Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Audi 80 zadebiutowało 50 lat temu
kalendarz 02/07 2022

Audi 80 zadebiutowało 50 lat temu

Ciekawostki / Audi

W 1972 r. pojawiło się Audi 80 od razu otrzymując tytuł „Car of the Year – Samochodem Roku”.

Pierwsze Audi 80, z wewnętrznym symbolem modelowym "B1", w założeniu miało być „nowoczesnym, ale nie modnym”, niezawodnym samochodem rodzinnym. W tej kwestii ówczesny szef działu rozwoju technicznego Audi Ludwig Kraus oraz Volkswagen AG, nowa spółka-matka, doszli do porozumienia jeszcze pod koniec lat ‘60. I tu, podobnie jak w przypadku konstrukcji samochodów wyścigowych, Ludwig Kraus zlecił swoim pracownikom sprawdzenie każdej części pod kątem możliwości zmniejszenia masy bez uszczerbku dla trwałej jakości, solidności i wytrzymałości. Wyjątkowo lekkie Audi 80, które weszło do produkcji dokładnie 50 lat temu, zachwyciło klientów sportowymi właściwościami jezdnymi i niskim zużyciem paliwa, co sprawia, że na początku kryzysu naftowego w 1973 r. jest to właściwy samochód we właściwym czasie. Jeszcze w tym samym roku Audi 80 zdobywa tytuł „Car of the Year - Samochodu Roku”, a także uznanie międzynarodowej prasy branżowej.

Projektant Hartmut Warkuss współtwórca stylu pierwszego Audi 80, stworzył zupełnie nowy, odpowiadający duchowi lat ’70 styl i wygląd samochodu. W 1976 r. Warkuss awansował na szefa działu stylistyki Audi, zostawiając trwały ślad w projektowaniu kilku generacji Audi serii B, C i D. Do przełomu lat 1994/95, z taśm produkcyjnych zjechały cztery generacje Audi 80 - od B1 do B4. Wtedy właśnie ten zasłużony model został zastąpiony przez Audi A4, znane wewnętrznie jako B5. Wraz z nim, Audi wprowadza nową nomenklaturę dla swoich samochodów. Audi A4 doczekało się już piątej generacji; model B9 jest dostępny jako limuzyna i kombi (Avant), jako wersje S i RS oraz jako Audi A5 w wariantach coupé, sportback i kabriolet.

1972–1978: Audi 80 B1 – założyciel nowego segmentu pojazdów

Audi 80 świętowało swoją światową premierę w roku, w którym w Monachium odbywały się Letnie Igrzyska Olimpijskie. W lipcu 1972 r. marka z Ingolstadt zaprezentowała samochód mediom, a we wrześniu - już po Olimpiadzie - dealerom. Model B1 zapoczątkował nowy segment rynku: „kompaktowy sedan”, w skrócie seria B. Ten nowo opracowany samochód średniej wielkości uzupełnił ówczesną gamę modelową Audi. Technika zastosowana w tym modelu wprowadziła wiele nowych rozwiązań, które później trafiły także do innych pojazdów Grupy Volkswagen.

Lekka konstrukcja i inne innowacje techniczne

Dwudrzwiowy model w wersji bazowej ważył tylko 835 kg. Rygorystycznie przestrzegana zasada lekkiej konstrukcji to jeden z wymogów postawionych przez szefa działu rozwoju technicznego Ludwiga Krausa. Rozstaw osi wynoszący 2,47 metra i długość 4,18 m sprawiły, że Audi 80 było bardzo dobrze wyważoną kompaktową limuzyną. Inżynier zajmujący się konstrukcją zawieszenia Detlef Banholzer, po raz pierwszy w europejskim, produkowanym seryjnie samochodzie zastosował ujemny promień skrętu kierownicy - rozwiązanie, które znacznie poprawia stabilność podczas hamowania. Dzięki ukośnemu układowi hydraulicznego układu hamulcowego, Audi postawiło bezpieczeństwo pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego na pierwszym miejscu. Tylne zawieszenie to skrętna oś z amortyzatorami sprężynowymi. Przednie koła to konstrukcja McPhersona z wahaczami. Silnik Audi 80 umieszczono wzdłużnie przed napędzaną przednią osią, a 4-biegowa przekładnia za nią. W momencie wprowadzenia na rynek dostępne były cztery silniki o poj. od 1.3 do 1.6 l. i mocy od 55 do 100 KM. Cechą charakterystyczną tego 4-cylindrowego silnika o prostej konstrukcji było sterowanie zaworami za pomocą wałka rozrządu z paskiem zębatym i bezobsługowymi popychaczami hydraulicznymi. Szef działu rozwoju technicznego Ludwig Kraus projektując 4-cylindrowy silnik OHC, wpadł na pomysł stworzenia serii modułowej. Opracowany przez inżyniera Franza Hauka i jego zespół silnik nosił wewnętrzną nazwę EA 827 i stał się najczęściej produkowanym silnikiem w Grupie VW.

