kalendarz 08/11 2020

Moto sport / Mercedes / AMG

Mercedes-AMG Motorsport podsumowuje sezon 2020.

W miniony weekend zespół Formuły 1 Mercedes-AMG Petronas ustanowił na torze Imola nowy rekord świata. Ale to nie wszystko – w tym sezonie Mercedes-Benz Motorsport dopisał do listy sukcesów kilka osiągnięć.

Mistrzostwa Formuły 1 wróciły na Imolę po 14-letniej nieobecności. Dla zespołu Mercedes-AMG Petronas tor Autodromo Enzo e Dino Ferrari był „terra incognito” – ekipa w Grand Prix Emilia-Romania odniosła podwójne zwycięstwo. To 58. raz, gdy zespół zmonopolizował dwa najwyższe miejsca na podium, a jednocześnie setny triumf w erze uhybrydowionych zespołów napędowych. Lewis Hamilton zanotował 93. zwycięstwo w swojej karierze w Formule 1 i zaliczył 5000. okrążenie jako lider wyścigu w topowej klasie sportu motorowego. Drugie miejsce na Imoli zajął Valtteri Bottas – tym samym zespół Mercedes-AMG Petronas zdobył siódmy z rzędu tytuł konstruktorów i ustanowił nowy rekord świata w Formule 1.

Lewis Hamilton został zwycięzcą, a Valtteri Bottas zajął drugie miejsce w Grand Prix Emilii-Romanii na torze Imola – na cztery wyścigi przed końcem sezonu tylko jeden z tych dwóch kierowców może zostać mistrzem świata F1 a zespół Mercedes-AMG Petronas po raz siódmy z rzędu zdobył mistrzostwo świata konstruktorów.

Ale nie tylko ekipa F1 osiągnęła prawdziwy sukces. Od soboty 30 października do niedzieli 1 listopada elektryczny motocykl Voxan Wattman ustanowił na lotnisku w Châteauroux we Francji aż 11 nowych rekordów prędkości – dzięki technice EQ Power. Motocykl jest napędzany silnikiem elektrycznym o mocy 270 kW, opracowanym w zakładach Mercedes AMG High Performance Powertrains w Brixworth. Z podobnego zespołu napędowego korzystał zespół Formuły E Mercedes-Benz EQ, kiedy w ubiegłym sezonie odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w Mistrzostwach Świata Formuły E ABB FIA. Podczas bicia rekordów opływowa wersja Voxana Wattmana osiągnęła prędkość maksymalną 408 km/h. Maszynę poprowadził były zawodnik MotoGP i dwukrotny mistrz świata Superbike, Max Biaggi.

W szósty weekend ADAC GT Masters 2020 – tym razem na Lausitzringu – ekipy klientów Mercedes-AMG (Customer Racing) zdobyły się na bohaterskie szarże w górę stawki i wywalczyły trzecie zwycięstwo w tym sezonie. Efekt: cenne punkty w walce o tytuł. W drugim wyścigu weekendu Dorian Boccolacci (Francja) i Mick Wishofer (Austria) z zespołu Zakspeed BKK Mobil Oil Racing pojechali po wygraną, startując z 17. miejsca. Znaczne postępy w drugim wyścigu poczynili również Maro Engel i Luca Stolz (obaj z Niemiec) w Mercedesie-AMG GT3 numer 22 w barwach Toksport WRT. Na starcie okupowali 19. pole, a ostatecznie zdobyli czwartą lokatę. Obecnie plasują się na czwartej pozycji w klasyfikacji, tracąc zaledwie 14 punktów do liderów. W wielkim finale sezonu, który odbędzie się w najbliższy weekend, do zdobycia jest jeszcze 50 punktów. Do pierwszej dziesiątki „załapały się” także maszyny MANN-FILTER Team HTP-WINWARD i DLV Team Schütz Motorsport – do mety dojechały, odpowiednio, na 5. i 7. miejscu. Najlepszy wynik w pierwszym wyścigu weekendu wywalczył Mercedes-AMG GT3 nr 47 ekipy MANN-FILTER HTP-WINWARD, zajmując drugą lokatę. Ostatnie dwa wyścigi ADAC GT Masters 2020 odbędą się na Motorsport Arena Oschersleben w dniach 6-8 listopada.

