Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Za pierwsze OC młodzi kierowcy płacą krocie…
kalendarz 20/03 2014

Za pierwsze OC młodzi kierowcy płacą krocie…

Finanse / Ubezpieczenia

W ubiegłym roku wydano w Polsce blisko 450 tys. praw jazdy, przeważnie w kategorii B. Jeśli nowi kierowcy chcą jeździć swoim autem, po raz pierwszy czeka ich kupno polisy OC. Na jaki wydatek powinni być przygotowani?

Jak podaje Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców (CEPiK), przed rokiem liczba wydanych w Polsce praw jazdy spadła w porównaniu z 2012 r. o ponad 130 tys., lecz dokument i tak otrzymało aż 447 tys. osób – większość w kategorii B. Jeśli świeżo upieczeni kierowcy mają samochód, prędzej czy później czeka ich zakup obowiązkowej polisy OC. Warto pamiętać, że ubezpieczyciele nieprzychylnie patrzą na niedoświadczonych kierowców, zwłaszcza tych młodych.

- Towarzystwa ubezpieczeniowe wyliczają składki za OC m.in. na bazie historii jazdy kierowcy i ogólnych statystyk wypadków drogowych. A te są nieubłagane dla osób w przedziale wiekowym od 18 do 24 lat, ponieważ to oni, według policyjnych danych, stanowią grupę podwyższonego ryzyka. Nawet najniższa dostępna na rynku cena polisy OC jest dla nich przynajmniej kilka razy wyższa, niż w przypadku kierowcy z wieloletnim stażem – mówi Przemysław Grabowski, ekspert multiagencji CUK Ubezpieczenia.

Drogo, czyli ile?

Aby zobrazować poziom cen polis OC dla młodych kierowców, najlepiej posłużyć się konkretnym przykładem. W tym celu doradcy CUK Ubezpieczenia przygotowali na bazie ofert 20-stu różnych towarzystw symulację składek dla 20-letniego właściciela Skody Octavii z Warszawyi. Spośród wszystkich ofert na rynku, najtaniej uda mu się kupić OC za… 1578 zł. To i tak optymistyczny wariant, biorąc pod uwagę, że jedno z towarzystw proponuje mu cenę o 2904 zł wyższą, czyli aż 4482 zł.

Dla porównania. 42-letni właściciel takiego samego samochodu, który prawo jazdy ma już 14 lat, a składki za OC opłaca 11 lat, w najtańszym wariancie zapłaci zaledwie 483 zł. Jeśli natomiast nie porówna cen u różnych ubezpieczycieli, to OC może go kosztować maksymalnie 852 zł. Obie te ceny to odpowiednio ponad 3 i blisko 2 razy mniej niż najtańsza polisa dla 20-latka…

Współwłasność, czyli kompromisowe rozwiązanie

Popularnym sposobem na zaporowe ceny dla młodych kierowców jest ubezpieczanie auta na współwłaściciela, a więc dopisanie do dowodu rejestracyjnego doświadczonego kierowcy, który jest w oczach ubezpieczyciela gwarancją bezpieczeństwa.

- To skuteczna metoda, która polega na tym, że towarzystwo uznaje zniżki starszego wiekiem i stażem jednego z właścicieli auta. Przeważnie jest to rodzic młodszego kierowcy. Cena na pewno będzie dzięki temu niższa, choć i tu trzeba uważać, bo to nie oznacza, że OC u wszystkich ubezpieczycieli będzie kosztowało tyle samo. Poza tym rodzice powinni pamiętać, że jeśli ich dziecko spowoduje szkodę, to negatywnie zapisze się ona również w ich własnej historii jazdy – wyjaśnia Przemysław Grabowski.

Tak to wygląda na przykładzie. Jeśli 20-latek z powyższego przykładu dopisałby 42-latka do dowodu rejestracyjnego swojej Skody, to razem za OC zapłaciliby u jednego z ubezpieczycieli tylko 947 zł. A to już o wiele lepsza oferta niż początkowe 1578 zł. Niestety nie w każdym towarzystwie cena obniży się tak bardzo - ci sami kierowcy w innej firmie usłyszą, że do zapłaty jest… 3797 zł, czyli o 2850 zł drożej. Dlatego warto porównywać ceny.

 źródło: CUK Ubezpieczenia

Zobacz podobne artykuły:

 Ile kosztuje polisa dla Tesli?
kalendarz 01/08 2022

Ile kosztuje polisa dla Tesli?

Finanse / Ubezpieczenia

2022.08.01

Ubezpieczenie komunikacyjne OC aut elektrycznych kosztuje podobnie co spalinowych tej samej klasy. Jednak w przypadku AC dla e-pojazdów trzeba liczyć się z poważnym wydatkiem.
 OC staniało w każdym województwie
kalendarz 11/07 2022

OC staniało w każdym województwie

Finanse / Ubezpieczenia

2022.07.11

Najczęściej ubezpieczamy Volkswageny, Ople, Fordy i Renault.
Jeździsz niebezpiecznie? Zapłacisz droższe OC!
kalendarz 14/06 2022

Jeździsz niebezpiecznie? Zapłacisz droższe OC!

Finanse / Ubezpieczenia

2022.06.14

Już od 17 czerwca kolejne zmiany.
Najnowsze artykuły:
Olej do skrzyni biegów a olej silnikowy – czy można stosować ten sam?

Olej do skrzyni biegów a olej silnikowy – czy można stosować ten sam?

Warsztat / Porady

2022.08.02

Samochód, podobnie jak człowiek, wymaga odpowiednich elementów, by prawidłowo funkcjonować.
Mitsubishi L200 – Testy rajdowej wersji

Mitsubishi L200 – Testy rajdowej wersji

Wiadomości / Wydarzenia

2022.07.30

Mitsubishi Ralliart przy wsparciu technicznym Mitsubishi Motors weźmie udział w Rajdzie Asia Cross Country Rally.
Crossovery Nissana dobrze trzymają wartość

Crossovery Nissana dobrze trzymają wartość

Wiadomości / Ciekawostki

2022.07.28

Crossovery marki Nissan: Qashqai oraz Juke są jednymi z najlepiej utrzymujących wartość w swojej klasie – tak wynika z ostatniej prognozy Info-Ekspert, firmy zajmującej się m.in. profesjonalnym prognozowaniem wartości rezydua...

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.