Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Podwyżka OC po nowym roku?!
kalendarz 09/12 2014

Podwyżka OC po nowym roku?!

Finanse / Ubezpieczenia

Mijający rok jest kolejnym, w którym ceny obowiązkowego OC samochodu spadały. Wiele wskazuje jednak na to, że w 2015 r. kierowcy za ubezpieczenie będą musieli zapłacić więcej. Dlaczego?

Wciąż tanie OC w 2014 roku…

Z uwagi na sytuację w obowiązkowych polisach OC, ubezpieczyciele z pewnością nie zapamiętają dobrze 2014 r. Po raz kolejny tylko nielicznym towarzystwom uda się na OC zarobić, a cały rynek najprawdopodobniej zamknie ten rok na minusie – wynika z danych Polskiej Izby Ubezpieczeniowej (PIU). Jest to rezultat panującej w Polsce tzw. wojny cenowej, czyli rodzaju konkurencji, która polega na przyciąganiu do siebie klientów jak najniższą ceną. Kłopot polega na tym, że na dłuższą metę, a ta sytuacja trwa od kilku lat, to się ubezpieczycielom po prostu nie opłaca.

- Ma to jednak swoją drugą stronę medalu, o której nie można zapominać. Niskie ceny, ale też obserwowany obecnie wzrost wartości wypłacanych odszkodowań, nie są na rękę ubezpieczycielom, ale to świetne wiadomości dla kierowców. Przecież dzięki temu każdy właściciel samochodu może mieć pewność, że znajdując dla siebie najtańsze OC bez trudu oszczędzi kilkaset złotych. A nie ma chyba kierowcy, któremu by nie zależało, żeby płacić jak najmniej – tłumaczy Bartłomiej Behnke z multiagencji superpolisa.pl.

Jedne towarzystwa są więc skłonne bardzo wyraźnie „schodzić” z ceny, inne starają się tego nie robić. W efekcie przez cały 2014 r. kierowcy otrzymują zarówno tanie, jak i o wiele droższe propozycje zakupu OC, więc porównanie cen pozwala im dużo zaoszczędzić. Potwierdza to przykład wyliczeń przygotowanych przez multiagencję superpolisa.pl dla 33-letniego właściciela Opla Astry z 2009 roku z Poznania, który OC kupuje od 7 lat, a na koncie nie ma żadnych szkód. Minimalna cena za OC to dla niego u jednego z ubezpieczycieli 379 zł, ale w innym towarzystwie zapłaci nawet 836 zł – aż o 457 zł więcej.

Co się zmieni w nowym roku?

Poza spadającymi od dłuższego czasu cenami, przyczyn ewentualnych podwyżek OC można upatrywać w zaplanowanych na 2015 r. zmianach. Jeszcze w grudniu Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) ma ogłosić listę zasad, którymi będą musieli kierować się ubezpieczyciele likwidując zgłaszane do nich szkody. Dostosowanie się do wymogów podniesie prawdopodobnie koszty działalności towarzystw ubezpieczeniowych, a to niebawem może odbić się na cenach. Podobnie może skończyć się powszechne wprowadzenie bezpośredniej likwidacji szkód, dzięki której poszkodowani w wypadku czy stłuczce kierowcy po odszkodowanie z OC zgłoszą się do swojego ubezpieczyciela.

- Nawet jeśli w 2015 roku ceny OC faktycznie wzrosną w związku z zaplanowanymi zmianami, towarzystwa nie przestaną walczyć o klientów składkami. Konkurencja przeniesie się być może na nieco wyższy poziom cen, ale nadal będzie można otrzymać rabat np. za jazdę bez szkód, z uwagi na wiek czy wykonywany zawód. To w naturalny sposób otwiera kierowcom drogę do oszczędności, którzy tak jak teraz będą musieli zestawić ze sobą kilka czy kilkanaście ofert, aby wybrać tę najkorzystniejszą – dodaje Bartłomiej Behnke.

źródło: superpolisa.pl

Zobacz podobne artykuły:

Karambol na S74. Kto dostanie odszkodowanie?
kalendarz 02/02 2023

Karambol na S74. Kto dostanie odszkodowanie?

Finanse / Ubezpieczenia

2023.02.02

W poniedziałek 16 stycznia na drodze S74 niedaleko Kielc zderzyło się kilkadziesiąt samochodów.
Kierowcy BMW powodują o 55 proc. wyższe szkody niż prowadzący Hyundaie
kalendarz 28/12 2022

Kierowcy BMW powodują o 55 proc. wyższe szkody niż prowadzący Hyundaie

Finanse / Ubezpieczenia

2022.12.28

Jak to wpływa na cenę polisy OC?
W grudniu czterokrotnie rośnie zainteresowanie polisami OC dla pojazdów klasycznych
kalendarz 23/12 2022

W grudniu czterokrotnie rośnie zainteresowanie polisami OC dla pojazdów klasycznych

Finanse / Ubezpieczenia

2022.12.23

Właściciele, mimo braku obowiązku, często wybierają ubezpieczenie na cały rok.

Firmy z branży

Odszkodowania Kancelaria Prawna Leszek Krupanek

śląskie
ul. P.C.K. 10/3
40-057 Katowice
Tel.: 32 253-02-45, 731 13 13 13
Email.: biuro@odszkodowania.net.pl
https://odszkodowania.net.pl
Najnowsze artykuły:
Odświeżony Jazz Crosstar e:HEV z odświeżoną stylistyką oraz większą mocą

Odświeżony Jazz Crosstar e:HEV z odświeżoną stylistyką oraz większą mocą

Wiadomości / News

2023.02.02

Honda Jazz Crosstar e:HEV w odświeżonej wersji po faceliftingu trafi do polskich salonów późną wiosną 2023 roku. 
Mniej „kopciuchów”, wzrost cen i problemy z dostępnością nowych aut

Mniej „kopciuchów”, wzrost cen i problemy z dostępnością nowych aut

Wiadomości / Gorące tematy

2023.01.31

Sytuacja na rynku motoryzacyjnym w 2022 roku.
Chcąc zwiększyć możliwości

Chcąc zwiększyć możliwości

Wiadomości / News

2023.01.31

Zwiększ możliwości najnowszego, zelektryfikowanego Nissana X-Trail dzięki nowej, wszechstronnej gamie akcesoriów.

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.