W ramach wsparcia dla ADAC GT Masters na Lausitzringu odbyły się dziewiąta i dziesiąta runda ADAC GT4 Germany 2020. Julien Apothéloz (Szwajcaria) i Luca-Sandro Trefz (Niemcy) w Mercedesie-AMG GT4 nr 48, należącym do ekipy MANN-FILTER Team HTP-WINWARD, zajęli czwarte i jedenaste miejsce, co wystarczyło, aby utrzymać prowadzenie w klasyfikacji. W mistrzostwach juniorów przed ostatnim weekendem sezonu, który odbędzie się na Motorsport Arena Oschersleben, prowadzi Jan Marschalkowski (Niemcy) z Team Zakspeed.

Na WeatherTech Raceway Laguna Seca prywatne ekipy Mercedes-AMG Customer Sports „obstawiły” aż cztery miejsca w pierwszej dziesiątce mistrzostw IMSA WeatherTech SportCar Championship i IMSA Michelin Pilot Challenge. Mercedes-AMG GT3 numer 74 zespołu Riley Motorsports, prowadzony przez Lawsona Aschenbacha i Gar Robinsona (obaj z USA), zajął dziewiąte miejsce w klasie GTD. Dwa Mercedesy-AMG GT4 z Winward Racing, z duetami kierowców w składzie: Nico Bastian (Niemcy)/Russel Ward (USA) i Alec Udell/Bryce Ward (obaj USA), dojechały na, odpowiednio, czwartej i dziesiątej pozycji. Siódme miejsce w dwugodzinnym wyścigu zajęli Eric Foss i Jeff Mosing (obaj z USA).

Ponadto zespół JP Motorsport świętował pomyślne zakończenie sezonu International GT Open na torze Circuit de Barcelona-Catalunya. Ich Mercedes-AMG GT3 numer 88, kierowany przez Christiana Kliena i Patryka Krupińskiego (obaj z Austrii), wygrał w klasie Pro-Am, zapewniając sobie czwarte klasowe zwycięstwo w tym roku. Duet zakończył sezon jako na pozycji wicemistrzów Pro-Am, zaledwie jeden punkt za mistrzami. W międzyczasie ekipa AKKA ASP z powodzeniem gościnnie wystartowała w klasie Am. Jérôme Policand z Francji i Mauro Ricci z Włoch wygrali oba 60-minutowe wyścigi. Mercedes-AMG GT4 po raz ostatni w tym roku pojawił się w zawodach GT Cup Open, odbywających się w ramach wsparcia International GT Open. Jesús A De Martin Muñoz i Rafael Villanueva (obaj z Hiszpanii) w samochodzie numer 15 wystawianym przez NM Racing Team w „generalce” obu wyścigów zajęli trzecie miejsce.

W weekend odbył się trzeci z sześciu wyścigów Super Taikyu Organization w Japonii – tym razem na torze Okayama International Circuit. Po trzech godzinach zmagań Mercedes-AMG GT4 numer 500 w barwach zespołu 5ZIGEN, z załogą kierowców w składzie: Takayuki Aoki, Ryuichiro Otsuka, Yuya Sakamoto i Kazuya Shimogaki (wszyscy pochodzą z Japonii), minął metę na trzecim miejscu. Tyle wystarczyło do triumfu w klasie ST-Z. I jeszcze jeden sukces, tym razem w tajlandzkiej Super Series: w pierwszym z dwóch wydarzeń Anusorn Asiralertsiri i Pasarit Promsombat (Tajlandia) zajęli trzecie miejsce za kierownicą Mercedesa-AMG GT3 w barwach YK Motorsports Billionaire Boy By Sunoco./oprac. ns/

źródło: Mercedes