Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Cee’d ekologicznie - Kia Cee’d 1.4 Optimum Eco Dynamics
kalendarz 30/11 2013

Cee’d ekologicznie - Kia Cee’d 1.4 Optimum Eco Dynamics

Testy

Kia jest jednym z pierwszych producentów oferujących ekologiczny system Eco-ISG – Idle Stop&Go w aucie kompaktowym.

Cee’d jest bez wątpienia przełomowym modelem Kia. Od chwili pojawienia się na rynku szybko zdobył popularność i wysokie oceny. Niejednokrotnie pokonywał w sondażach i porównaniach największych rywali. Koreańczycy dorzucili jeszcze coś gratis – siedmioletnią gwarancję.

Pierwsza kosmetyka

ceed-ekologicznie-kia-ceed-14-optimum-eco-dynamics_1196,15158Pomimo, że cee’d sprzedawał się bez zarzutu i nikt nie upominał się o modernizację uznano, że ma być jeszcze bardziej konkurencyjny. Trzy lata po debiucie, zdecydowano o dokonaniu pierwszych retuszy. Zmiany w wyglądzie są jednak niewielkie. Samochód otrzymał nowe reflektory, zmieniony zderzak i pokrywę silnika. Nowym elementem jest także wlot powietrza z chromowanym obramowaniem. Z tyłu delikatnym retuszom poddano klosze świateł i zderzak. W obudowach lusterek bocznych pojawiły się dodatkowe kierunkowskazy.

Zmiany nie ominęły również wnętrza, które prezentuje się teraz bardziej atrakcyjnie. Przeprojektowano centralną konsolę, wprowadzono lepsze materiały15148, ponadto nowa kierownica i zmienione zegary. Nie można mieć uwag do ergonomii, choć nieco większy mógłby być zamykany schowek w desce rozdzielczej, jak i kieszenie na drzwiach. Fotele są wygodne, z dobrym podparciem. Szeroki zakres ich regulacji pozwala na znalezienie optymalnej pozycji. Kolumna kierownicy jest regulowana w dwóch płaszczyznach. Możliwości jakie daje rozstaw osi (2650 mm) wykorzystano do maksimum. Dzięki temu cee’d może być uznawany za jedno z najprzestronniejszych aut w swoim segmencie. Dzielona tylna kanapa pozwala na powiększenie przestrzeni bagażowej (do 1300 l), wynoszącej standardowo 340 litrów. Nie jest to rekordowy wynik, bo nieco więcej oferuje VW Golf – 350 l, Ford Focus – 396 l, Honda Civic – 456 l, czy Fiat Bravo – 400 l, ale gorzej w tej konkurencji wypada Citroen C4 – 320 l.

Kia nie oszczędzała na wyposażeniu. Jego poziom jest imponujący już w wersji podstawowej. Szkoda jednak, że nawet w najbogatszej wersji trzeba dopłacać za czujniki parkowania (1000 zł).

Ekologia w mieście

15159Nowoczesne systemy ograniczające emisję spalin i zużycie paliwa, coraz częściej pojawiają się w autach kompaktowych. Jednym z takich rozwiązań jest technologia Start-Stop. Kia wykorzystując system firmy Bosch, nazwała go ISG – Idle Stop&Go. Jego działanie jest proste i w niczym nie przeszkadza kierowcy. Po zatrzymaniu się auta np. na skrzyżowaniu, przy czerwonym świetle, gdy „wyrzucimy” na luz i zdejmiemy nogę z pedału sprzęgła, silnik automatycznie zgaśnie, o czym poinformuje nas dodatkowo kontrolka na zestawie wskaźników. Ponowne uruchomienie jednostki następuje natychmiast po naciśnięciu pedału sprzęgła, bez żadnych szarpnięć. Oczywiście system ten można wyłączyć przyciskiem na desce rozdzielczej. Dodatkową zaletą układu jest mniejsze zapotrzebowanie na prąd. Zmieniony alternator wyłącza się automatycznie podczas dynamicznego przyspieszania a w momencie hamowania potrafi odzyskać energię i magazynować w akumulatorze. Ponadto pięciokrotnie wydłużono żywotność rozrusznika. Dla zwiększenia ekonomiki jazdy, system podpowiada kierowcy zmianę przełożenia.

Nasz testowy cee’d napędzany był 90-konnym silnikiem benzynowym 1.4. Jego dynamika w codziennej eksploatacji jest wystarczająca, choć może nie każdemu odpowiada przyspieszenie od 0 do 100 km/h w 13,0 sek. Silnik dobrze został wyciszony a 5-biegowa przekładnia manualna działa bez zarzutu. Nie udało nam się jednak osiągnąć w warunkach miejskich wyniku zużycia paliwa podawanego przez producenta – 7,2 l/100 km. Podczas testu z trudem można było zejść poniżej 8,0 l/100 km. Natomiast nie bardzo wiadomo dlaczego czasem podczas jazdy, radio samoczynnie ściszało się i podgłaszało.

Na uznanie zasługuje układ jezdny cee’da, zapewniający odpowiedni komfort. Samochód prowadzi się stabilnie, nie wykazując przy tym nadmiernych przechyłów w zakrętach. Dobrze sobie radzi także na nierównościach. Precyzyjny układ kierowniczy otrzymał progresywne wspomaganie elektryczne.

