluje o bezpieczne kibicowanie w Rajdzie Polski

Wiadomości / Moto sport

2024.06.24

Rajd na mazurskich szutrach stanowi siódmą rundę WRC.
Bentley Continental GT - Elektryfikacja V8

Bentley Continental GT - Elektryfikacja V8

Prezentacje / Nowości

2024.06.23

Nowy Continental GT ma być najbardziej dynamicznym drogowym modelem marki w 105-letniej historii firmy.