Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Skoda z napędem 4x4 – Możesz więcej
kalendarz 30/12 2013

Skoda z napędem 4x4 – Możesz więcej

Wiadomości / Prezentacje / Skoda / nowe auta

Śliska nawierzchnia, czy piaszczysta droga to tylko niektóre przeszkody, które będzie trudno pokonać autem z napędem na jedną oś. Może zatem warto rozważyć zakup pojazdu 4x4?

O korzyściach wynikających z napędu na cztery koła przekonuje się coraz więcej kierowców. Jedną z marek, która oferuje samochody z napędem obu osi jest Skoda. Początkowo w wersji 4x4 występowała tylko Octavia. Obecnie napęd tego typu dostępny jest w trzech modelach: Octavia, Yeti i Superb.
 
Zalety układu 4x4 są oczywiste: efektywniejsze przekazanie mocy na wszystkie cztery koła zapewnia dużo lepszą przyczepność przy przyspieszaniu oraz pokonywaniu zakrętów, zwiększając bezpieczeństwo jazdy, niezależnie od stanu drogi i pogody. Rozwiązanie to jest także przydatne  latem, gdy podczas wakacyjnych wojaży trzeba czasem zjechać z asfaltu, jak i zimą, gdy samochody z napędem na obie osie nie tylko pewniej się prowadzą i unikają problemów z zakopywaniem się, ale i potrafią dużo łatwiej wyjechać z zaśnieżonego miejsca.

Pierwszy samochód w gamie czeskiej marki w wersji 4x4 pojawił się w 1999 roku i była to popularna Octavia. Udział m in. w rajdowych mistrzostwach świata, jak i prowadzone testy pozwalały na wprowadzanie kolejnych udoskonaleń napędu obu osi. Obecnie na wybranych rynkach, jak Norwegia czy Szwajcaria układ 4x4 jest już zamontowany w co drugiej sprzedawanej Octavii.
 
Skody Octavia i Yeti dostępne z układem 4x4 korzystają z najnowszej, piątej generacji systemu Haldex. Układy tego szwedzkiego lidera rynku, trafiają teraz do najnowszych generacji tych aut. Po wprpwadzeniu wielu innowacji, system wyróżnia się  prostszą i efektywniejszą konstrukcją, która jednocześnie znacznie poprawiła precyzję i prędkość działania, z drugiej zwiększyła niezawodność i zmniejszyła masę. Nie bez znaczenia pozostaje także niższe zużycie paliwa, wynoszące – według danych Skody - 4,5 l w cyklu mieszanym dla Octavii Combi z silnikiem 1.6 TDI (105 KM). Wynik taen jest możliwy do osiągnięcia, ponieważ moment obrotowy jest kierowany na tylną oś tylko wtedy, gdy tego wymaga sytuacja, ograniczając straty przenoszenia napędu w codziennej eksploatacji. Dołączanie dodatkowego napędu odbywa się w sposób niezauważalny dla kierowcy i na tyle szybki, aby opóźnienie nie wiązało się z żadną stratą dla bezpieczeństwa lub osiągów.
 
Układ Haldex, działający tu jako blokada międzyosiowa, we wszystkich trzech modelach Skody współpracuje z elektroniczną blokadą mechanizmu różnicowego, która nadzoruje efektywne i bezpieczne przekazywane mocy także pomiędzy kołami jednej osi, w praktyce regulując wielkość momentu obrotowego przekazywanego na każde z czterech kół. Obecność systemu jest szczególnie cenna przy przyspieszaniu na zakręcie oraz na nawierzchni o zróżnicowanej przyczepności. Elektroniczna blokada mechanizmu różnicowego (EDS) przyhamowuje obracające się w miejscu koło, przekazując napęd na koło mogące rozpędzić samochód. Efektem jest równomierne, dużo bardziej komfortowe prowadzenie i ograniczenie zużycia opon.

W przypadku najpopularniejszego kombi w segmencie aut kompaktowych – Octavii 4x4, ceny zaczynają się od 90 800 zł./oprac. ns/

 Foto: Skoda
  
 

Zobacz podobne artykuły:

Marcello Gandini i Lamborghini Countach
kalendarz 13/04 2024

Marcello Gandini i Lamborghini Countach

Wiadomości / Wydarzenia

2024.04.13

Słynny stylista opowiada o jednym ze swoich projektów.
Budowa sieci ładowania elektryków znacząco przyspieszy?
kalendarz 13/04 2024

Budowa sieci ładowania elektryków znacząco przyspieszy?

Wiadomości / Gorące tematy

2024.04.13

W życie wchodzą nowe unijne przepisy.
W ofertach na rynku wtórnym coraz więcej „młodszych” aut
kalendarz 08/04 2024

W ofertach na rynku wtórnym coraz więcej „młodszych” aut

Wiadomości / Gorące tematy

2024.04.08

Przez to wzrosły także średnie ceny.
Najnowsze artykuły:
Elfyn Evans powtórzy sukces w Chorwacji?

Elfyn Evans powtórzy sukces w Chorwacji?

Wiadomości / Moto sport

2024.04.19

Zespół Toyoty będzie bronił prowadzenia w kategorii producentów podczas Rajdu Chorwacji.
 Luksusowy „elektryk” spłonął w Warszawie

Luksusowy „elektryk” spłonął w Warszawie

Wiadomości / News

2024.04.19

Do zdarzenia doszło w piątkowy poranek na warszawskim Mokotowie.
Uzbierał 30 pkt i zapłaci 6500 zł mandatu

Uzbierał 30 pkt i zapłaci 6500 zł mandatu

Wiadomości / News

2024.04.19

To efekt niebezpiecznej jazdy, na którą zdecydował się 40-letni mieszkaniec Sosnowca.