Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Porsche Vision 357 - Urodzinowy hołd dla modelu 356
kalendarz 10/04 2023

Porsche Vision 357 - Urodzinowy hołd dla modelu 356

Porsche / Concept Cars

W 2023 r. Porsche świętuje swoje 75. urodziny.

W 1948 r. Ferry Porsche zrealizował marzenie o własnym samochodzie sportowym: wspólnie ze swoim zespołem wyprodukował Porsche 356 „No. 1” Roadster. Tak narodziła się legendarna marka i tak rozpoczęła się historia sukcesu, która stoi za legendą Porsche.

Porsche Vision 357 – prototypowy samochód zbudowany w hołdzie modelowi 356, który po raz pierwszy pokazano podczas wystawy w Berlinie. Zespół Style Porsche stworzył współczesną interpretację 356, opartą na nowoczesnej platformie 718 Cayman GT4 RS. Projekt auta odpowiada na pytanie, jak mógłby wyglądać sen Ferry'ego Porsche o sportowym samochodzie dzisiaj.

„Porsche Vision 357 to nasz wyjątkowy prezent urodzinowy, podkreślający znaczenie DNA designu Porsche opartego na modelu 356” – powiedział Michael Mauer, wiceprezes ds. Style Porsche. „Studium stanowi próbę spójnego połączenia przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Proporcje przypominają model historyczny, a detale wizualizują spojrzenie w przyszłość”. Porsche Vision 357, zbudowane zostało na platformie 718 Cayman GT4 RS o mocy 500 KM.

Od samego początku styl był podstawowym budulcem legendy Porsche. Podstawę dla niepowtarzalnego, innowacyjnego wyglądu tworzą wizjonerskie prototypy i samochody koncepcyjne. „Twórcze myślenie o przyszłości jest jednym z podstawowych obowiązków Style Porsche. Koncepty zapewniają pulę pomysłów, które zasilają design jutra” – dodał Mauer. „Nieustannie odbywamy koncepcyjną podróż w przyszłość mobilności, a historia naszej marki raz za razem służy nam jako źródło inspiracji. Wykorzystanie samochodu koncepcyjnego przyszłości do spojrzenia wstecz, na naszą tradycję, nie jest tak paradoksalne, jak mogłoby się wydawać. Istotna jest również swoboda twórcza. Dzięki niej mogą pojawić się wartościowe pomysły, które pomogą nam w wyobrażeniu spójnej filozofii projektowania Porsche podążającej w nowych, innowacyjnych kierunkach”.

Projektanci zastosowali m in. 20-calowe obręcze wykonane z magnezu, przykryte specjalnymi aerodynamicznymi karbonowymi nakładkami. Ponadto czarne słupki A, szklany dach, schowane klamki.

Jest to jednak tylko studium, przynajmniej na razie. Pojazd nie ma nawet projektu wnętrza. Nie zakłada się także planu przygotowania wersji produkcyjnej. Można przypuszczać, że o sprzedaż Porsche nie musiałoby się martwić.

Przypomnijmy, że model 356 odniósł ogromny sukces - do 1965 r. wyprodukowano około 78 000 egzemplarzy.

Norbert Szwarc
Foto: Porsche


Tagi:
Porsche, Porsche Vision 357, Porsche 356, Porsche 718 Cayman GT4 RS

Zobacz podobne artykuły:

Elektryczny superbolid Porsche
kalendarz 24/02 2024

Elektryczny superbolid Porsche

Wiadomości / News

2024.02.24

Produkcyjna wersja studyjnego modelu Mission X może powstać w tym roku.
Nissan na skokach narciarskich
kalendarz 29/01 2024

Nissan na skokach narciarskich

Prezentacje / Concept Cars

2024.01.29

Koncepcyjny Nissan X-Trail Mountain Rescue z napędem e-4ORCE trafia na stoki narciarskie. Auto zostało poddane gruntownym modyfikacjom na potrzeby ratownictwa górskiego.
Porsche Macan – Tylko na prąd
kalendarz 22/01 2024

Porsche Macan – Tylko na prąd

Prezentacje / Nowości

2024.01.22

W tym roku z oferty zniknie Macan w dotychczasowych wersjach napędzanych silnikami spalinowymi.
Najnowsze artykuły:
Strefa Czystego Transportu w Polsce – czy powstanie w tym roku?

Strefa Czystego Transportu w Polsce – czy powstanie w tym roku?

Wiadomości / Gorące tematy

2024.03.04

To kontrowersyjny temat, który sieje burzę w społeczności polskich zmotoryzowanych.
 Trzeci sezon pucharu Toyota GR Cup

Trzeci sezon pucharu Toyota GR Cup

Wiadomości / Moto sport

2024.03.03

Na sezon 2024 Toyota zaplanowała kolejne edycje imprezy GR Zlot, połączone z serią Toyota GR Cup.
Fuzja Renault ze Stellantisem?

Fuzja Renault ze Stellantisem?

Wiadomości / News

2024.03.02

Czy Renault połączy się z koncernem Stellantis?