Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Co wspólnego ma Formuła 1 z branżą kosmetyczną?
kalendarz 14/07 2023

Co wspólnego ma Formuła 1 z branżą kosmetyczną?

Technika

W walce o ułamki sekundy na torze wyścigowym.

Prezentacja bolidów to coroczna tradycja w świecie Formuły 1. Wzrok fanów skupia się na aerodynamice i malowaniu maszyn, ale bardziej doświadczony obserwator zauważy nawet różnice w brandingu bolidu. Czy atrakcyjnie prezentowana lista sponsorów to wyłącznie reklama? Na przykładzie współpracy Oracle Red Bull Racing z Mobil 1 można się  przekonać, że za logo na przednim skrzydle kryje się współpraca technologiczna.

Współpraca między producentem olejów silnikowych a zespołem Formuły 1 jest niezwykle istotna, ponieważ silniki używane w bolidach są poddawane ogromnym obciążeniom i wymagają specjalistycznych olejów silnikowych i przekładniowych. Wystarczy sobie wyobrazić, że film olejowy oddzielający zębatki w przekładni bolidu ma zaledwie 0,5 mikrona, czyli jest 80-krotnie cieńszy od ludzkiego włosa. Poza tym mniejsza pojemność silników podniosła poprzeczkę w kwestii odprowadzania nadmiaru ciepła z serca bolidu Formuły 1. Ochrona silnika przed zużyciem czy odporność na wysokie temperatury są niezmiernie istotne, ale na torze F1 to za mało do sukcesu. Dlatego firmy olejowe poszukują nowych komponentów, często wykraczając poza klasyczny obszar zainteresowania.

Na przykład inżynierowie Mobil 1 podczas pracy nad środkami smarnymi do bolidu Oracle Red Bull Racing wykorzystali materiały używane w branży kosmetycznej. O jakie składniki chodzi? Formuła 1 to wielki wyścig zbrojeń i tego typu informacje są pilnie strzeżoną tajemnicą. Nikt nie wyjawi konkurencji sposobu na „urwanie” ułamka sekundy na okrążeniu. Tajemnicą jest nawet pojemność układu olejowego w bolidzie i zużycie oleju podczas kilkudziesięciu minut wyścigu. Wiemy natomiast, że w olejach silnikowych Mobil 1 dla bolidów Oracle Red Bull Racing znajdują się składniki pochodzenia biologicznego oraz dodatki chemiczne ograniczające tworzenie się popiołu.

Proces tworzenia olejów silnikowych dla bolidów Formuły 1 zazwyczaj rozpoczyna się od analizy wymagań silnika oraz warunków, w jakich będzie pracować. Mobil 1 blisko współpracuje z inżynierami Oracle Red Bull Racing, aby zrozumieć specyfikację silnika i opracować olej silnikowy, który zapewni optymalną wydajność i ochronę. Podczas tworzenia oleju silnikowego, inżynierowie Mobil 1 korzystają z zaawansowanych technologii i badań laboratoryjnych. Formulacje smarne są poddawane intensywnym testom, które symulują warunki pracy silnika Formuły 1, takie jak wysokie temperatury i obroty przy dużej ilości generowanej mocy.

W trakcie sezonu Formuły 1 zespołowi F1 towarzyszy mobilne laboratorium. ExxonMobil Tracklab dostarcza ważne informacje dla programu badawczo-rozwojowego olejów oraz dla zespołu, ponieważ monitoruje stan jednostki napędowej oraz pozwala z wyprzedzeniem ostrzec o problemach, które mogą nie tylko pozbawić wysokiej pozycji w wyścigu, ale przekreślić szanse na dobry wynik w całym sezonie.
 
