Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Alfa Romeo Tonale na służbie we włoskiej policji
kalendarz 15/12 2023

Alfa Romeo Tonale na służbie we włoskiej policji

Wydarzenia / Alfa Romeo

850 SUV-ów dołączy do floty włoskiej policji w pierwszej połowie 2024 r.

Na włoskich drogach pojawi się Alfa Romeo Tonale w barwach Polizia di Stato (policji państwowej). „Pantera” będzie wkrótce wykorzystywana przez Komendę Główną Policji.

Nowy radiowóz lotnego patrolu (Volante) został symbolicznie przekazany Polizia di Stato w Turynie. Wydarzenie odbyło się w Turynie w Centrum Stylu Alfa Romeo z udziałem ministra spraw wewnętrznych Matteo Piantedosi, szefa policji Vittorio Pisani, dyrektora generalnego Alfy Romeo Jean-Philippe Imparato oraz dyrektora zarządzającego Stellantis Italia Santo Ficili.

Samochód wyposażony w napęd hybrydowy, składający się z silnika benzynowego o poj. 1.5 o mocy 163 KM, współpracujący z 7-biegową automatyczną przekładnią, z ochroną balistyczną i przeciwodłamkową oraz technologią „Mercurio Extended”.

Przypomnijmy, że współpraca między policją a Alfą Romeo sięga lat pięćdziesiątych XX w.  wraz z modelem 1900 Super TI Special, a następnie kontynuowaną w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX w. wraz z produkcją Giulietty 1300 i Giulii super 1600, aż po niebiesko-białe radiowozy Volante, które pojawiły się na włoskich drogach na początku lat osiemdziesiątych wraz z Alfą Romeo 33, zastąpioną później przez Alfę Romeo 155, 159 i Giulię.

Chociaż symbol umieszczony na boku samochodów lotnego patrolu (Squadra Mobile) pojawił się dopiero na początku lat 60-tych, nazwa „Pantera” pojawiła się już w 1952 r, kiedy samochód zaczął być używany przez policję. Zamówiono  około 400 samochodów tego modelu, w wersji  1900 TI (Turismo Internazionale) i 1900 TI Super, wyposażonych w silnik 2.0 i rozwijający prędkość maksymalną do 180 km/h. W kolorze czarnym, nie były specjalnie przygotowane pod kątem mechanicznym, ale posiadały pewne modyfikacje: opancerzenie (za wyjątkiem wersji Stradale) chroniło silnik i kabinę, wyposażoną również w kuloodporną przednią szybę. Metalowe zasłony łańcuchowe chroniły przednie koła, a dodatkowo samochód wyposażono w światła przeciwmgłowe i regulowane reflektory. Aby policjanci mogli strzelać na stojąco, zamontowano także przesuwany szyberdach, a specjalne wyposażenie obejmowało system radiowy umożliwiający patrolowi pozostawanie w kontakcie z centralą.

Odświeżone pod względem kolorów i wyposażenia, Alfy 1900 pozostały w służbie do 1964 r, chociaż niektóre modele były nadal używane jako samochody serwisowe.

Później policja korzystała z prawie wszystkich modeli produkowanych przez Alfę. W latach pięćdziesiątych, oprócz 1900 M „Matta” - słynnego modelu w czerwonych barwach jednostek mobilnych „Celere”, - pojawią się liczne Giulietty i Giulietty TI, chętnie wybierane ze względu na swoje osiągi. W tym samym czasie do służby weszły również samochody dostawcze Romeo i Romeo 2, zastąpione później przez F12.

W następnej dekadzie, 2600 Sprint przyjmuje szaro-zielone barwy: wyjątek stanowi Ferrari 250 GTE - był to najmocniejszy i najszybszy samochód w Policji.

Następnie pojawiła się Giulia, absolutna gwiazda tamtych czasów: w wersjach przeznaczonych dla Policji był to nie tylko jeden z najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawalnych samochodów, ale także dał początek prawdziwemu gatunkowi filmowemu. Najpierw były to filmy klasy B, ale z czasem gatunek ten stał się wręcz kultowy. Nazwano go „Poliziottesco” i charakteryzował się zapierającymi dech w piersiach pościgami po ulicach dużych włoskich miast.

Pierwsza „Pantera” trafiła do służby w Turynie w 1963 r, choć Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zakupiło kilka samochodów nie w barwach policyjnych już kilka miesięcy wcześniej. Była to pierwsza z długiej serii, po której pojawiła się Giulia Super, choć do służby trafiły również modele 1300, 1300 TI i 1300 Super, a także kilka niezwykle rzadkich samochodów TI Super.

Główne modyfikacje objęły przód samochodu, na którym (podobnie jak w TI Super) dwa centralne reflektory zastąpiono prostymi kratkami, pod którymi ukryto syrenę, a następnie także migające światło i antenę radiową. W niektórych przypadkach zamontowano także lampę ostrzegawczą. Akumulator został przeniesiony do bagażnika, a wnętrze - z brązową tapicerką ze skaju - wyposażono w radio policyjne.

