Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Opony zmieniaj nie tylko na zimę
kalendarz 02/04 2014

Opony zmieniaj nie tylko na zimę

Warsztat / Porady

O zmianie opon przypominamy sobie z reguły wtedy, gdy spadnie pierwszy śnieg. Długie kolejki do zakładów wulkanizacyjnych mogą denerwować, ale też pozornie uspokajać, że nasze opony są na bieżąco kontrolowane i na pewno w dobrym stanie. Czy rzeczywiście? Przepisów regulujących tę kwestię nie brakuje.

Jak często wymieniamy opony na nowe? To zależeć powinno przede wszystkim od tego ile kilometrów rocznie przejeżdżamy, ale z reguły przypominamy sobie o tym znacznie za późno. Na giełdach samochodowych można spotkać nawet sześcioletnie auta, które od początku jeżdżą na tych samych oponach, wymieniając tylko je na zimowe i letnie. Tymczasem opony samochodowe tracą swoje właściwości, gdy ich bieżnik jest zużyty - nie odprowadzają wody, śniegu czy błota pośniegowego i w efekcie łatwiej na nich wpaść w poślizg, a droga hamowania wydłuża się nawet dwukrotnie.

Użytkowanie opon reguluje wiele przepisów. I całkiem możliwe, że pojawią się również nowe, bo od jakiegoś czasu z coraz większą intensywnością powraca dyskusja o wprowadzeniu obligatoryjnych opon zimowych, które musiałyby być zakładane przez kierowców 1 listopada. Na razie jednak wciąż pozostaje to w fazie wstępnych projektów.

Takie przepisy obowiązują już dawno w wielu krajach: m.in. na terenie Niemiec, Czech, Słowacji czy Litwy - żeby nie szukać zbyt daleko. W Skandynawii obowiązkowym wyposażeniem samochodu są nawet łańcuchy na koła, ale tam klimat jest zdecydowanie bardziej srogi niż w Polsce. U nas używanie łańcuchów poprawiających przyczepność, dozwolone jest tylko na zaśnieżonej powierzchni. Zabronione jest natomiast zakładanie na opony jakichkolwiek kolców czy wypustek.

Najbardziej precyzyjne są przepisy dotyczące stanu opon. Nie można poruszać się pojazdem, którego opony mają jakiekolwiek pęknięcie lub przetarcia, które odsłaniają osnowę. Dozwolone są wprawdzie uszkodzenia boczne, czy też "guzy" na oponach, ale są one bardzo niebezpieczne, więc w takim przypadku najlepszym wyjściem będzie natychmiastowa zmiana opon.

Opon nie wolno też użytkować zbyt długo. Zabrania się stosowania ogumienia, w którym wskaźniki pokazują graniczne zużycie bieżnika. Minimalna głębokość to 1,6 mm, ale producenci i eksperci ds. bezpieczeństwa na drodze zalecają zmianę opon już przy 3 mm głębokości bieżnika.

Pamiętać też należy, że na jednej osi pojazdu założone muszą być dwie takie same opony - zarówno pod względem rozmiaru, struktury, kategorii zastosowania, stanu bieżnika, jak i wartości indeksu prędkości czy nośności.

Jeśli więc jedna opona zostanie zniszczona, przebita etc. w praktyce często powinniśmy wymienić dwie. Dlatego warto mieć w miarę nowsze modele, które jeszcze można dostać w sklepach. Wtedy możemy zakupić w nich po prostu jedną oponę, choć stan bieżnika z pewnością nie będzie identyczny. Ale przy ewentualnej kontroli będziemy mieli przynajmniej jakieś argumenty. Oczywiście w przypadku przebicia opony możemy użyć koła zapasowego o odmiennych niż pozostałe parametrach. Jednak musi ono być fabrycznym wyposażeniem pojazdu.

źródło: www.oponyturbo.pl
 

Zobacz podobne artykuły:

ARIYA na trudne zimowe warunki
kalendarz 28/11 2023

ARIYA na trudne zimowe warunki

Warsztat / Technika

2023.11.28

Unikatowa technologia napędu na cztery koła e-4ORCE w samochodach zelektryfikowanych zwiększa pewność prowadzenia dzięki doskonałym osiągom i przyczepności w każdych warunkach.
Jak rozwiązać problem dymiącego z wydechu silnika?
kalendarz 28/11 2023

Jak rozwiązać problem dymiącego z wydechu silnika?

Warsztat / Porady

2023.11.28

Spaliny, które wydostają się z rury wydechowej powinny być bezbarwne. Jeżeli zauważyłeś, że z Twojego samochodu wydostaje się inny kolor dymu to znak, że coś się z Twoim pojazdem dzieje.
Jak zabezpieczyć samochód przed zimą?
kalendarz 21/11 2023

Jak zabezpieczyć samochód przed zimą?

Warsztat / Porady

2023.11.21

Praktyczny niezbędnik dla kierowców.

Firmy z branży

AKUMULATOREX

mazowieckie
ul. Puławska 413
02-801 Warszawa
Tel.: 881-558-332
http://www.akumulatorex.pl/

AMPERMAX

mazowieckie
ul. Zamieniecka 34A
04-158 Warszawa
Tel.: 513 690 990
https://najtansze-akumulatory.pl/
Najnowsze artykuły:
Suzuki Swift 2024 – Przed premierą

Suzuki Swift 2024 – Przed premierą

Prezentacje / Nowości

2023.12.07

Przedsmak nowego Swifta Suzuki dało podczas niedawnej wystawy w Tokio, prezentując model jeszcze jako „concept”. Teraz ujawniono wersję produkcyjną, która wygląda praktycznie tak samo.
 Wymiana przedniej szyby w McLarenie F1 kosztuje…

Wymiana przedniej szyby w McLarenie F1 kosztuje…

Wiadomości / News

2023.12.07

… więcej niż nowa Toyota Prius.
Ostatni drift Kena Blocka

Ostatni drift Kena Blocka

Wiadomości / News

2023.12.07

Hołd dla legendy driftu, która zmarła w styczniu br.