Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Opony zmieniaj nie tylko na zimę
kalendarz 02/04 2014

Opony zmieniaj nie tylko na zimę

Warsztat / Porady

O zmianie opon przypominamy sobie z reguły wtedy, gdy spadnie pierwszy śnieg. Długie kolejki do zakładów wulkanizacyjnych mogą denerwować, ale też pozornie uspokajać, że nasze opony są na bieżąco kontrolowane i na pewno w dobrym stanie. Czy rzeczywiście? Przepisów regulujących tę kwestię nie brakuje.

Jak często wymieniamy opony na nowe? To zależeć powinno przede wszystkim od tego ile kilometrów rocznie przejeżdżamy, ale z reguły przypominamy sobie o tym znacznie za późno. Na giełdach samochodowych można spotkać nawet sześcioletnie auta, które od początku jeżdżą na tych samych oponach, wymieniając tylko je na zimowe i letnie. Tymczasem opony samochodowe tracą swoje właściwości, gdy ich bieżnik jest zużyty - nie odprowadzają wody, śniegu czy błota pośniegowego i w efekcie łatwiej na nich wpaść w poślizg, a droga hamowania wydłuża się nawet dwukrotnie.

Użytkowanie opon reguluje wiele przepisów. I całkiem możliwe, że pojawią się również nowe, bo od jakiegoś czasu z coraz większą intensywnością powraca dyskusja o wprowadzeniu obligatoryjnych opon zimowych, które musiałyby być zakładane przez kierowców 1 listopada. Na razie jednak wciąż pozostaje to w fazie wstępnych projektów.

Takie przepisy obowiązują już dawno w wielu krajach: m.in. na terenie Niemiec, Czech, Słowacji czy Litwy - żeby nie szukać zbyt daleko. W Skandynawii obowiązkowym wyposażeniem samochodu są nawet łańcuchy na koła, ale tam klimat jest zdecydowanie bardziej srogi niż w Polsce. U nas używanie łańcuchów poprawiających przyczepność, dozwolone jest tylko na zaśnieżonej powierzchni. Zabronione jest natomiast zakładanie na opony jakichkolwiek kolców czy wypustek.

Najbardziej precyzyjne są przepisy dotyczące stanu opon. Nie można poruszać się pojazdem, którego opony mają jakiekolwiek pęknięcie lub przetarcia, które odsłaniają osnowę. Dozwolone są wprawdzie uszkodzenia boczne, czy też "guzy" na oponach, ale są one bardzo niebezpieczne, więc w takim przypadku najlepszym wyjściem będzie natychmiastowa zmiana opon.

Opon nie wolno też użytkować zbyt długo. Zabrania się stosowania ogumienia, w którym wskaźniki pokazują graniczne zużycie bieżnika. Minimalna głębokość to 1,6 mm, ale producenci i eksperci ds. bezpieczeństwa na drodze zalecają zmianę opon już przy 3 mm głębokości bieżnika.

Pamiętać też należy, że na jednej osi pojazdu założone muszą być dwie takie same opony - zarówno pod względem rozmiaru, struktury, kategorii zastosowania, stanu bieżnika, jak i wartości indeksu prędkości czy nośności.

Jeśli więc jedna opona zostanie zniszczona, przebita etc. w praktyce często powinniśmy wymienić dwie. Dlatego warto mieć w miarę nowsze modele, które jeszcze można dostać w sklepach. Wtedy możemy zakupić w nich po prostu jedną oponę, choć stan bieżnika z pewnością nie będzie identyczny. Ale przy ewentualnej kontroli będziemy mieli przynajmniej jakieś argumenty. Oczywiście w przypadku przebicia opony możemy użyć koła zapasowego o odmiennych niż pozostałe parametrach. Jednak musi ono być fabrycznym wyposażeniem pojazdu.

źródło: www.oponyturbo.pl
 

Zobacz podobne artykuły:

 Jak chronić samochód przed plagą kradzieży części?
kalendarz 12/06 2024

Jak chronić samochód przed plagą kradzieży części?

Warsztat / Porady

2024.06.12

Nawet jeśli samochód jest zaparkowany w dobrze oświetlonym miejscu, może stać się obiektem zainteresowania złodziei.
 Tak oszukują nieuczciwi sprzedawcy
kalendarz 13/05 2024

Tak oszukują nieuczciwi sprzedawcy

Używane

2024.05.13

Na rynku nie brakuje oszustów, którzy sprzedając używane auta próbują zarobić na nich jak najwięcej kosztem kupującego.
 Jak zabezpieczyć się przed klonem?
kalendarz 03/05 2024

Jak zabezpieczyć się przed klonem?

Używane

2024.05.03

Dlaczego każdemu może się to przytrafić i jak kupujący powinni się zabezpieczać?

Firmy z branży

AKUMULATOREX

mazowieckie
ul. Puławska 413
02-801 Warszawa
Tel.: 881-558-332
http://www.akumulatorex.pl/

AMPERMAX

mazowieckie
ul. Zamieniecka 34A
04-158 Warszawa
Tel.: 513 690 990
https://najtansze-akumulatory.pl/

Americance Import z USA

mazowieckie
ul. Ananasowa 29
00-711 Warszawa
Tel.: 577 776 933
Email.: biuro@americance.pl
https://americance.pl
Najnowsze artykuły:
 VW Golf R 8.5 - Mocy nie zabraknie

VW Golf R 8.5 - Mocy nie zabraknie

Prezentacje / Nowości

2024.06.24

Czy nowy Golf R mocą zbliży się do takich aut jak Audi RS3 Sportback i Mercedes-AMG A45?
 Kajetanowicz apeluje o bezpieczne kibicowanie w Rajdzie Polski

Kajetanowicz apeluje o bezpieczne kibicowanie w Rajdzie Polski

Wiadomości / Moto sport

2024.06.24

Rajd na mazurskich szutrach stanowi siódmą rundę WRC.
W Warszawie rusza pierwsza w Polsce Strefa Czystego Transportu

W Warszawie rusza pierwsza w Polsce Strefa Czystego Transportu

Wiadomości / Gorące tematy

2024.06.24

Już 1 lipca w stolicy zaczynają obowiązywać normy emisji spalin dla pojazdów wjeżdżających do centrum.