Giulia „w mundurze” naznaczyła epokę modernizacji policji: dyspozytornie zostały wyposażone w elektroniczne centrale, dostępny był stały kontakt radiowy, organizowano szkolenia „kierowców”, rozwijała się flota samochodowa i serwisy. Występująca w różnych wersjach i poddana różnym usprawnieniom, Giulia pozostawała w służbie do początku lat 80-tych. Policja drogowa (Polizia Stradale) miała również do dyspozycji Giulię Combinata z nadwoziem kombi.

W latach 70. do służby trafiła z kolei Alfetta, która nawet w powszechnej wyobraźni miała przejąć schedę po Giulii, która jednak pozostała we flocie. Zakupiono niemal wszystkie dostępne serie Alfetty, głównie z silnikami 1.8. W tym samym czasie „nowa” Giulietta, zaprezentowana w 1977 r, od razu znalazła swoją niszę w barwach policji. Została wybrana do lotnego patrolu, który przekładał zwinność Giulietty nad moc służącej policji drogowej Alfetty, ponieważ bardziej nadawała się ona do kontrolowania lokalnych obszarów i poruszania się w ruchu miejskim.

W połowie lat 70. Policja zrezygnowała z szaro-zielonych barw na rzecz obowiązującego do dziś malowania biało-niebieskiego. Obok mocniejszych Alfetty i Giulietty, ważną rolę w policji odegrała także „mała” Alfasud, pierwsza Alfa z napędem na przednie koła i prekursorka rodziny samochodów kompaktowych. W 1972 r, niedługo po prezentacji, która odbyła się rok wcześniej, do służby trafiły pierwsze samochody z 4-cylindrowym silnikiem typu bokser 1.2. Jednak to druga seria z silnikami 1.3 i 1.5 stanowiła większość floty.

W latach 80-tych flota policyjna wzbogaciła się o nowe modele: model Alfasud ustąpił miejsca 33, nawet w swojej flagowej wersji Quadrifoglio Verde, natomiast nowa Giulietta została zastąpiona jej kolejną odsłoną, Alfą 75, znów wyposażoną w silnik 1.8, tak samo jak  model 155 z następnej dekady, tym razem wyposażony w napęd na przednie koła. W tych latach policja zaczęła również wystawiać oficjalne załogi w różnych kategoriach sportów motorowych: w niebiesko-białych barwach, w wyścigach brały udział modele Alfasud 1300 Gruppo N, Alfa 33 i 75 w kategorii Tourismo, a także 155 V6 TI.

Napęd na przednie koła posiadał również model 156. Używany jako patrol przez policję drogową występował zarówno w wersji sedan, jak i kombi, a później nawet z silnikiem wysokoprężnym JTD. Podobnie model 159 był dostępny zarówno z silnikami benzynowymi, jak i wysokoprężnymi, a także z napędem na wszystkie koła Q4. W tych latach samochody stały się na powrót opancerzone, aby chronić załogę.

Z kolei Giulietta była używana przez policję zarówno z silnikiem 1.6 JTDm-2, jak i dwulitrowym silnikiem wysokoprężnym. Specjalne wyposażenie dla policji było dostępne w dwóch wariantach: ze standardowymi tylnymi siedzeniami lub z przegrodą dzielącą kabinę pasażerską i zmywalną plastikową tylną kanapą./oprac.ns/

źródło: Alfa Romeo


Tagi:
Alfa Romeo, Alfa Romeo Tonale, Alfa Romeo Tonale w barwach Polizia di Stato

Zobacz podobne artykuły:

Alfa Romeo - nazwa Milano już była
kalendarz 24/04 2024

Alfa Romeo - nazwa Milano już była

Wiadomości / News

2024.04.24

To nie pierwszy raz, kiedy Alfa Romeo zrezygnowała z nazwy Milano.
Alfa Romeo – kontrowersje wokół nazwy
kalendarz 16/04 2024

Alfa Romeo – kontrowersje wokół nazwy

Wiadomości / News

2024.04.16

Alfa ugięła się pod naciskiem włoskiego rządu i zmieniła nazwę nowego modelu.
Marcello Gandini i Lamborghini Countach
kalendarz 13/04 2024

Marcello Gandini i Lamborghini Countach

Wiadomości / Wydarzenia

2024.04.13

Słynny stylista opowiada o jednym ze swoich projektów.
Najnowsze artykuły:
Startuje sezon rajdowych MP

Startuje sezon rajdowych MP

Wiadomości / Moto sport

2024.04.26

27 kwietnia rusza 69 sezon Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski.
Majówka 2024 – raport drogowy

Majówka 2024 – raport drogowy

Bezpieczeństwo

2024.04.26

Przed nami pierwszy długi weekend majowy. Czego możemy spodziewać się w tym roku, wyruszając w trasę na majówkę?
Nissan Qashqai E-Power Tekna + – Nadzieja przyszłości?

Nissan Qashqai E-Power Tekna + – Nadzieja przyszłości?

Testy / Testy

2024.04.26

Najnowszy Nissan Qashqai może się podobać. Jednak Nissan proponuje swoim klientom jeszcze coś... Oferuje bowiem połączenie auta spalinowego i elektrycznego.