Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Różnice w OC samochodu używanego i nowego
kalendarz 07/11 2013

Różnice w OC samochodu używanego i nowego

Finanse / Ubezpieczenia

Obowiązek wykupienia ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej dotyczy każdego posiadacza pojazdu mechanicznego niezależnie od tego, czy jest to pojazd nowy czy też używany.

Czy istnieją różnice w ubezpieczeniu OC auta nowego, pochodzącego z salonu oraz auta używanego? Na co należy zwrócić szczególną uwagę? O czym nie wolno zapominać?

Wykupienie polisy OC dla auta z salonu

Polisę OC należy wykupić najpóźniej w dniu, w którym dokona się rejestracji pojazdu w odpowiednim wydziale komunikacji. Właściciel nowego pojazdu znajduje się w bardzo komfortowej sytuacji. Do wyboru ma kilkadziesiąt towarzystw, ich ofertę możemy  porównać np. na rankomat.pl. Dodatkowo wiele firm ubezpieczeniowych stosuje różnego rodzaju upusty dla właścicieli nowych aut, które pozwalają wykupić taką polisę z dużymi zniżkami, nawet wtedy, gdy kierowca nie posiada własnych zniżek za bezszkodową jazdę.

Ubezpieczenie OC auta używanego

Wraz z zakupem samochodu używanego na jego nowego właściciela przechodzi ubezpieczenie OC oraz wszelkie prawa i obowiązki, które z tego wynikają. Kupując auto używane zawsze należy zażądać od poprzedniego właściciela dowodu zawarcia ubezpieczenia OC, w przeciwnym razie należy się liczyć z wieloma konsekwencjami, głównie natury finansowej. Polisa taka jest ważna do końca okresu ubezpieczenia, a także nie przedłuża się automatycznie, o czym należy bezwzględnie pamiętać. Kierowca, który nabył auto z opłaconym OC musi się liczyć z tym, że zakład ubezpieczeń dokona rekalkulacji składki, uwzględniając przy tym wszystkie zwyżki i zniżki obecnego właściciela. Gdy nowe wyliczenia nie będą odpowiadały nabywcy, w każdej chwili może on złożyć rezygnację z takiej polisy. Trzeba jedynie pamiętać, by w przypadku rezygnacji, jeszcze tego samego dnia ubezpieczyć pojazd w innej firmie ubezpieczeniowej. Najkorzystniejszą ofertę OC najszybciej można znaleźć, korzystając z kalkulatora OC, który znajduje się np. na rankomat.pl.

Konsekwencje braku ubezpieczenia OC

Odkąd zmieniły się przepisy, zdecydowanie bardziej dotkliwe, zwłaszcza pod względem finansowym, stały się sytuacje, gdy właściciel celowo bądź też przez swoją nieuwagę, nie przedłużył umowy ubezpieczenia OC. Fakt posiadania auta nowego czy też używanego nie ma tutaj żadnego znaczenia, również wtedy, gdy taki pojazd stoi nieużywany w garażu. W każdym z takich przypadków należy się liczyć z wysokimi karami. W zależności od długości okresu bez opłaconej stawki, kara może wynosić, w przypadku samochodów osobowych 640 zł (40 proc. płacy minimalnej), 1600 zł (100 proc. płacy minimalnej) lub 3200 zł (200 proc. płacy minimalnej). Właścicielom samochodów ciężarowych, autobusów czy ciągników grozi natomiast kara w wysokości nawet trzykrotnej płacy minimalnej. Narzędzia, które pozwalają wykryć nieopłacenie składki są coraz lepsze, tak więc uchylanie się od tego obowiązku jest bardzo nierozważne.

Różnice w ubezpieczeniu samochodów nowych i używanych w przypadku obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej nie są znaczące, choć kupując nowe auto z salonu, bardzo często można liczyć na atrakcyjne promocje. Wynika to zapewne z faktu ujednolicenia warunków oraz zasad, które obowiązują w jednakowym stopniu wszystkich posiadaczy pojazdów mechanicznych zarejestrowanych w Polsce.


 

Zobacz podobne artykuły:

 Ile kosztuje polisa dla Tesli?
kalendarz 01/08 2022

Ile kosztuje polisa dla Tesli?

Finanse / Ubezpieczenia

2022.08.01

Ubezpieczenie komunikacyjne OC aut elektrycznych kosztuje podobnie co spalinowych tej samej klasy. Jednak w przypadku AC dla e-pojazdów trzeba liczyć się z poważnym wydatkiem.
 OC staniało w każdym województwie
kalendarz 11/07 2022

OC staniało w każdym województwie

Finanse / Ubezpieczenia

2022.07.11

Najczęściej ubezpieczamy Volkswageny, Ople, Fordy i Renault.
Jeździsz niebezpiecznie? Zapłacisz droższe OC!
kalendarz 14/06 2022

Jeździsz niebezpiecznie? Zapłacisz droższe OC!

Finanse / Ubezpieczenia

2022.06.14

Już od 17 czerwca kolejne zmiany.
Najnowsze artykuły:
Wciąż na topie

Wciąż na topie

Wiadomości / News

2022.09.09

Kiedy Toyota Yaris zadebiutowała 23 lata temu, wprowadziła do segmentu B zupełnie nowy pomysł na stylistykę, wyjątkowo wydajny i niezawodny silnik 1.0 oraz właściwości jezdne dopasowane do stylu jazdy Europejczyków. ...
Twoja ciężarówka może mieć większą żywotność

Twoja ciężarówka może mieć większą żywotność

Warsztat / Porady

2022.09.07

Prowadzisz firmę transportową? Zadbaj o swoje samochody ciężarowe i zapewnij im długą żywotność.
Wakacje 2022: Ponad 20 000 pijanych kierowców na polskich drogach

Wakacje 2022: Ponad 20 000 pijanych kierowców na polskich drogach

Wiadomości / Gorące tematy

2022.09.02

20 927 – tylu pijanych kierowców zatrzymano łącznie w lipcu i sierpniu bieżącego roku (dane z 29.08.2022). To o 27% więcej niż podczas zeszłorocznych wakacji. Według statystyk polskiej policji w sezonie urlopowym doszło równi...

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.