Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Wzrost sprzedaży motocykli zmienia drogową rzeczywistość
kalendarz 12/03 2015

Wzrost sprzedaży motocykli zmienia drogową rzeczywistość

Finanse / Ubezpieczenia

W 2014 r. motocykliści uczestniczyli w 2377 wypadkach. Zazwyczaj nie mieli możliwości skorzystania wtedy z pomocy assistance, w tym roku będzie już inaczej.

Większa o 7,5 proc. r/r liczba wypadków z udziałem motocyklistów (przy spadku ogólnej ilości zdarzeń drogowych aż o 38 proc.), to oczywiście efekt zmian ustawowych, które weszły w życie w ubiegłym roku. Dały one posiadaczom prawa jazdy kategorii B możliwość kierowania motocyklami z pojemnością silnika do 125 ccm, pod warunkiem, że od ich egzaminu nie minęło mniej niż 3 lata. To spowodowało znaczący wzrost sprzedaży jednośladów i wprowadziło sporo zmian w drogowej rzeczywistości.

Tylko w styczniu tego roku sprzedano 531 motocykli czyli prawie 2 razy więcej niż rok temu (wzrost o 98,1 proc. wg danych Samar). Szczególnym wzrostem popularności cieszą się oczywiście 125-tki – rok temu był to najmniej popularny segment, teraz wysuwa się na pierwsze miejsce stanowiąc ponad połowę wszystkich kupionych jednośladów.

Rynek reaguje na potrzeby

W ślad za wzrostem rynku motocyklowego podążają inne branże, np. ubezpieczeniowa. Jeszcze kilka miesięcy temu trudno było w ofertach ubezpieczycieli szukać produktów specjalistycznych, teraz to się zmienia.

- Oczywiście to nie jest tak, że produktów dla motocyklistów w ogóle nie było, ale było ich bardzo mało, nie mówiąc o dopasowaniu do różnych użytkowników np. skuterów, 125-tek czy większych motocykli. Inne potrzeby – także w zakresie wsparcia assistance – ma kierujący skuterem w dużym mieście, a inne podróżujący na dalekie odległości w Polsce czy Europie dużym motocyklem – mówi Piotr Ruszowski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Mondial Assistance.

Co daje motocyklowe assistance? To coś dla tych, którzy mieli okazję przekonać się jak to jest, gdy skuter nie odpala przed restauracją, czy pchali swój pojazd kilka kilometrów do domu. Taki pakiet daje pomoc podczas awarii i wypadku, naprawę na miejscu (jeśli jest możliwa), holowanie do serwisu lub ASO, pomoc w przypadku przebicia opony czy rozładowania akumulatora, a nawet dowóz paliwa, gdy go zabraknie w drodze. W niektórych ofertach dostępne jest także np. pokrycie kosztów komunikacji zastępczej (np. bilet miesięczny) przydatne dla wykorzystujących swój skuter w wielkomiejskich metropoliach. W pakietach assistance na większe motocykle turystyczne w przypadku ich awarii assistance zwraca koszt hotelu czy zapewnia auto zastępcze.

- Być może jeszcze długo nie staniemy się jak Włochy motocyklowym eldorado, ale pierwsze oznaki poprawy już jednak są. To co od lat jest już normą w przypadku kierowców samochodów (assistance ma niemal 100 proc. nowych pojazdów i spora część używanych) dopiero teraz staje się dostępne dla prowadzących „dwa kółka”. Podzielamy pasję do jednośladów i jako specjaliści od wsparcia na drodze, też bierzemy udział w tworzeniu produktów i udogodnień dla tej społeczności  – mówi Piotr Ruszowski.
 

Zobacz podobne artykuły:

AC vs coraz droższe naprawy aut
kalendarz 29/02 2024

AC vs coraz droższe naprawy aut

Finanse / Ubezpieczenia

2024.02.29

Coraz droższe naprawy aut, więc polscy kierowcy kupują więcej AC.
 Zimowe wyzwania dla kierowców
kalendarz 14/02 2024

Zimowe wyzwania dla kierowców

Finanse / Ubezpieczenia

2024.02.14

Jakie ubezpieczenie chroni przed szkodami spowodowanymi dziurami w drogach?
Co z AC przy zakupie używanego samochodu?
kalendarz 01/02 2024

Co z AC przy zakupie używanego samochodu?

Finanse / Ubezpieczenia

2024.02.01

Do formalności po zakupie używanego samochodu należą kwestie związane z ubezpieczeniami.
Najnowsze artykuły:
 Trzeci sezon pucharu Toyota GR Cup

Trzeci sezon pucharu Toyota GR Cup

Wiadomości / Moto sport

2024.03.03

Na sezon 2024 Toyota zaplanowała kolejne edycje imprezy GR Zlot, połączone z serią Toyota GR Cup.
Fuzja Renault ze Stellantisem?

Fuzja Renault ze Stellantisem?

Wiadomości / News

2024.03.02

Czy Renault połączy się z koncernem Stellantis?
F1 – rusza nowy sezon

F1 – rusza nowy sezon

Wiadomości / Moto sport

2024.03.01

Tegoroczny sezon będzie najdłuższy w historii.