Z ISG, czy bez

Kia oferuje system ISG w cenie 1500 zł do wszystkich wersji silnikowych, z wyjątkiem wysokoprężnej 2.0 CRDI. Sprawdzi się oczywiście tylko w mieście. Jednak jego koszt zwróci się po kilkuletniej eksploatacji. Przed zakupem auta, warto dokonać pobieżnych obliczeń, by móc podjąć właściwą decyzję. Poza tym cee’d po modernizacji stał się jeszcze bardziej atrakcyjną propozycją w klasie kompaktowej. Podstawowymi zaletami auta jest bogate wyposażenie standardowe w stosunku do ceny, przestronne wnętrze, układ jezdny i warunki gwarancyjne. Wydaje się, że i tym razem klientów w salonach Kii nie zabraknie.

Norbert Szwarc

Foto: Piotr Szymański

Wyposażenie standardowe: przednie, boczne i kurtynowe poduszki powietrzne, zagłówki i trójpunktowe pasy bezpieczeństwa dla wszystkich pięciu pasażerów, centralny zamek, elektrycznie sterowane szyby przednie, EBD, regulację kolumny kierownicy w dwóch płaszczyznach, opony Michelin, system audio z czterema głośnikami ze sterowaniem na kierownicy i zintegrowany ekran informacyjny z komputerem pokładowym, dzielona kanapa.

Zalety auta:

-dobry stosunek ceny do wyposażenia -dopracowany układ jezdny -przestronne wnętrze -warunki gwarancji -jakość materiałów

Wady:

-widoczność do tyłu -przeciętna pojemność bagażnika

Dane techniczne Kia Cee'd 1.4 Optimum Eco Dynamics:

Wymiary: dł./szer./wys. - 4235/1790/1480 mm Silnik: benzynowy, rzędowy 4-cylindrowy Pojemność: 1396 cm3 Moc maksymalna 90 KM/ 6000 obr/min Maksymalny moment obrotowy 136 Nm/ 5000 obr/min Osiągi: 0-100 km/h: 13,0 sek. Prędkość maksymalna: 180 km/h Zużycie paliwa (miasto/trasa/średnie)- 7,2/5,1/5,8 l/100 km Masa własna: 1180 kg Poj. bagażnika: 340-1300 l Poj. zbiornika paliwa: 53 l

Cena auta w wersji podstawowej: 45 900 zł (1.4 Comfort) Cena auta w wersji testowanej: 57 900 zł

Galeria zdjęć:

 

Zobacz podobne artykuły:

Dacia Jogger Extreme 1.0 ECO-G 100 KM LPG Sleep Pack – Propozycja nie dla każdego
kalendarz 07/01 2025

Dacia Jogger Extreme 1.0 ECO-G 100 KM LPG Sleep Pack – Propozycja nie dla każdego

Testy / Testy

2025.01.07

Dacia Jogger Extreme 1.0 ECO-G 100 KM LPG Sleep Pack – Propozycja nie dla każdego Dacia przebojem weszła na nasz rynek. Zarówno modele Sandero, Sandero Stapway, Duster czy Jogger cieszą się dużym zainteresowaniem. Do tego st...
Renault Clio E-Tech Full Hybrid esprit Alpine – czyli tanio i sportowo
kalendarz 06/01 2025

Renault Clio E-Tech Full Hybrid esprit Alpine – czyli tanio i sportowo

Testy / Testy

2025.01.06

Renault Clio stanowi ważne ogniwo w polityce francuskiego producenta. Nic dziwnego, że model ten doskonale sprzedaje się. Francuzi pomimo większej popularności crossoverów zdają sobie z tego sprawę, dlatego auto w wyniku doko...
MG HS 1.5 T-GDi Exclusive - Czyli chińska szansa na sukces
kalendarz 06/01 2025

MG HS 1.5 T-GDi Exclusive - Czyli chińska szansa na sukces

Testy / Testy

2025.01.06

Marka MG kojarzy się nam z autami brytyjskimi. Obecnie koncern ten należy do Chińczyków a auta projektowane są w Szanghaju we współpracy ze studiem projektowym w Londynie. Auto wyróżnia się nienaganną sylwetką, bogatym wyposa...
Najnowsze artykuły:
Samochody Forda na dużym ekranie

Samochody Forda na dużym ekranie

Wiadomości / Ciekawostki

2025.01.18

Prowadzony przez Steve’a McQueena w filmie ,,Bullitt’’ Ford Mustang GT Fastback z 1967 r. stał się inspiracją dla modelu Mustang Bullitt – limitowanej serii z 2019 r.
Dakar 2025 na mecie

Dakar 2025 na mecie

Wiadomości / Moto sport

2025.01.17

Po dwóch tygodniach i pokonaniu ponad 7000 km karawana rajdu dotarła do mety w Shubaytah.
VW ID.7 Pro S przekroczył deklarowany zasięg

VW ID.7 Pro S przekroczył deklarowany zasięg

Warsztat / Technika

2025.01.16

Seryjny elektryczny sedan deklarowany zasięg do 709 km przekroczył o niemal jedną trzecią.