Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Więcej wypadków, większe ryzyko, droższe OC?
kalendarz 29/05 2015

Więcej wypadków, większe ryzyko, droższe OC?

Finanse / Ubezpieczenia

W ubiegłym roku najczęściej do wypadków drogowych dochodziło w największych miastach - Warszawie, Łodzi i Krakowie. Ta prawidłowość ma bezpośrednie przełożenie na cenę obowiązkowego OC, jednak ubezpieczyciele nie zawsze oceniają ryzyko wystąpienia wypadków dokładnie tak, jak robi to policja.

Na wysokość cen obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego wpływa kilka parametrów. Najważniejsze to wiek i doświadczenie kierowcy, historia bezszkodowej jazdy, pojemność i rocznik samochodu, a także miejsce zamieszkania czy rejestracji pojazdu.

- To ostatnie kryterium jest bardzo ważne, bo bezpośrednio wiąże się z liczbą wypadków w danym regionie. Więcej stłuczek i kolizji oznacza większe ryzyko szkód, co musi znaleźć swoje odzwierciedlenie w składce za OC – mówi Bartłomiej Behnke z porównywarki ubezpieczeń www.superpolisa.pl.

Najwięcej wypadków w stolicy

Według policyjnych danych w 2014 r. spośród wszystkich miast wojewódzkich do największej liczby wypadków, czyli zdarzeń drogowych, w których ucierpieli kierowcy, pasażerowie lub piesi, doszło w najludniejszych miastach. Na czele rankingu jest Warszawa, w której odnotowano ich 2036. Drugie miejsce zajęła Łódź. Choć w porównaniu z liderem zestawienia mieszka tam 60 proc. osób mniej, wypadków jest mniej tylko o nieco ponad 10 proc. Trzecie miejsce zajęła stolica Małopolski - w ubiegłym roku w Krakowie policję wzywano do 1137 wypadków. Najbezpieczniejsze w zestawieniu okazały się być zdecydowanie mniejsze miasta. W Gorzowie Wielkopolskim wypadków było zaledwie 66. Co oznacza, że do zdarzenia drogowego, w którym ucierpieli kierowcy, pasażerowie, lub piesi, dochodziło średnio co 5-6 dni. Dwucyfrowy wskaźniki wypadków zanotowała również wojewódzka komenda policji z Zielonej Góry. I choć wydawać by się mogło, że rankingiem rządzi zasada - większa liczba mieszkańców to większa liczbę pojazdów, co w konsekwencji przekłada się na wzmożony ruch na drogach i większe ryzyko wypadków. Jednak nie zawsze tak jest. Za przykład posłużyć mogą miasta o porównywalnej ilości mieszkańców - stolice woj. kujawsko-pomorskiego i podkarpackiego. W Toruniu doszło do zaledwie 105 wypadków, a w Rzeszowie było ich aż 406.

OC najdroższe również w Warszawie

Aby sprawdzić zależność pomiędzy policyjnymi statystykami wypadków, a wysokością cen OC przeprowadziliśmy kalkulację dla tego samego kierowcy we wszystkich miastach wojewódzkich. Porównywarka ubezpieczeń superpolisa.pl sprawdziła wysokość składek obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego dla 37-letniego właściciela Volkswagena Golfa VI z 2011 roku. W rankingu cen OC pierwsze miejsce również przypadło Warszawie – tam jest najdrożej. Gdyby przykładowy kierowca chciał ubezpieczyć samochód w stolicy musi się liczyć ze składką co najmniej 395 zł. Drugi w zestawieniu jest Gdańsk, gdzie ceny OC zaczynają się od 388 zł. W stolicy Pomorza wspomniany kierowca zapłacić może najwyższą składkę, a rozpiętość cen pomiędzy ofertami różnych ubezpieczycieli jest największa. Kierowca z przykładu zapłacić może tu nawet 852 zł, czyli aż o 460 zł więcej niż minimalna składka w tym mieście. Podobnie jest we Wrocławiu, gdzie 37-latek z przykładu na OC wyda co najmniej 387 zł (w najgorszym razie może to być aż 756 zł). Wśród wojewódzkich miast znajdą się również miejsca, w których składki nie są aż tak wysokie. Według danych najtańszych ubezpieczeń należy szukać w regionach podkarpackim i świętokrzyskim. W Rzeszowie ceny zaczynają się od 280 zł (i zatrzymują na 563 zł), natomiast w Kielcach od 284 zł (nie przekraczając 565 zł).

