Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Różnice w OC samochodu używanego i nowego
kalendarz 07/11 2013

Różnice w OC samochodu używanego i nowego

Finanse / Ubezpieczenia

Obowiązek wykupienia ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej dotyczy każdego posiadacza pojazdu mechanicznego niezależnie od tego, czy jest to pojazd nowy czy też używany.

Czy istnieją różnice w ubezpieczeniu OC auta nowego, pochodzącego z salonu oraz auta używanego? Na co należy zwrócić szczególną uwagę? O czym nie wolno zapominać?

Wykupienie polisy OC dla auta z salonu

Polisę OC należy wykupić najpóźniej w dniu, w którym dokona się rejestracji pojazdu w odpowiednim wydziale komunikacji. Właściciel nowego pojazdu znajduje się w bardzo komfortowej sytuacji. Do wyboru ma kilkadziesiąt towarzystw, ich ofertę możemy  porównać np. na rankomat.pl. Dodatkowo wiele firm ubezpieczeniowych stosuje różnego rodzaju upusty dla właścicieli nowych aut, które pozwalają wykupić taką polisę z dużymi zniżkami, nawet wtedy, gdy kierowca nie posiada własnych zniżek za bezszkodową jazdę.

Ubezpieczenie OC auta używanego

Wraz z zakupem samochodu używanego na jego nowego właściciela przechodzi ubezpieczenie OC oraz wszelkie prawa i obowiązki, które z tego wynikają. Kupując auto używane zawsze należy zażądać od poprzedniego właściciela dowodu zawarcia ubezpieczenia OC, w przeciwnym razie należy się liczyć z wieloma konsekwencjami, głównie natury finansowej. Polisa taka jest ważna do końca okresu ubezpieczenia, a także nie przedłuża się automatycznie, o czym należy bezwzględnie pamiętać. Kierowca, który nabył auto z opłaconym OC musi się liczyć z tym, że zakład ubezpieczeń dokona rekalkulacji składki, uwzględniając przy tym wszystkie zwyżki i zniżki obecnego właściciela. Gdy nowe wyliczenia nie będą odpowiadały nabywcy, w każdej chwili może on złożyć rezygnację z takiej polisy. Trzeba jedynie pamiętać, by w przypadku rezygnacji, jeszcze tego samego dnia ubezpieczyć pojazd w innej firmie ubezpieczeniowej. Najkorzystniejszą ofertę OC najszybciej można znaleźć, korzystając z kalkulatora OC, który znajduje się np. na rankomat.pl.

Konsekwencje braku ubezpieczenia OC

Odkąd zmieniły się przepisy, zdecydowanie bardziej dotkliwe, zwłaszcza pod względem finansowym, stały się sytuacje, gdy właściciel celowo bądź też przez swoją nieuwagę, nie przedłużył umowy ubezpieczenia OC. Fakt posiadania auta nowego czy też używanego nie ma tutaj żadnego znaczenia, również wtedy, gdy taki pojazd stoi nieużywany w garażu. W każdym z takich przypadków należy się liczyć z wysokimi karami. W zależności od długości okresu bez opłaconej stawki, kara może wynosić, w przypadku samochodów osobowych 640 zł (40 proc. płacy minimalnej), 1600 zł (100 proc. płacy minimalnej) lub 3200 zł (200 proc. płacy minimalnej). Właścicielom samochodów ciężarowych, autobusów czy ciągników grozi natomiast kara w wysokości nawet trzykrotnej płacy minimalnej. Narzędzia, które pozwalają wykryć nieopłacenie składki są coraz lepsze, tak więc uchylanie się od tego obowiązku jest bardzo nierozważne.

Różnice w ubezpieczeniu samochodów nowych i używanych w przypadku obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej nie są znaczące, choć kupując nowe auto z salonu, bardzo często można liczyć na atrakcyjne promocje. Wynika to zapewne z faktu ujednolicenia warunków oraz zasad, które obowiązują w jednakowym stopniu wszystkich posiadaczy pojazdów mechanicznych zarejestrowanych w Polsce.


 

Zobacz podobne artykuły:

 Pęknięta szyba w samochodzie
kalendarz 09/04 2024

Pęknięta szyba w samochodzie

Finanse / Ubezpieczenia

2024.04.09

Ile kosztuje mandat, ile naprawa i wymiana, a ile ubezpieczenie.
 Holowanie to 9 na 10 interwencji assistance dla motocykli
kalendarz 28/03 2024

Holowanie to 9 na 10 interwencji assistance dla motocykli

Finanse / Ubezpieczenia

2024.03.28

W ubiegłym roku motocykliści najczęściej potrzebowali pomocy assistance w związku z awarią motocykla w czasie jazdy.
AC vs coraz droższe naprawy aut
kalendarz 29/02 2024

AC vs coraz droższe naprawy aut

Finanse / Ubezpieczenia

2024.02.29

Coraz droższe naprawy aut, więc polscy kierowcy kupują więcej AC.
Najnowsze artykuły:
Alfa Romeo - nazwa Milano już była

Alfa Romeo - nazwa Milano już była

Wiadomości / News

2024.04.24

To nie pierwszy raz, kiedy Alfa Romeo zrezygnowała z nazwy Milano.
 Dwie duże marki chińskich samochodów w tym roku trafią do Polski

Dwie duże marki chińskich samochodów w tym roku trafią do Polski

Wiadomości / Gorące tematy

2024.04.23

Są w stanie konkurować jakością z europejskimi producentami aut.
 Im większy luksus, tym większe… ryzyko!

Im większy luksus, tym większe… ryzyko!

Używane

2024.04.22

Spośród 20 samochodów ze zmanipulowaną historią serwisową lub cofniętym licznikiem, aż 14 należy właśnie do klasy wyższej.