Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
 Od kiedy Strefy Czystego Transportu w miastach?
kalendarz 15/09 2023

Od kiedy Strefy Czystego Transportu w miastach?

Gorące tematy

Strefy Czystego Transportu mają na celu poprawę jakości powietrza i zmianę floty samochodowej, która porusza się po mieście.

Planowana w Warszawie strefa czystego transportu od 1 lipca 2024 r. wyeliminuje samochody, które będą starsze niż 17 lat. Czyli samochody 20-letnie. A więc kierowcy mają bardzo dużo czasu, aby się na to przygotować. Zamieniając 20-kilkuletni samochód na nowszy warto pamiętać, aby nie kupować 18-latka – raczej wybrać 12-letnie auto. Nieco nowsze, nieco droższe – ale o niższej emisyjności spalin do powietrza. Będzie to z korzyścią i dla kierowców i dla przechodniów.

Argument przeciwników Stref Czystego Transportu mówiące, że próbuje się im odebrać wolność, dlatego że oni nie będą mogli jeździć 20-letnim dieslem po ulicach miasta, jest bardzo łatwy do obalenia i dla mnie nieuczciwy – powiedział serwisowi eNewsroom.pl Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego. – Dlatego, że jeżeli jestem przechodniem stojącym na pasach i widzącym takiego smrodzącego diesla, który rusza na światłach – to ja się nie godzę z taką wolnością kierowcy. Dlaczego on uważa, że ma prawo zatruwać mnie i moje dzieci spalinami? To my przechodnie – a przecież kierowca takiego diesla też bywa przechodniem – cierpimy z powodu tych spalin. To nie jest argument, że kogoś nie stać na samochód 15-letni – bo taki można kupić już za 8-10 tysięcy złotych. Nie są to koszty zaporowe dla przeciętnego mieszkańca – zwłaszcza, jeżeli wiemy o tym, że taki zakaz wejdzie w dłuższej perspektywie czasowej – analizuje Siergiej.

źródło: eNewsroom.pl

Od redakcji.: Sam pomysł czystszego powietrza w miastach jest jak najbardziej ważny. Istotny jest tylko sposób, w jaki ma być to osiągnięte. Szkoda, że nikt od lat nie zwraca uwagi na samochody zatruwające powietrze. Dymiące, stare auta zarówno osobowe, jak i ciężarowe powinny mieć natychmiast zabierane dowody rejestracyjne. Jednak właściwe służby nie widzą w tym zagrożenia dla środowiska. Tymczasem nawet 20-letni, zadbany samochód nie musi być kopciuchem. Nie warto zatem brać wszystkich pod jeden mianownik. Kolejny punkt, to cena tych czystszych 15-letnich aut. Ceny używanych samochodów są znacznie wyższe obecnie i nie jest łatwe znalezienie takiego auta w cenie 8-10 tys. zł, które jednocześnie nie okaże się skarbonką. Sama strefa czystego transportu będzie w mieście wydzielona konkretnymi ulicami. Czy zatem na granicy tej strefy po jednej stronie ulicy będzie powietrze czystsze a po drugiej to bardziej zanieczyszczone? Trochę to wygląda na życie w jakiejś ułudzie.      


Tagi:
strefy czystego transportu

Zobacz podobne artykuły:

Motoryzacja będzie gotowa na zakaz aut spalinowych od 2035 r.
kalendarz 04/12 2023

Motoryzacja będzie gotowa na zakaz aut spalinowych od 2035 r.

Wiadomości / Gorące tematy

2023.12.04

Temat najbardziej medialny to oczywiście rok 2035 znany pod hasłem zakaz rejestracji samochodów konwencjonalnych.
Stacje kontroli pojazdów w kryzysie
kalendarz 28/11 2023

Stacje kontroli pojazdów w kryzysie

Wiadomości / Gorące tematy

2023.11.28

Stawki za badania techniczne nie były waloryzowane od 19 lat.
 Jakie mamy drogi po 8 latach rządów PIS?
kalendarz 23/11 2023

Jakie mamy drogi po 8 latach rządów PIS?

Wiadomości / Gorące tematy

2023.11.23

Programy drogowe to wydatki liczone w setkach miliardów – najnowszy z perspektywą do 2030 r. obejmuje 300 mld zł, w tym nowe inwestycje to ponad 190 mld zł.
Najnowsze artykuły:
Suzuki Swift 2024 – Przed premierą

Suzuki Swift 2024 – Przed premierą

Prezentacje / Nowości

2023.12.07

Przedsmak nowego Swifta Suzuki dało podczas niedawnej wystawy w Tokio, prezentując model jeszcze jako „concept”. Teraz ujawniono wersję produkcyjną, która wygląda praktycznie tak samo.
 Wymiana przedniej szyby w McLarenie F1 kosztuje…

Wymiana przedniej szyby w McLarenie F1 kosztuje…

Wiadomości / News

2023.12.07

… więcej niż nowa Toyota Prius.
Ostatni drift Kena Blocka

Ostatni drift Kena Blocka

Wiadomości / News

2023.12.07

Hołd dla legendy driftu, która zmarła w styczniu br.