– Z zestawienia wynika, że Warszawa jest zarówno najniebezpieczniejszym miastem wojewódzkim, jak i najdroższym pod względem OC. W przypadku stolicy wysokie składki za ubezpieczenie odpowiadają dużej liczbie wypadków drogowych odnotowanych przez policję. Jednak w znacznej części miast statystyki wypadków zebrane przez drogówkę nie pokrywają się dokładnie z ryzykiem wystąpienia szkód komunikacyjnych, które ma swoje odzwierciedlenie w cenach obowiązkowego ubezpieczenia  – mówi Bartłomiej Behnke.  - Zależność tą dobrze obrazuje przykład Krakowa, który z 1137 wypadkami znalazł się na trzecim miejscu w zestawieniu. Pomimo to obowiązkowa polisa w stolicy Małopolski jest stosunkowo tania – ceny zaczynają się od 339 zł. To blisko 50 zł mniej niż w Gdańsku, gdzie odnotowano przeszło dwa razy mniej wypadków – dodaje ekspert. 

Im mniej wypadków tym tańsze OC?

Każdy widzi różnicę między wysokim ryzykiem wypadku kierowcy poruszającego się po zatłoczonych drogach stolicy, a mniejszym zagrożeniem kolizją w spokojnym Gorzowie Wielkopolskim. I choć stopień szkodowości w danej lokalizacji to jedno z najbardziej jasnych kryteriów kształtowania wysokości cen OC, to jednak szkodowość w rozumieniu ubezpieczycieli nie zawsze pokrywa się z liczbą wypadków drogowych z policyjnych statystyk.

- Każde towarzystwo ubezpieczeniowe samodzielnie określa czynniki, które mają wpływ na ostateczną cenę OC. I choć ogólne zasady są takie same – szkodowość w danym regionie ma bezpośredni wpływ na wysokość składki – jednak firmy prócz zewnętrznych danych korzystają także z własnych zestawień i wieloletnich doświadczeń. Stąd biorą się zasadnicze różnice w ocenie ryzyka wystąpienia szkód, co przekłada się na cenę OC – tłumaczy Bartłomiej Behnke.

źródło: superpolisa.pl 


 

Zobacz podobne artykuły:

Jak wygląda sytuacja polis OC?
kalendarz 14/10 2022

Jak wygląda sytuacja polis OC?

Finanse / Ubezpieczenia

2022.10.14

Polisy komunikacyjne - ceny OC pod prąd inflacji. Jest taniej niż w styczniu.
 Ile kosztuje polisa dla Tesli?
kalendarz 01/08 2022

Ile kosztuje polisa dla Tesli?

Finanse / Ubezpieczenia

2022.08.01

Ubezpieczenie komunikacyjne OC aut elektrycznych kosztuje podobnie co spalinowych tej samej klasy. Jednak w przypadku AC dla e-pojazdów trzeba liczyć się z poważnym wydatkiem.
 OC staniało w każdym województwie
kalendarz 11/07 2022

OC staniało w każdym województwie

Finanse / Ubezpieczenia

2022.07.11

Najczęściej ubezpieczamy Volkswageny, Ople, Fordy i Renault.
Najnowsze artykuły:
Dacia Duster AWD 1,5 dCi 115 KM 6M/T: - Warty zastonowienia?

Dacia Duster AWD 1,5 dCi 115 KM 6M/T: - Warty zastonowienia?

Testy / Testy

2022.11.23

Duster pojawił się na rynku w 2010 roku. Rumuński SUV z francuskim silnikiem od Renault i sporą dawką japońskiej technologii od Nissana szybko zawojował rynki.
Skoda Octavia Combi Scout 2,0 TDI 150 KM DSG7 4x4  - Nie musisz wybierać SUV-a

Skoda Octavia Combi Scout 2,0 TDI 150 KM DSG7 4x4  - Nie musisz wybierać SUV-a

Testy / Testy

2022.11.19

Potrzebujesz auta, którym możesz bez obaw udać się w gorszy teren, a nie lubisz przy tym SUV-ów? Mamy dla Ciebie rozwiązanie. Jest nią Skoda Ovtavia Combi Scout.
Renault Megane 1,6 e-Tech 160 KM Plug-In hybrid A/T – Można się zakochać

Renault Megane 1,6 e-Tech 160 KM Plug-In hybrid A/T – Można się zakochać

Testy / Testy

2022.11.15

Ford zapowiada koniec produkcji Focusa. Wkrótce zniknie z rynku VW Golf. Renault też wspomina o końcu Megane. W każdym razie tego z motorem termicznym. Wszystko to ponoć z powodu ekologii. Dlatego szanujmy tradycyjne kompakty...

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.