Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Mercedes Vision EQXX z nowym rekordem
kalendarz 01/04 2024

Mercedes Vision EQXX z nowym rekordem

Ciekawostki / Mercedes / Concept Cars

Trasa na Bliskim Wschodzie to trzecia długodystansowa podróż Vision EQXX na dystansie ponad 1000 km odbyta na jednym ładowaniu.

Podczas swojej trzeciej długodystansowej podróży na trasie ponad 1000 km program technologiczny Vision EQXX pokazał, że nawet Pustynia Arabska nie stanowi przeszkody w uzyskaniu wysokiej efektywności energetycznej. Na wymagającej trasie obejmującej ruchliwe ulice miast i otwartą pustynię, samochód testowy wykazał zużycie energii elektrycznej na poziomie 7,4 kWh/100 km (wynik pokładowy bez strat ładowania). Odpowiada to około 0,9 l/100 km w przypadku pojazdu zasilanego benzyną. Tym samym Vision EQXX znacznie pobił swój poprzedni rekord i to w temperaturze otoczenia dochodzącej do 34 stopni Celsjusza.

Punktem startowym podczas tej próby na Półwyspie Arabskim było Centrum Mercedesa w Rijadzie w Arabii Saudyjskiej. Celem – niedawno otwarte Centrum Mercedes-Benz w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Trasę o długości 1010 km pokonano z łącznym czasem jazdy wynoszącym 14 godzin i 42 minut. Vision EQXX opuścił Rijad z pełnym akumulatorem o 4:15, a kiedy przybył do Dubaju o 19:57, miał jeszcze 309 km zasięgu. Trasa obejmowała odcinki miejskie i podmiejskie o dużym natężeniu ruchu, a także długie fragmenty dróg szybkiego ruchu wiodące przez otwartą pustynię.

Przypomnijmy, że Vision EQXX już dwukrotnie udowodnił, że jest w stanie pokonać znacznie ponad 1000 km na jednym ładowaniu (na trasach Sindelfingen–Cassis oraz Untertürkheim–Silverstone). Celem trzeciej podróży było sprawdzenie wydajności systemu w ekstremalnych warunkach pustynnych, przy upale dochodzącym do 34 stopni Celsjusza. Podczas podróży korzystano z klimatyzacji, co miało jednak minimalny negatywny wpływ na efektywność energetyczną.  Ponadto w pustynnych warunkach sprawdzono również działanie solarnego dachu. Przy wykorzystaniu 117 ogniw słonecznych, może on zasilać wiele urządzeń pomocniczych, co zmniejsza zużycie energii w układzie wysokiego napięcia i dodatkowo poprawia ogólną efektywność. W drodze do Dubaju dach zebrał 1,8 kWh energii słonecznej, co dodało ok. 24 km do całkowitego zasięgu.

Przez ponad dwa lata od debiutu, koncepcyjny model w ramach testów pokonał już ponad 23 340 km w różnych rzeczywistych warunkach.

Norbert Szwarc
Foto: Mercedes


Tagi:
Mercedes, Mercedes Vision EQXX, napęd elektryczny, samochody elektryczne

Zobacz podobne artykuły:

Mercedes-Maybach oczami artysty
kalendarz 18/05 2024

Mercedes-Maybach oczami artysty

Wiadomości / Wydarzenia

2024.05.18

Wizjonerska interpretacja sztuki i motoryzacyjnego stylu według Davida LaChapelle’a.
Skoda Enyaq RS Race - Torowa ewolucja SUV-a
kalendarz 13/05 2024

Skoda Enyaq RS Race - Torowa ewolucja SUV-a

Prezentacje / Concept Cars

2024.05.13

Koncepcyjna Skoda Enyaq RS Race pokazuje jak elektryczne modele marki mogą wpłynąć w jej sportową przyszłość.
Ford Mustang w popkulturze
kalendarz 12/05 2024

Ford Mustang w popkulturze

Wiadomości / Ciekawostki

2024.05.12

Od debiutu w 1964 r. stał się jednym z najbardziej ikonicznych samochodów w amerykańskiej kulturze.
Najnowsze artykuły:
Skoda Fabia Monte Carlo 1.5 TSI DSG 150 KM – Nietuzinkowa Fabia

Skoda Fabia Monte Carlo 1.5 TSI DSG 150 KM – Nietuzinkowa Fabia

Testy / Testy

2024.05.21

Miejskie hatchbacki mogą być fajnymi hot hatchami. Dzieje się tak dlatego, ponieważ są lekkie, zwinne i niedrogie. Skoda oferowała kiedys hot hatch z prawdziwego zdarzenia. Mowa o Fabii RS. Czy Fabia Monte Carlo jest w stanie...
Skoda Enyaq 80 iV 204 KM – Ciekawy elektryk

Skoda Enyaq 80 iV 204 KM – Ciekawy elektryk

Testy / Testy

2024.05.21

Choć nie jestem zwolennikiem aut elektrycznych, muszę uczciwie przyznać, że Enyaqa polubiłem.
Skoda Octavia RS 2.0 TSI 245 KM – Dwa w jednym

Skoda Octavia RS 2.0 TSI 245 KM – Dwa w jednym

Testy / Testy

2024.05.21

Skoda Octavia RS to bardzo racjonalna propozycja dla osób ceniących sportowe doznania, ale i praktyczność na co dzień.