Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Volvo S60 B4 2,0 – Signum temporis
kalendarz 17/01 2022

Volvo S60 B4 2,0 – Signum temporis

Testy / Testy / Volvo

Pierwsza generacja S60 narodziła się pod koniec lat 90-tych. W trudnych dla Volvo czasach zapaści finansowej. Elegancki sedan miał być alternatywą dla niemieckiej „wielkiej trojki”. Ale, pomimo wielu zalet – nie był. Druga generacja, to w zasadzie dzieło Forda, który przez kilka lat władał szwedzką firmą niepodzielnie. Ale i ten pojazd, choć bardzo udany to rynku nie podbił. Wszystko zmieniła zmiana…, właściciela. Szwedzi dostali kasę na projekty i wolną rękę. W 2019 roku pojawił się nowy S60. I było to rynkowe wejście z w kowbojskim stylu! Z drzwiami! Volvo S60 zostało światowym samochodem roku. 

Patrząc na auto z bliska trudno oprzeć się wrażeniu, że styliści poszli na skróty. To w zasadzie kopia S90. Tylko, w adekwatnej skali.  Jednak, czy komuś to przeszkadza? Bo auto jest naprawdę bardzo udane. Dynamiczna linia, mocne, ostre przetłoczenia nadwozia, agresywna linia świateł, podwójne, chromowane końcówki wydechu, szerokie i niskie nadwozie. Szwedzi postanowili skończyć z zachowawczym designem. I chyba się udało.

Wnętrze, to już inna historia
W odróżnieniu od eksterieru, trudno tu liczyć na zaskoczenie czy emocje. Jest pięknie, ergonomicznie i do bólu poprawnie. Trudno się przyczepić. Trudno zachwycić jakimś wyjątkowym rozwiązaniem. Oczywiście, nie ma mowy o uchybieniu standardom segmentu premium. Doskonałe materiały wykończeniowe, świetne nagłośnienie. I cisza. Że to dobrze? Raczej, tak sobie. Auto wygłuszono tak, że piękny gang silnika słychać, kiedy uchylimy okno. 

Ilość przestrzeni w kabinie typowa dla średniej wielkości sedana. Cztery osoby jedzie bez problemu. Piąta, tylko na dostawkę. Owszem, awaryjnie można, ale… po co? Bagażnik w mojej opinii jest zdecydowanie za mały! Tylko 442 litry. To sporo mniej niż u konkurencji. Do tego, niełatwo jest załadować do kufra cięższe bagaże. Otwór załadunkowy jest dość wąski a tzw. próg załadunkowy zbyt wysoki. 

Koniec z dieslem
Nieprzyjemna niespodzianka czeka pod maską. Volvo ogłosiło koniec diesla. Przynajmniej w modelu S60. Ekologia, nowe normy emisji, a może wszystkiego po trosze. Wiele wyjaśnia fakt, że Volvo S60 powstaje tylko w północnoamerykańskich zakładach szwedzkiego koncernu. A Jankesi, po Dieselgate mają do diesla w autach osobowych stosunek jakby bardzo negatywny. S60 napędzają tylko motory benzynowe o pojemność dwóch litrów i różnej mocy. Są też hybrydy plug-in i mikrohybryda. Napęd przenoszą tylko skrzynie automatyczne. Przekładni manualnych producent w ogóle nie przewiduje. 

Testowego S60, oznaczonego jako B4 to właśnie mikrohybryda. Auto napędzał benzynowy silnik o mocy 197 KM osiąganej przy 5500 obrotach, wsparty 14 konnym motorem elektrycznym.  Układ daje w sumie 300 Nm momentu obrotowego już od 1500 obrotów. Efekt współpracy obu jednostek nie jest zbyt porywający. 180 km/h, ale za to 7,9 od 0 do 100 km/h. Temperament nie do końca skandynawski. 
Za to pod dystrybutorem nie jest źle. Teoretycznie, ma być 6,4 średnio. A jest około 7. W mieście niewiele więcej, bo 7,3. Za to na drodze ekspresowej, przy około 125 km/h wskazówka nieczęsto chodziła poniżej 10 litrów. U konkurencji jest z tym różnie. Jedno spalą więcej, inni mniej. Ale, wszyscy poza Volvo mają w ofercie diesla…

200-konne auto zapewnia niezłą dynamikę. Silnik spontanicznie reaguje na dodanie gazu. Jak już wspomniałem, niezbyt go słychać. Na szczęście – czuć! Trochę jednak szkoda, że Szwedzi tak wykastrowali auto pozwalając siew rozpędzić do maksymalnie 180 km/h. Automat przenoszący napę dna koła przednie jest… przedni. Zmiana przełożeń następuje prawie niezauważalnie dla kierowcy. Przy okazji, skrzynia ma oczywiście dwa tryby zmiany biegów: automatyczny i manualny.

