Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Różnice w OC samochodu używanego i nowego
kalendarz 07/11 2013

Różnice w OC samochodu używanego i nowego

Finanse / Ubezpieczenia

Obowiązek wykupienia ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej dotyczy każdego posiadacza pojazdu mechanicznego niezależnie od tego, czy jest to pojazd nowy czy też używany.

Czy istnieją różnice w ubezpieczeniu OC auta nowego, pochodzącego z salonu oraz auta używanego? Na co należy zwrócić szczególną uwagę? O czym nie wolno zapominać?

Wykupienie polisy OC dla auta z salonu

Polisę OC należy wykupić najpóźniej w dniu, w którym dokona się rejestracji pojazdu w odpowiednim wydziale komunikacji. Właściciel nowego pojazdu znajduje się w bardzo komfortowej sytuacji. Do wyboru ma kilkadziesiąt towarzystw, ich ofertę możemy  porównać np. na rankomat.pl. Dodatkowo wiele firm ubezpieczeniowych stosuje różnego rodzaju upusty dla właścicieli nowych aut, które pozwalają wykupić taką polisę z dużymi zniżkami, nawet wtedy, gdy kierowca nie posiada własnych zniżek za bezszkodową jazdę.

Ubezpieczenie OC auta używanego

Wraz z zakupem samochodu używanego na jego nowego właściciela przechodzi ubezpieczenie OC oraz wszelkie prawa i obowiązki, które z tego wynikają. Kupując auto używane zawsze należy zażądać od poprzedniego właściciela dowodu zawarcia ubezpieczenia OC, w przeciwnym razie należy się liczyć z wieloma konsekwencjami, głównie natury finansowej. Polisa taka jest ważna do końca okresu ubezpieczenia, a także nie przedłuża się automatycznie, o czym należy bezwzględnie pamiętać. Kierowca, który nabył auto z opłaconym OC musi się liczyć z tym, że zakład ubezpieczeń dokona rekalkulacji składki, uwzględniając przy tym wszystkie zwyżki i zniżki obecnego właściciela. Gdy nowe wyliczenia nie będą odpowiadały nabywcy, w każdej chwili może on złożyć rezygnację z takiej polisy. Trzeba jedynie pamiętać, by w przypadku rezygnacji, jeszcze tego samego dnia ubezpieczyć pojazd w innej firmie ubezpieczeniowej. Najkorzystniejszą ofertę OC najszybciej można znaleźć, korzystając z kalkulatora OC, który znajduje się np. na rankomat.pl.

Konsekwencje braku ubezpieczenia OC

Odkąd zmieniły się przepisy, zdecydowanie bardziej dotkliwe, zwłaszcza pod względem finansowym, stały się sytuacje, gdy właściciel celowo bądź też przez swoją nieuwagę, nie przedłużył umowy ubezpieczenia OC. Fakt posiadania auta nowego czy też używanego nie ma tutaj żadnego znaczenia, również wtedy, gdy taki pojazd stoi nieużywany w garażu. W każdym z takich przypadków należy się liczyć z wysokimi karami. W zależności od długości okresu bez opłaconej stawki, kara może wynosić, w przypadku samochodów osobowych 640 zł (40 proc. płacy minimalnej), 1600 zł (100 proc. płacy minimalnej) lub 3200 zł (200 proc. płacy minimalnej). Właścicielom samochodów ciężarowych, autobusów czy ciągników grozi natomiast kara w wysokości nawet trzykrotnej płacy minimalnej. Narzędzia, które pozwalają wykryć nieopłacenie składki są coraz lepsze, tak więc uchylanie się od tego obowiązku jest bardzo nierozważne.

Różnice w ubezpieczeniu samochodów nowych i używanych w przypadku obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej nie są znaczące, choć kupując nowe auto z salonu, bardzo często można liczyć na atrakcyjne promocje. Wynika to zapewne z faktu ujednolicenia warunków oraz zasad, które obowiązują w jednakowym stopniu wszystkich posiadaczy pojazdów mechanicznych zarejestrowanych w Polsce.


 

Zobacz podobne artykuły:

 Polacy jeżdżą bez ważnego OC?
kalendarz 20/09 2023

Polacy jeżdżą bez ważnego OC?

Finanse / Ubezpieczenia

2023.09.20

Które województwa wypadają najgorzej i gdzie odnotowanych jest najwięcej kar?
Wakacyjne fakty i mity o samochodowym assistance
kalendarz 02/08 2023

Wakacyjne fakty i mity o samochodowym assistance

Finanse / Ubezpieczenia

2023.08.02

55 proc. tegorocznych urlopowiczów pojedzie na wakacje autem.
 Płaca minimalna w górę, rosną kary za brak OC
kalendarz 03/07 2023

Płaca minimalna w górę, rosną kary za brak OC

Finanse / Ubezpieczenia

2023.07.03

Ze względu na wzrost płacy minimalnej od 1 lipca opłata za brak OC w przypadku aut osobowych będzie wynosić nawet 7,2 tys. zł. Ważnej polisy może nie posiadać 11,8 mln zarejestrowanych w Polsce pojazdów.
Najnowsze artykuły:
Jak zabezpieczyć cylindry przed uszkodzeniem?

Jak zabezpieczyć cylindry przed uszkodzeniem?

Warsztat / Porady

2023.09.27

Już podczas konstruowania pojazdu zapada decyzja o tym, ile cylindrów będzie miał konkretny silnik – pod ten element przygotowuje się też odpowiednią komorę silnikową.
Niższe ceny Nissana ARIYA 

Niższe ceny Nissana ARIYA 

Wiadomości / News

2023.09.27

Flagowy elektryczny crossover Nissana zyskał nowe, atrakcyjniejsze ceny. Co istotne, nie oznacza to uszczuplenia bogatego wyposażenia którejkolwiek wersji, a wręcz przeciwnie – wprowadzono korzystne zmiany w specyfikacji, poz...
 Seat w słynnych filmach i serialach

Seat w słynnych filmach i serialach

Wiadomości / Ciekawostki

2023.09.24

Historia hiszpańskiej marki na przestrzeni lat wielokrotnie zahaczała o świat kinematografii.