Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
 Czy ceny używanych aut stale rosną?
kalendarz 06/11 2023

Czy ceny używanych aut stale rosną?

Gorące tematy

Podsumowanie 2023 roku na rynku samochodowym.

Zbliża się koniec roku, czyli czas na zmiany - również dla użytkowników świata motoryzacji. Ceny paliw spadają, preferencje konsumentów obierają inny kierunek, a oferty drożeją. Aż 27 proc. wciąż stanowią ogłoszenia w przedziale cenowym 25-50 tys. zł, natomiast wyższych wartości pojawia się coraz więcej.

Według danych autobaza.pl od początku 2023 r. do końca trwania trzeciego kwartału na portalach motoryzacyjnych pojawiło się ponad 1,5 mln ofert sprzedaży aut używanych. Ponad 50 proc. z nich dotyczyło samochodów produkowanych w latach 2011-2015 (ok. 25 proc.) oraz 2016-2019 (ok. 25 proc.). Dominacja tych roczników trwa nieprzerwanie od ubiegłego roku włącznie.

Ceny dalej rosną?

Trzeci kwartał pokazał, że na rynku aut używanych stopniowo rzadziej ukazują się ogłoszenia w przedziale cenowym 5-10 tys. zł. Ukazało się ich o blisko 4,5 p.p. mniej niż w tym samym okresie 2022 r. Znaczny wzrost obserwuje się jednak w przypadku samochodów wystawionych na sprzedaż w widełkach 50-200 tys. zł, bo aż o 3,5 p.p. względem ubiegłego roku. Co ciekawe, na niezmiennym poziomie (ok. 26,7 proc. wszystkich ogłoszeń) utrzymują się dalej oferty o wartości 25-50 tys. zł.

„Ceny stale rosną i szybko od tego nie odejdziemy, a raczej musimy zacząć się oswajać. Na rynku pojawia się coraz więcej nowszych aut używanych - od 2016 roku produkcji w górę - bo wedle danych za trzeci kwartał stanowiły one blisko 40 proc. wszystkich ogłoszeń. Wraz z niższym wiekiem samochodów rosną także ceny, ale rzadko kiedy przekraczają 200 tys. zł - tutaj tendencja jest raczej spadkowa. Możemy spodziewać się, że kolejny kwartał tego roku zakończymy z dalszym wzrostem liczby ofert w przedziale od 50 tys. zł wzwyż, a te poniżej będą pojawiać się coraz rzadziej” - komentuje Piotr Korab, ekspert autobaza.pl.

Ulubione auta polskich kierowców

Kwestia najpopularniejszych marek i modeli na polskim rynku aut używanych nie jest już dla nikogo zaskoczeniem. Niezmiennie od 2019 r. na podium - co jakiś czas wymieniając się miejscami - znajdują się: Volkswagen (1), Opel (2) oraz Ford (3). Z kolei w kwestii modeli dalej dominują: Opel Astra (1), Volkswagen Golf (2) oraz BMW Seria 3 (3).

Benzyna znowu na czele?

Znaczna część ogłoszeń to auta spalinowe (łącznie ponad 90 proc.) i w tym kwartale nie było inaczej. Na prowadzenie ponownie wysuwają się te z silnikiem benzynowym (ok. 47 proc.), a tuż za nimi - diesle (ok. 45 proc.). Jeśli chodzi o alternatywne rozwiązania - na rynku wtórnym wciąż nie pojawia się wiele ofert pojazdów elektrycznych (w 2023 ich udział przekroczył 1 proc.), jednak tendencja jest tu rosnąca. Pojawiło się ich o prawie 0,2 p.p. więcej względem drugiego kwartału 2023 r. Z kolei odsetek hybryd wciąż maleje. W 2023 wynosił mniej niż 2,4 proc. wszystkich ogłoszeń, co w porównaniu do wcześniejszych wyników wykazuje się stopniowym spadkiem (wówczas odsetek ten przekraczał 2,4 proc.). Większość kierowców decyduje się na zakup takich samochodów prosto z salonu, a co za tym idzie - nie spieszy im się ze sprzedażą. Należy więc poczekać kilka lat, gdy staną się jeszcze powszechniejsze, a i wzrosty tego typu ogłoszeń na pewno niejednego zaskoczą.

