Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Szyby samochodowe na zimowym celowniku
kalendarz 08/01 2014

Szyby samochodowe na zimowym celowniku

Warsztat / Porady

Zimowa aura to prawdziwy test wytrzymałości szyb samochodowych. Niskie temperatury, ograniczona widoczność oraz nie najlepsze warunki na drodze w znacznym stopniu wpływają na bezpieczeństwo i komfort jazdy w pierwsze mroźne dni.

Zbagatelizowanie nawet najmniejszych uszkodzeń, w które wnikać będzie woda, sprawi, że ubytek będzie sukcesywnie powiększał się, kwalifikując ostatecznie szybę do całkowitej wymiany. Sezonowa zmiana opon i okresowe przeglądy auta stanowią niezbędne minimum, potrzebne do bezpiecznej jazdy na drodze. Na liście przygotowań pojazdu do trudnych warunków atmosferycznych obowiązkowo należy uwzględnić również kompleksowy przegląd szyb i wycieraczek. Wielu kierowców zapomina, że kilka chwil poświęconych na sprawdzenie tych elementów wyposażenia auta, może zaoszczędzić czas i pieniądze związane z koniecznością późniejszego przeprowadzenia dużo poważniejszych napraw.

„Zarysowana lub pęknięta szyba ogranicza pole widzenia kierowcy, co stanowi bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego. Każdy właściciel pojazdu, zwłaszcza garażujący swoje auto „pod chmurką”, powinien pamiętać, że mróz jest bezlitosny dla szyb samochodowych. Jeśli woda dostanie się nawet w najmniejsze uszkodzenie, to zamarzając zacznie powiększać ubytek. Proces postępowania pęknięcia to kwestia kilku tygodni. W efekcie nawet niewielkie odpryski mogą powiększyć się, a uszkodzona w ten sposób szyba nie tylko pogorszy widoczność, ale też pęknie podczas jazdy. Jest również wielce prawdopodobne, że w razie wypadku taka szyba nie wytrzyma naporu poduszek powietrznych” – przestrzega ekspert z firmy NordGlass i dodaje „Kierowcy muszą wyrobić w sobie nawyk, że tak samo jak przed okresem zimowym zmieniają opony, tak też dokonują naprawy uszkodzeń szyby. Opłaca się tego dopilnować, gdyż drobne pęknięcia na szybie nie muszą od razu wiązać się z koniecznością jej wymiany. Jeżeli wielkość uszkodzenia nie przekracza 22 mm, można naprawić. Usuwanie szkody odbywa się niewielkim kosztem i wymaga pozostawienia samochodu w rękach specjalistów na zaledwie 30 minut. Warto również pamiętać, że, inwazyjne środki chemiczne, a nawet niewłaściwy montaż szyby, mogą przyczynić się do jej delaminacji, czyli rozwarstwiania części składowych. Odkładnie w czasie zabiegu uzupełnienia ubytków może doprowadzić do momentu, w którym będziemy musieli liczyć się z wymianą całej szyby. Jeżeli nie jesteśmy pewni stopnia uszkodzenia, zawsze możemy zasięgnąć rady fachowców, którzy pomogą podjąć decyzję oraz doradzą, jak dbać o szyby zimą.”

Jazda z uszkodzoną szybą, poza realnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa zmotoryzowanych, niesie ze sobą również konsekwencje finansowe i prawne. Podczas kontroli drogowej nawet za niewielkie uszkodzenie szyby kierowca może otrzymać mandat lub utracić dowód rejestracyjny pojazdu.

„Przepisy drogowe jasno definiują, że wszelkie uszkodzenia szyby dyskwalifikują ją w czasie przeglądu diagnostycznego oraz stanowią podstawę do odebrania dowodu rejestracyjnego przez policję. Kierowca może również otrzymać wysoki mandat oraz skierowanie do natychmiastowej wymiany szyby samochodowej. Reasumując, wszystkie te opłaty to nieporównywalnie większy wydatek niż naprawa szyby. Zdecydowanie bardziej opłacalnym i sensowniejszym rozwiązaniem jest zatem regularne kontrolowanie stanu szyb samochodowych i w razie potrzeby dokonywanie napraw niewielkich uszkodzeń” – podkreśla ekspert.


 

Zobacz podobne artykuły:

 Najgorsze "silniki roku" w autach używanych
kalendarz 16/04 2024

Najgorsze "silniki roku" w autach używanych

Warsztat / Porady

2024.04.16

Konkurs International Engine of the Year po latach okiem mechaników.
 Pęknięta szyba w samochodzie
kalendarz 09/04 2024

Pęknięta szyba w samochodzie

Finanse / Ubezpieczenia

2024.04.09

Ile kosztuje mandat, ile naprawa i wymiana, a ile ubezpieczenie.
Modyfikacja w oprogramowaniu silnika pozwala zmniejszyć zużycie paliwa
kalendarz 04/04 2024

Modyfikacja w oprogramowaniu silnika pozwala zmniejszyć zużycie paliwa

Wiadomości / Gorące tematy

2024.04.04

Rozwiązanie wydłuża też żywotność silnika.

Firmy z branży

AKUMULATOREX

mazowieckie
ul. Puławska 413
02-801 Warszawa
Tel.: 881-558-332
http://www.akumulatorex.pl/

AMPERMAX

mazowieckie
ul. Zamieniecka 34A
04-158 Warszawa
Tel.: 513 690 990
https://najtansze-akumulatory.pl/
Najnowsze artykuły:
 VW R – oddzielną marką?

VW R – oddzielną marką?

Wiadomości / News

2024.04.21

Dział R otrzyma własny pawilon w centrum wystawowym Autostadt w Wolfsburgu.
 Druga runda WEC 2024

Druga runda WEC 2024

Wiadomości / Moto sport

2024.04.20

Na nowym dla serii włoskim torze Imola odbędzie się druga runda sezonu Długodystansowych Mistrzostw Świata FIA (WEC).
Smart Concept #5 - zapowiedź

Smart Concept #5 - zapowiedź

Wiadomości / News

2024.04.20

Elektryczny crossover zadebiutuje w wersji produkcyjnej w drugiej połowie 2024 r.