Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Co sprawdzić w samochodzie z LPG po zimie?
kalendarz 17/04 2014

Co sprawdzić w samochodzie z LPG po zimie?

Warsztat / Porady

Pomimo, że zima była dość łaskawa, nie zmienia to faktu, że przed sezonem wiosenno-letnim należy sprawdzić stan samochodu.
 
Choćby z uwagi na stan powłok antykorozyjnych, które zimą są poddawane najbardziej wymagającej próbie. Każdy ubytek lakieru powstały w okresie zimowym, kiedy ulice są posypywane solą (jeśli została odsłonięta „goła” blacha) może stać się ogniskiem korozji.

Nie dotyczy to tylko dekoracyjnych powłok lakierniczych, lecz także, a może przede wszystkim zabezpieczenia antykorozyjnego podwozia, które w czasie zimy w jeszcze większym stopniu jest narażone na uszkodzenia.

Podwozie

Sprawdzenie zabezpieczenia antykorozyjnego podwozia, szczególnie w miejscach, w których znajdują się otwory wykonywane do mocowania zbiornika LPG i wentylacji przestrzeni wielozaworu powinno być wykonane bardzo starannie, ponieważ uzupełniana w warunkach warsztatowych powłoka może nie być tak trwała jak zabezpieczenie fabryczne. Przy tej okazji warto sprawdzić także stan mocowania zbiornika oraz samych śrub mocujących, a w przypadku zbiorników montowanych pod samochodem także stan ich zabezpieczenia antykorozyjnego, mocowania osłon zbiornika i obudowy wielozaworu.

Mycie nadwozia

Całe nadwozie i w miarę możliwości także podwozie należy dokładnie umyć z zalegających w różnych zakamarkach zanieczyszczeń. Z uwagi na dużą skłonność do gromadzenia wody mogą one być przyczyną powstawania ognisk korozji.

Płyny

W okresie zimowym z uwagi na warunki atmosferyczne niezbyt chętnie zaglądamy pod maskę, dlatego nie od rzeczy będzie sprawdzenie poziomu wszystkich płynów eksploatacyjnych (olej silnikowy, ciecz chłodząca, płyn hamulcowy, olej w układzie wspomagania układu kierowniczego czy też stosowana w niektórych samochodach lubryfikacja).

Przy okazji sprawdzania poziomu cieczy w układzie chłodzenia warto pokusić się także o sprawdzenie działania wentylatorów chłodnicy, które podczas upałów chronią silnik przed przegrzaniem.

Instalacja LPG

Gazowy układ zasilania także powinien być przejrzany pod kątem ewentualnych uszkodzeń, które mogły powstać w okresie zimowym. Jeśli samochód akurat nie wymaga wykonania planowego przeglądu instalacji gazowej należy sprawdzić podstawowe jej elementy pod kątem ewentualnych uszkodzeń widocznych z zewnątrz, sprawdzić stan ich mocowania, szczelność połączeń instalacji gazowej (ewentualne wycieki LPG i cieczy chłodzącej) oraz wykonać wspomniany już przegląd powłok antykorozyjnych pod samochodem.

Należy sprawdzić także mocowanie przewodów gazowych pod autem, które w warunkach zimowych są narażone na kontakt z podłożem (śniegiem, lodem i błotem pośniegowym). Jeśli w samochodzie stosowane są ekrany termiczne (oddzielające przewody układu zasilania gazowego od układu wylotu spalin) także należy sprawdzić stan ich mocowania.

W instalacji LPG powinno się także sprawdzić stan instalacji elektrycznej, szczególnie wszelkich złącz, które w czasie kiedy są wystawione na działanie wilgoci i soli drogowej mogły ulec mniejszej lub większej destrukcji, a jak wiadomo ich stan wpływa na działanie wszystkich elementów instalacji gazowej.

 źródło: gazeo.pl

 www.gazeo.pl
 

Zobacz podobne artykuły:

Twoja ciężarówka może mieć większą żywotność
kalendarz 07/09 2022

Twoja ciężarówka może mieć większą żywotność

Warsztat / Porady

2022.09.07

Prowadzisz firmę transportową? Zadbaj o swoje samochody ciężarowe i zapewnij im długą żywotność.
Jakie są objawy zużycia się świec zaplonowych i kiedy je wymienić?
kalendarz 25/08 2022

Jakie są objawy zużycia się świec zaplonowych i kiedy je wymienić?

Warsztat / Porady

2022.08.25

Przedstawiamy przyczyny niszczenia się świec zapłonowych.
Olej do skrzyni biegów a olej silnikowy – czy można stosować ten sam?
kalendarz 02/08 2022

Olej do skrzyni biegów a olej silnikowy – czy można stosować ten sam?

Warsztat / Porady

2022.08.02

Samochód, podobnie jak człowiek, wymaga odpowiednich elementów, by prawidłowo funkcjonować.

Firmy z branży

AKUMULATOREX

mazowieckie
ul. Puławska 413
02-801 Warszawa
Tel.: 881-558-332
http://www.akumulatorex.pl/

AMPERMAX

mazowieckie
ul. Zamieniecka 34A
04-158 Warszawa
Tel.: 513 690 990
https://najtansze-akumulatory.pl/

Rustcheckcorolon

mazowieckie
ul. Szczęsna 26
02-454 Warszawa
Tel.: 661 61 51 06
https://www.rustcheckcorolon.pl/
Najnowsze artykuły:
Debiut Nissana Townstara EV

Debiut Nissana Townstara EV

Prezentacje / Nowości

2022.09.27

Zaledwie kilka dni po obchodach Międzynarodowego Dnia Pojazdów Elektrycznych Nissan ogłosił rozpoczęcie produkcji nowego, w pełni elektrycznego modelu Townstar EV na wybrane rynki w Europie.
Już wkrótce w salonach

Już wkrótce w salonach

Prezentacje / Nowości

2022.09.26

Nissan X-Trail od ponad 20 lat dostarcza przygód rodzinom na całym świecie. Czwarta generacja kultowego modelu już wkrótce pojawi się na polskich drogach, a dealerzy już od dziś będą przyjmować zamówienia.
Wciąż na topie

Wciąż na topie

Wiadomości / News

2022.09.09

Kiedy Toyota Yaris zadebiutowała 23 lata temu, wprowadziła do segmentu B zupełnie nowy pomysł na stylistykę, wyjątkowo wydajny i niezawodny silnik 1.0 oraz właściwości jezdne dopasowane do stylu jazdy Europejczyków. ...

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.