Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Zrzuć opony na wiosnę
kalendarz 13/04 2015

Zrzuć opony na wiosnę

Warsztat / Porady

Koniec sezonu zimowego na drogach nie oznacza, że nic już nas nie zaskoczy.

Tak jak przygotowujemy samochód do zimy, powinniśmy po zimie przejrzeć go i przygotować na pozostałą część roku. Bardzo ważnym elementem dbania o samochód jest sezonowa zamiana opon i kontrola ich stanu. 
 
O oponach mówi się i pisze bardzo dużo. Jest to uzasadnione, ponieważ to opony zapewniają bezpieczeństwo, będąc jedynym łącznikiem między samochodem, a drogą po której się poruszamy. Cały czas warto uświadamiać i przypominać, że powierzchnia styku jednej opony z ziemią jest równa wielkości dłoni albo kartki pocztowej, a powierzchnia 4 opon dotykających drogi to powierzchnia jednej kartki A4. 
 
Budowa opony to szukanie kompromisu. Trudno jest stworzyć oponę, która będzie doskonale działała zarówno zimą, jak i latem, na suchej nawierzchni i na mokrej. Nie jest możliwe również zmienianie opon w zależności od pogody, tak jak robi się w sporcie motorowym, gdzie mamy do czynienia z różnymi oponami zależnie od warunków pogodowych.
 
Jak zatem dbać o opony i o czym pamiętać? 
 
„Przede wszystkim powinniśmy sezonowo wymieniać opony. Budowa opon letnich różni się od opon zimowych. Do wyrobu opon letnich stosuje się mieszanki gum, które zapewniają lepszą przyczepność w temperaturach powyżej 7 stopni Celsjusza. W oponach tych jest mniej rowków poprzecznych, dzięki czemu są one bardziej komfortowe, trwalsze i bezpieczniejsze na suchych i mokrych nawierzchniach. Gdyby taką konstrukcję zastosować w oponach zimowych, to podczas jazdy w śniegu mielibyśmy kłopot z przyczepnością. Opona letnia to również mniej lamelek i dzięki temu większa sztywność bieżnika” – tłumaczy Radosław Jaskulski, instruktor Skoda Auto Szkoła.
 
Wymiana opon to krok w dobrym kierunku. Niezbędne jest również ich doglądanie podczas codziennej eksploatacji. Szczególnie należy zwrócić uwagę na kilka elementów.

 Ciśnienie – według badania przeprowadzonego w 2013 r. przez firmę Michelin, aż 64,1 proc. samochodów ma nieprawidłowe ciśnienie w oponach, które to obniża bezpieczeństwo, zwiększa zużycie paliwa, a także skraca trwałość opony. Pompując opony kierujmy się wartościami, które podaje producent w instrukcji pojazdu. Pamiętajmy jednak o tym, by dostosowywać je do aktualnego obciążenia samochodu. 

 Geometria podwozia – nie zrobimy jej sami, warto ją jednak zrobić przed każdym przeglądem technicznym. Nieprawidłowa geometria będzie wpływała na sterowalność pojazdem i obniżała trwałość opon. Pamiętajmy, że jej ustawienie może się zmienić nawet po pozornie błahym uderzeniu w krawężnik. 

 Głębokość bieżnika – przepisy określają minimalną wysokość bieżnika na 1,6 mm, nie oznacza to jednak, że jest to wysokość bieżnika gwarantująca bezpieczeństwo. Jeśli zależy nam na bezpieczeństwie, wysokość bieżnika powinna wynosić około 4-5 mm. 

 Wyważanie kół – profesjonalny serwis podczas wymiany opon powinien wyważyć nam koła. Prawidłowo wyważone gwarantują komfort jazdy oraz nie będą niszczyć zawieszenia i układu kierowniczego. 

 Amortyzatory – nawet najlepsza opona nie zagwarantuje bezpieczeństwa, jeśli amortyzatory będą niesprawne. Samochód to system naczyń połączonych. Niesprawne amortyzatory będą powodowały, że samochód będzie niestabilny i będzie tracił kontakt z podłożem. Niestety spowodują one również, że w sytuacji awaryjnej droga hamowania pojazdu będzie dłuższa.  
 
Dbanie o stan opon to nie wybór, to konieczność, jeśli chcemy podróżować bezpiecznie.

 

Zobacz podobne artykuły:

 Najgorsze "silniki roku" w autach używanych
kalendarz 16/04 2024

Najgorsze "silniki roku" w autach używanych

Warsztat / Porady

2024.04.16

Konkurs International Engine of the Year po latach okiem mechaników.
 Pęknięta szyba w samochodzie
kalendarz 09/04 2024

Pęknięta szyba w samochodzie

Finanse / Ubezpieczenia

2024.04.09

Ile kosztuje mandat, ile naprawa i wymiana, a ile ubezpieczenie.
Modyfikacja w oprogramowaniu silnika pozwala zmniejszyć zużycie paliwa
kalendarz 04/04 2024

Modyfikacja w oprogramowaniu silnika pozwala zmniejszyć zużycie paliwa

Wiadomości / Gorące tematy

2024.04.04

Rozwiązanie wydłuża też żywotność silnika.

Firmy z branży

AKUMULATOREX

mazowieckie
ul. Puławska 413
02-801 Warszawa
Tel.: 881-558-332
http://www.akumulatorex.pl/

AMPERMAX

mazowieckie
ul. Zamieniecka 34A
04-158 Warszawa
Tel.: 513 690 990
https://najtansze-akumulatory.pl/
Najnowsze artykuły:
 Im większy luksus, tym większe… ryzyko!

Im większy luksus, tym większe… ryzyko!

Używane

2024.04.22

Spośród 20 samochodów ze zmanipulowaną historią serwisową lub cofniętym licznikiem, aż 14 należy właśnie do klasy wyższej.
Podwójne zwycięstwo Toyoty w Rajdzie Chorwacji

Podwójne zwycięstwo Toyoty w Rajdzie Chorwacji

Wiadomości / Moto sport

2024.04.22

Sébastien Ogier wygrał Rajd Chorwacji.
 VW R – oddzielną marką?

VW R – oddzielną marką?

Wiadomości / News

2024.04.21

Dział R otrzyma własny pawilon w centrum wystawowym Autostadt w Wolfsburgu.