Jazda zapewnia sporo emocji. Wciśnięcie pedału przyspieszenia do podłogi powoduje tzw. wymuszoną redukcję biegu. W skrócie, kick-down. Funkcja ta służy do uzyskania maksymalnego przyspieszenia, np. przy wyprzedzaniu, ale trochę też do podniesienia poziomu adrenaliny! Dodam, że działa! Układ kierowniczy – wyjątkowo bezpośredni i czuły na polecenia kierowcy. Pomimo napędu na przód samochód świetnie spisuje się w zakrętach. A kierowca ani przez chwile nie ma wrażenie, że nie bardzo wie, co robią tylne koła. W ciasnych łukach czy szybkich zakrętach szwedzka mikrohybryda jest przewidywalna a nawet… odrobinę nudna!

Zawieszenie też bez zarzutu. Powiem tak, tylko to z Alfy Giulii mu dorówna. Skandynawowie znaleźli złoty środek pomiędzy kanapowym komfortem a sportem. W S60 jest w sam raz. Trochę tego i trochę tego. W mojej opinii, perfekcja!

Szwedzi dopracowali swoje auto w najmniejszych szczegółach. Efekt pracy stylistów i inżynierów to połączenie urody, komfortu, bezpieczeństwa i jakości. To naprawdę dobry projekt. I chyba po raz pierwszy Volvo S60 jest konkurencją dla Audi czy BMW…
MOTOTRENDY.PL

Zalety auta:
- prowadzenie
- silnik
- doskonałe wyciszenie
- audio 

Wady auta:
- brak jednostki diesla
- wąski otwór załadunkowy bagażnika
- brak miejsca na nogi dla środkowego pasażera
- zbyt szybko reagujący system kontroli trakcji.

Podstawowe parametry techniczne Volvo S60 B4 2,0:
Wymiary (długość/szerokość/wysokość/rozstaw osi): 4761/1850/1431/2872 mm
Silnik: benzynowy
Pojemność: 1969 cm3
Moc maksymalna obu jednostek: 211KM
Maksymalny moment obrotowy: 300 Nm od 1500 obrotów
Napęd: przedni
Skrzynia: automat 8 przełożeń
Osiągi (0-100 km/h): 7,9 s
Prędkość maksymalna: 180 km/h
Deklarowane, średnie zużycie paliwa: 6,4 l
Pojemność bagażnika: 442 l
Pojemność zbiornika paliwa 67 l
Cena: od 195 900 zł


Tagi:
Volvo S60 B4 2, 0, Volvo S60 B4, Volvo S60, test Volvo S60 B4 2, 0, test Volvo S60 B4, test Volvo S60

Zobacz podobne artykuły:

Volkswagen Caddy 2.0 TDI DSG Dark Label – Nie do zdarcia
kalendarz 04/04 2024

Volkswagen Caddy 2.0 TDI DSG Dark Label – Nie do zdarcia

Testy / Testy

2024.04.04

Testowany przez nas Volkswagen Caddy to nie tyle prosty samochód użytkowy ile dobrze wykończone i wyposażone auto rodzinne. O jego zaletach mogliśmy przekonać się podczas tygodniowego testu.
 Volvo w raportach historii pojazdu
kalendarz 23/01 2024

Volvo w raportach historii pojazdu

Używane

2024.01.23

Marka Volvo kojarzy się w Polsce z bezpieczeństwem, kulturalnym zachowaniem na drodze i poszanowaniem środowiska.
Elektryczny następca Volvo S90
kalendarz 04/01 2024

Elektryczny następca Volvo S90

Wiadomości / News

2024.01.04

Nowy model wszedł już do fazy przedprodukcyjnej i może zadebiutować w tym roku.
Najnowsze artykuły:
Alfa Romeo - nazwa Milano już była

Alfa Romeo - nazwa Milano już była

Wiadomości / News

2024.04.24

To nie pierwszy raz, kiedy Alfa Romeo zrezygnowała z nazwy Milano.
 Dwie duże marki chińskich samochodów w tym roku trafią do Polski

Dwie duże marki chińskich samochodów w tym roku trafią do Polski

Wiadomości / Gorące tematy

2024.04.23

Są w stanie konkurować jakością z europejskimi producentami aut.
 Im większy luksus, tym większe… ryzyko!

Im większy luksus, tym większe… ryzyko!

Używane

2024.04.22

Spośród 20 samochodów ze zmanipulowaną historią serwisową lub cofniętym licznikiem, aż 14 należy właśnie do klasy wyższej.