Wnioski i prognozy - co czeka nas w nadchodzących miesiącach?

Podsumowując powyższe dane, największą dominację wykazywały w tym czasie ogłoszenia aut produkowanych w latach 2011-2019, pojazdy z napędem benzynowym i w przedziale cenowym 25-50 tys. zł. Można więc uznać, że tendencją były samochody nowsze i w przystępnej cenie, a biorąc pod uwagę wykluczenia, jakie niosą ze sobą zbliżające się wielkimi krokami Strefy Czystego Transportu w Polsce - wciąż „aktualne”.

„Uwzględniając ostatnie spadki cen paliw popyt na tego typu pojazdy może rosnąć. Nie jest to jednak stała zależna, ponieważ jak wiemy - stacje benzynowe zaskakują nas każdego miesiąca, jednak mimo to na auta spalinowe długo nie zabraknie chętnych. Dodatkowo, warto zaznaczyć, że popyt w dużej mierze warunkuje podaż, czyli w tym przypadku wystawiane ogłoszenia. Niebawem kierowcy będą w potrzebie wymiany swoich pojazdów na nowsze lub po prostu inny typ napędu. Znaczna część z czasem zacznie przechodzić na elektryki i hybrydy, a co za tym idzie - liczba ofert również wzrośnie. Koniec i początek roku, to moment, w którym najchętniej decydujemy się na zmiany - również aut. W związku z tym zdecydowanie możemy spodziewać się skoku pod względem zróżnicowanych ogłoszeń” - podsumowuje Piotr Korab.

źródło: autobaza


Tagi:
samochody używane, cen aut używanych, najpopularniejsze marki aut używanych, najpopularniejsze modele na rynku wtórnym

Zobacz podobne artykuły:

W Warszawie rusza pierwsza w Polsce Strefa Czystego Transportu
kalendarz 24/06 2024

W Warszawie rusza pierwsza w Polsce Strefa Czystego Transportu

Wiadomości / Gorące tematy

2024.06.24

Już 1 lipca w stolicy zaczynają obowiązywać normy emisji spalin dla pojazdów wjeżdżających do centrum.
W maju Polacy chętnie kupowali auta
kalendarz 13/06 2024

W maju Polacy chętnie kupowali auta

Wiadomości / Gorące tematy

2024.06.13

W ubiegłym miesiącu zarejestrowano aż 27 proc. więcej używanych samochodów niż w tym samym czasie rok wcześniej.
Wakacje na czterech kółkach
kalendarz 04/06 2024

Wakacje na czterech kółkach

Wiadomości / Gorące tematy

2024.06.04

Co drugi Polak wybierający się za granicę pojedzie na urlop samochodem.
Najnowsze artykuły:
 VW Golf R 8.5 - Mocy nie zabraknie

VW Golf R 8.5 - Mocy nie zabraknie

Prezentacje / Nowości

2024.06.24

Czy nowy Golf R mocą zbliży się do takich aut jak Audi RS3 Sportback i Mercedes-AMG A45?
 Kajetanowicz apeluje o bezpieczne kibicowanie w Rajdzie Polski

Kajetanowicz apeluje o bezpieczne kibicowanie w Rajdzie Polski

Wiadomości / Moto sport

2024.06.24

Rajd na mazurskich szutrach stanowi siódmą rundę WRC.
Bentley Continental GT - Elektryfikacja V8

Bentley Continental GT - Elektryfikacja V8

Prezentacje / Nowości

2024.06.23

Nowy Continental GT ma być najbardziej dynamicznym drogowym modelem marki w 105-letniej historii firmy.