Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Wakacyjny wyjazd za granicę – Autocasco i Assistance
kalendarz 01/07 2014

Wakacyjny wyjazd za granicę – Autocasco i Assistance

Finanse / Ubezpieczenia

Ceny zagranicznych wycieczek w okresie wakacyjnym z roku na rok rosną. Skłania to wiele osób do podjęcia decyzji do samodzielnej organizacji urlopu i dojazdu własnym środkiem transportu.

Decydując się na takie rozwiązanie, należy pomyśleć o ubezpieczeniu działającym także za granicą, które zapewni nam niezbędną pomoc w razie nieprzewidzianych awarii lub kolizji, jak również wypłatę odszkodowania w razie wypadku lub kradzieży auta.

Dokąd bez problemu z samym ubezpieczeniem OC?

Polskie ubezpieczenie OC obejmuje zdarzenia powstałe na terytorium całej Unii Europejskiej, Chorwacji, Islandii, Norwegii oraz Szwajcarii. Ubezpieczenie to jest również ważne w mniej znanych zakątkach, jak Wyspy Normandzkie, wyspa Man, Gibraltar oraz Wyspy Owcze. Warty odnotowania jest fakt, że na terenie tych państwach obowiązuje zakaz zatrzymywania samochodów z państw UE w celu kontroli ważności OC. Fakt posiadania polskich tablic rejestracyjnych jest w zupełności wystarczający.

W przypadku wyjazdu do innych krajów Europy (i niektórych poza kontynentem) wymagany będzie tzw. Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczenia Komunikacyjnego, zwany inaczej Zieloną Kartą. Do krajów tych należą: Albania, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Iran, Izrael, Macedonia, Maroko, Mołdawia, Rosja, Tunezja, Turcja, Ukraina.

Co ważne, ubezpieczenie Zielona Karta chroni nas przed odpowiedzialnością za szkody wyrządzone osobom trzecim na terytorium krajów należących do tzw. Systemu Zielonej Karty. Bardzo istotne jest, aby przed wyjazdem za granicę sprawdzić okres ważności naszych polis – w szczególności OC (oraz Zielonej Karty). Jeśli nie opłacimy ubezpieczenia w terminie, będziemy narażeni na nałożenie kar przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, a w najgorszym wypadku będziemy musieli pokryć wyrządzone przez siebie szkody z własnej kieszeni. Niestety wysokość odszkodowań, zwłaszcza za szkody wyrządzone za granicą, może być bardzo wysoka.

Autocasco – ubezpieczenie od uszkodzenia lub kradzieży pojazdu

Ubezpieczenie autocasco (AC) nie jest obowiązkowe, może natomiast być nieocenione podczas podróży poza granice Polski. AC różni się od OC przede wszystkim tym, że pokrywa koszty naprawy samochodu nawet w sytuacji, gdy do kolizji lub wypadku dojdzie z naszej winy. W zależności od wybranego wariantu, chroni nas zarówno przed drobnymi szkodami (stłuczki, działalność wandali), jak i większymi, obejmującymi całą wartość samochodu (np. pożar, poważny wypadek). Ponadto możemy liczyć na odszkodowanie w sytuacji, gdy nasz samochód zostanie skradziony. Wbrew obiegowym opiniom, ryzyko kradzieży w Polsce jest mniejsze niż w wielu innych krajach Europy, jak np. Francji, Włoszech czy nawet Szwecji.

O zakresie terytorialnym ubezpieczenia należy zdecydować podczas zawierania umowy AC – czy ubezpieczenie ma działać tylko na terenie Polski, czy również poza jej granicami.

Assistance – spokój podczas podróży

Ubezpieczenie Assistance jest z kolei bardzo wygodnym rozwiązaniem, zapewni nam bezpłatną pomoc w razie wypadku, kradzieży pojazdu oraz wszelkich awarii, które spotkają nas w drodze – począwszy od pomocy mechanika w razie awarii lub wypadku, przez holowanie samochodu, wypożyczenie auta zastępczego, zapewnienie nieprzewidzianego noclegu, czy opiekę medyczną i prawną. Rolą ubezpieczyciela jest po pierwsze zorganizowanie pomocy, a po drugie pokrycie jej kosztów. Polisa ta jest szczególnie przydatna podczas zagranicznych wyjazdów, ponieważ w obcym państwie znacznie trudniej niż w Polsce jest zorganizować pomoc na własną rękę. Często nie znamy realiów, procedur i przepisów, obowiązujących w danym kraju (czasem barierą jest po prostu język). W takim wypadku ubezpieczyciel zapewnia przez całą dobę pomoc konsultantów, którzy doradzą co należy zrobić na miejscu zdarzenia oraz zorganizują odpowiednie wsparcie.

 

Zobacz podobne artykuły:

 Ile kosztuje polisa dla Tesli?
kalendarz 01/08 2022

Ile kosztuje polisa dla Tesli?

Finanse / Ubezpieczenia

2022.08.01

Ubezpieczenie komunikacyjne OC aut elektrycznych kosztuje podobnie co spalinowych tej samej klasy. Jednak w przypadku AC dla e-pojazdów trzeba liczyć się z poważnym wydatkiem.
 OC staniało w każdym województwie
kalendarz 11/07 2022

OC staniało w każdym województwie

Finanse / Ubezpieczenia

2022.07.11

Najczęściej ubezpieczamy Volkswageny, Ople, Fordy i Renault.
Jeździsz niebezpiecznie? Zapłacisz droższe OC!
kalendarz 14/06 2022

Jeździsz niebezpiecznie? Zapłacisz droższe OC!

Finanse / Ubezpieczenia

2022.06.14

Już od 17 czerwca kolejne zmiany.
Najnowsze artykuły:
Już wkrótce w salonach

Już wkrótce w salonach

Prezentacje / Nowości

2022.09.26

Nissan X-Trail od ponad 20 lat dostarcza przygód rodzinom na całym świecie. Czwarta generacja kultowego modelu już wkrótce pojawi się na polskich drogach, a dealerzy już od dziś będą przyjmować zamówienia.
Wciąż na topie

Wciąż na topie

Wiadomości / News

2022.09.09

Kiedy Toyota Yaris zadebiutowała 23 lata temu, wprowadziła do segmentu B zupełnie nowy pomysł na stylistykę, wyjątkowo wydajny i niezawodny silnik 1.0 oraz właściwości jezdne dopasowane do stylu jazdy Europejczyków. ...
Twoja ciężarówka może mieć większą żywotność

Twoja ciężarówka może mieć większą żywotność

Warsztat / Porady

2022.09.07

Prowadzisz firmę transportową? Zadbaj o swoje samochody ciężarowe i zapewnij im długą żywotność.

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.