
Audi testuje sterowanie gestami na potrzeby wirtualnego montażu
Audi testuje sterowanie gestami na potrzeby wirtualnego montażu
Zanim powstaną prototypy nowego samochodu, inżynierowie Audi w centrum produkcji przedseryjnej testują kolejne etapy montażu z wykorzystaniem trójwymiarowych projekcji.
Wirtualnie montują poszczególne elementy sprawdzając, czy sposób montażu jest możliwy do zrealizowania w praktyce i czy dana czynność jest ergonomiczna dla pracowników produkcji. W ramach pilotażowego projektu, konstruktorzy i technicy mogą przy pomocy prostych gestów poruszać elementami w wirtualnej przestrzeni.
W procesie prac rozwojowych na etapie poprzedzającym produkcję seryjną, Audi wirtualnie kontroluje poszczególne etapy montażu pod kątem ich przydatności w praktyce. Testy przeprowadzane są w przestrzeni nazwanej CAVE (Cave Automatic Virtual Environment). Na podłodze i na ścianach tego pomieszczenia znajdują się powierzchnie do projekcji, na których za pomocą rzutnika multimedialnego można wyświetlać przestrzenne obrazy elementów montażowych. Powstaje w ten sposób rzeczywistość wirtualna, w którą inżynierowie Audi „zanurzają się” w okularach 3D.
Przy pomocy kontrolera zaadaptowanego z konsoli do gier, inżynierowie sterują wirtualnymi elementami montażowymi, symulując realny proces. Już wkrótce odbywać się to będzie za pomocą prostych gestów. „Chcemy, by w przyszłości podnoszenie i przesuwanie elementów montażowych odbywało się intuicyjnie“ – objaśnia Katharina Kunz, inżynier w dziale rozwoju Audi, odpowiedzialna za rozwiązania wirtualne. Katharina Kunz i cały jej zespół, testują obecnie tzw. Myo – znaną z wirtualnych gier opaskę na ramię, służącą do sterowania gestami.
Opaska odczytuje ruchy mięśni przedramienia i w ten sposób rozpoznaje, jak dany użytkownik porusza ramieniem i palcami. Dane o ruchach, za pośrednictwem Bluetooth przesyłane są do komputera. Ten sam komputer, za pomocą działającej na podczerwień kamery zamontowanej na suficie, określa także współrzędne położenia użytkownika. Kamera to tzw. Kinect – czujnik ruchu z konsoli do gier. Aby opaska Myo nie interpretowała każdego dowolnego gestu jako sterującego, użytkownik aktywuje system stykając ze sobą kciuk i palec środkowy.
Katharina Kunz i jej zespół często wykorzystują rozwiązania znane z gier komputerowych: „Są one dla nas idealne - stosunkowo tanie i szybko się rozwijają.“ Celem inżynierów w centrum produkcji przedseryjnej jest wprowadzenie Myo do procesu produkcyjnego już w najbliższych miesiącach./oprac. ns/
Zobacz podobne artykuły:
Audi A6 sedan – na chwilę przed premierą
Wiadomości / News
2025.04.10
Audi RS Q8 Performance - Sportowe atrybuty na co dzień
Prezentacje / Nowości
2025.04.08
Audi driving experience - Audi RS 3 i nie tylko na torze
Bezpieczeństwo
2025.03.25
Firmy z branży
AKUMULATOREX
mazowieckieAMPERMAX
mazowieckieZmieniające się oczekiwania kupujących napędzają transformację w Polsce
Wiadomości / Gorące tematy
2025.04.21
Porsche 911 GT3 z nowym rekordem toru Nürburgring
Wiadomości / Ciekawostki
2025.04.20
Tochowicz i Białowąs zwycięzcami Rajdu Memoriału
Wiadomości / Moto sport
2025.04.20