ABC odszkodowania z OC - warto wiedzieć!
Pasażer, rowerzysta, motocyklista czy pieszy - odszkodowanie przysługuje każdemu! Jak dochodzić odszkodowania, gdzie się zgłosić, jakie dokumenty wypełnić i kiedy możemy ubiegać się o odszkodowanie? Poniżej kilka przydatnych informacji.
Uprawnienie do dochodzenia odszkodowania przysługuje każdemu, kto został poszkodowany w wyniku zdarzenia, które spowodowane zostało z winy innego kierowcy. Na wypłatę stosownego odszkodowania może liczyć, pod warunkiem, iż nie został uznany za wyłącznego sprawcę zdarzenia, zarówno kierowca samochodu, jak i pasażer, rowerzysta, motocyklista, pieszy. W przypadku wypadku ze skutkiem śmiertelnym lub jeżeli w jego wyniku poszkodowany znalazł się w stanie wegetatywnym, o zadośćuczynienie mogą ubiegać się bliscy poszkodowanego.
Generalnie wysokość odszkodowania zależy od wysokości poniesionych kosztów lub utraconego majątku, zaś zadośćuczynienie za szkody niemajątkowe warunkuje bardzo wiele indywidualnych okoliczności sprawy. Nie istnieje, więc żadna bliżej określona „średnia kwota” za wypadek danego rodzaju, tym bardziej, iż poszkodowany oprócz dolegliwości natury fizycznej często cierpi, także w sferze psychicznej. Próby ustawodawcy w zakresie standaryzacji wysokości zadośćuczynienia nie powiodły się, a obowiązujące przepisy prawa w odniesieniu do rekompensaty dalej używają sformułowania „odpowiednie”, pozostawiając ocenę poszkodowanemu, ubezpieczycielowi, a w ostateczności sądom. Te niedookreślenia powodują, iż pomoc przy likwidacji szkody warto powierzyć profesjonalistom, którzy świadcząc merytoryczną pomoc czuwać będą nad całym przebiegiem postępowania likwidacyjnego, a także podpowiedzą jakie dokumenty należy uzyskać, aby w pełni udokumentować przebieg i skutek zdarzenia oraz winę sprawcy. Właściwie przygotowane zgłoszenie pozwala otrzymać, już w postępowaniu polubownym, wyższe odszkodowanie i zadośćuczynienie, jak również znacząco skraca czas oczekiwania na wypłatę świadczenia.
Należy pamiętać, iż z wystąpieniem o odszkodowanie nie musimy czekać do zakończenia leczenia. Możemy to zrobić nawet w dniu zdarzenia, przedkładając potem, w miarę pojawiania się, dalszą dokumentację czy to kosztową czy medyczną.
W kolejnych artykułach, na podstawie często indywidualnych spraw, będziemy Państwu przybliżać mechanizmy uzyskiwania odszkodowania z OC kierowcy.
Marzena Plucińska
radca prawny
kontakt@odszkodujemy.waw.pl
www.odszkodujemy.waw.pl
tel. 575 185 288
Zobacz podobne artykuły:
Czy starsze samochody można ubezpieczyć?
Finanse / Ubezpieczenia
2024.11.22
Poniedziałek dniem awarii na drodze?
Finanse / Ubezpieczenia
2024.10.24
Zalany silnik po nawałnicy w Warszawie?
Finanse / Ubezpieczenia
2024.08.22
Thierry Neuville po raz pierwszy mistrzem świata
Wiadomości / Moto sport
2024.11.30
Wypadek, który zyskał światowy rozgłos
Wiadomości / News
2024.11.30