Podstawowym narzędziem pracy inżynierów z ExxonMobil Tracklab jest spektometr. Urządzenie analizuje skład chemiczny oleju silnikowego pod kątem obecności i stężenia różnych pierwiastków i związków chemicznych, w tym zanieczyszczeń. Jeżeli inżynierowie dostrzegą zmiany w składzie chemicznym – na przykład rosnącą obecność cząstek metalicznych – konieczne będzie podjęcie odpowiednich kroków zaradczych. Spektrometry to również doskonałe narzędzia do oceny jakości olejów silnikowych – na przykład stopnia utleniania czy utrzymania lepkości formulacji smarnej.

Istotnym zadaniem oleju silnikowego na torze Formuły 1 jest również poprawa efektywności paliwowej bolidu, ponieważ mniejsze spalanie przekłada się na korzyści. Dwie najważniejsze to wpływ wagi bolidu na czas okrążenia – mniejsze tarcie w silniku i wyższa wydajność paliwowa to możliwość odciążenia baku, a niższa waga bolidu to lepsze osiągi. Ponadto mniejsze spalanie dzięki redukcji tarcia oznacza także niższą emisję zanieczyszczeń.

Współpraca producenta olejów i zespołu Oracle Red Bull Racing to nie tylko dostarczanie olejów silnikowych. To również wiedza i doświadczenie zdobyte na torze, aby rozwijać swoje produkty i wprowadzać innowacje, które później mogą trafić na rynek motoryzacyjny jako rozwiązania dostępne dla wszystkich kierowców./oprac. ns/

źródło: webershandwick


Tagi:
Formuła 1, F1, Mobil, Mobil 1, Oracle Red Bull Racing

Zobacz podobne artykuły:

Honda pracuje nad wodorem 
kalendarz 29/01 2024

Honda pracuje nad wodorem 

Warsztat / Technika

2024.01.29

Honda dąży do osiągnięcia w roku 2050 neutralności węglowej wszystkich produktów i działań korporacyjnych, w które jest zaangażowana.
Odświeżony VW Golf i sztuczna inteligencja
kalendarz 10/01 2024

Odświeżony VW Golf i sztuczna inteligencja

Warsztat / Technika

2024.01.10

Podczas tegorocznych targów Consumer Electronics Show (CES) w Las Vegas, VW prezentuje odnowionego Golfa z chatbot ChatGPT zintegrowanym z asystentem głosowym IDA.
ARIYA na trudne zimowe warunki
kalendarz 28/11 2023

ARIYA na trudne zimowe warunki

Warsztat / Technika

2023.11.28

Unikatowa technologia napędu na cztery koła e-4ORCE w samochodach zelektryfikowanych zwiększa pewność prowadzenia dzięki doskonałym osiągom i przyczepności w każdych warunkach.

Firmy z branży

AKUMULATOREX

mazowieckie
ul. Puławska 413
02-801 Warszawa
Tel.: 881-558-332
http://www.akumulatorex.pl/

AMPERMAX

mazowieckie
ul. Zamieniecka 34A
04-158 Warszawa
Tel.: 513 690 990
https://najtansze-akumulatory.pl/
Najnowsze artykuły:
AC vs coraz droższe naprawy aut

AC vs coraz droższe naprawy aut

Finanse / Ubezpieczenia

2024.02.29

Coraz droższe naprawy aut, więc polscy kierowcy kupują więcej AC.
Elektryzujące oferty wyprzedażowe Nissana ARIYA

Elektryzujące oferty wyprzedażowe Nissana ARIYA

Wiadomości / News

2024.02.29

Z początkiem roku Astara – oficjalny importer Nissana – obniżył ceny flagowego, w pełni elektrycznego crossovera Nissana ARIYA. Klienci mogą teraz skorzystać z atrakcyjnych ofert wyprzedażowych, oszczędzając nawet do 44 000 z...
Ponownie żółty

Ponownie żółty

Prezentacje / Nowości

2024.02.29

W ramach odświeżenia modelu w połowie cyklu jego życia Nissan ponownie wprowadza żółty kolor nadwozia do swojego miejskiego crossovera.