„Car of the Year 1972” i prawdziwy hit sprzedaży

Dzięki nowej generacji silników OHC i wielu ciekawostkom technicznym, Audi 80 szybko osiąga sukces sprzedażowy firmy. Do końca produkcji latem 1978 r, z taśm montażowych zjechało ponad milion egzemplarzy wersji B1. Ponieważ moce produkcyjne zakładu w Ingolstadt wkrótce przestają wystarczać do zaspokojenia dużego popytu, do produkcji zostają zaangażowane zakłady Volkswagena w Wolfsburgu i w Emden.

Asso di Picche, czyli „as pik” - sportowe coupé zaprojektowane przez Giorgio Giugiaro i zbudowane przez firmę Karmann, już w 1973 r. pokazuje sportowy potencjał modelu B1. Audi 80 GT wchodzi do produkcji seryjnej w 1973 r, a w październiku 1975 r. zostaje zastąpione przez Audi 80 GTE: jego silnik ma moc 110 KM. Właściwości jezdne nowego topowego modelu zapowiadają dynamikę, jaką Audi wkrótce uwolni. W 1976 r. model B1 otrzymuje aktualizację, dzięki której sedan zyskuje duże, blokowe reflektory, co zbliża go wizualnie do nowej generacji Audi 100. Lekkie i oszczędne Audi 80 staje się bardzo popularne, zwłaszcza po kryzysie naftowym w 1973 r. Samochód staje się również hitem w USA, gdzie jest sprzedawany pod nazwą „Fox”.

Od początku produkcji do dziś, wyprodukowano ponad 12,5 mln egzemplarzy modeli serii od B1 do B9 (zarówno Audi 80, jak i Audi A4)./oprac. ns/

Foto: Audi


Tagi:
Audi, Audi 80, Audi 80 GTE, Audi A4, Giorgio Giugiaro

Zobacz podobne artykuły:

 Porsche 911 GT1 Strassenversion opuściło muzeum
kalendarz 10/12 2023

Porsche 911 GT1 Strassenversion opuściło muzeum

Wiadomości / Ciekawostki

2023.12.10

Powstało tylko 20 egzemplarzy tego modelu a jeden z nich znajduje się w Muzeum Porsche w Stuttgarcie.
Ostatni drift Kena Blocka
kalendarz 07/12 2023

Ostatni drift Kena Blocka

Wiadomości / News

2023.12.07

Hołd dla legendy driftu, która zmarła w styczniu br.
Lexus GS 300 z teledysku rapera
kalendarz 01/12 2023

Lexus GS 300 z teledysku rapera

Wiadomości / Ciekawostki

2023.12.01

W nowojorskiej Brooklyn Public Library zorganizowano wystawę The Book of HOV poświęconą twórczości rapera JAY-Z, jednej z największych ikon w historii hip hopu.
Najnowsze artykuły:
 Porsche 911 GT1 Strassenversion opuściło muzeum

Porsche 911 GT1 Strassenversion opuściło muzeum

Wiadomości / Ciekawostki

2023.12.10

Powstało tylko 20 egzemplarzy tego modelu a jeden z nich znajduje się w Muzeum Porsche w Stuttgarcie.
 Lancia Ypsilon 2024 – Co wiadomo?

Lancia Ypsilon 2024 – Co wiadomo?

Wiadomości / Wydarzenia

2023.12.09

Nowy model otrzyma napęd elektryczny i zadebiutuje w lutym przyszłego roku w limitowanej serii Edizione Limitata Cassina.
Suzuki Swift 2024 – Przed premierą

Suzuki Swift 2024 – Przed premierą

Prezentacje / Nowości

2023.12.07

Przedsmak nowego Swifta Suzuki dało podczas niedawnej wystawy w Tokio, prezentując model jeszcze jako „concept”. Teraz ujawniono wersję produkcyjną, która wygląda praktycznie tak samo.