Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Opony – kompendium wiedzy
kalendarz 13/11 2013

Opony – kompendium wiedzy

Warsztat / Porady

Co warto wiedzieć o oponach?

Kierowcom wydatków nie brakuje: paliwo, ubezpieczenie, przeglądy. To wszystko kosztuje. Do tego dochodzi jeszcze konieczność wymiany opon na zimowe.

Przygotowanie samochodu do pory jesienno-zimowej nie kończy się na kupieniu skrobaczek do szyb. Bardzo istotna jest także kwestia opon. Opady śniegu i lód stawiają je przed dużym wyzwaniem. Tylko dobrze przystosowane opony połączone z rozsądkiem kierowcy są w stanie zapobiec poślizgom i zapewnić odpowiednią przyczepność. Wymogi dotyczące opon są regulowane przepisami. – Prawo o ruchu drogowym wskazuje, że samochód nie może być wyposażony w opony, których wskaźniki wskazują graniczne zużycie bieżnika – mówi Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.pl. – Jeśli opony nie mają takich wskaźników to przyjmuje się, że głębokość rzeźby bieżnika nie może być mniejsza niż 1,6 mm – dodaje. Trzeba pamiętać, że podana wartość ma charakter graniczny i wskazane jest, aby bieżnik opon (zwłaszcza tych zimowych) był głębszy. Przyjmuje się, że jeśli opony zimowe mają bieżnik o wartości 4 mm i niższy to jest to sygnał do ich wymiany.

Ministerstwo od ogumienia

O tym w jakie opony powinien być wyposażony samochód mówi też rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Według niego pojazd powinien być wyposażony w ogumienie pneumatyczne, o nośności dostosowanej do nacisku koła i maksymalnej prędkości pojazdu. Kierowcy powinni także dopilnować, aby ciśnienie w ogumieniu było zgodne z zaleceniami producenta i uwzględniało też obciążenia pojazdu. Stosowane w pojeździe opony powinny mieć taką samą konstrukcję i rozmiar. Nie mogą też posiadać pęknięć czy innych uszkodzeń pokazujących ich osnowę. Przepisy wymagają też, aby używane ogumienie odpowiadało tej samej kategorii użytkowania (np. jazdy po śniegu).

Gdy lekceważysz przepisy

Co grozi za zlekceważenie obowiązków? W pierwszej kolejności trzeba liczyć się z ryzykiem spowodowania wypadku. „Łyse opony” i zaśnieżone ulice to recepta na poślizg, który może skończyć się nie tylko stłuczką, ale i prawdziwą tragedią. Do tego dochodzą jeszcze potencjalne sankcje ze strony odpowiednich służb. Warto pamiętać, że prawo o ruchu drogowym w artykule 132 upoważnia policjanta do zatrzymania dowodu rejestracyjnego w razie stwierdzenia (lub nawet podejrzenia), że pojazd zagraża bezpieczeństwu ruchu. Odzyskanie dowodu rejestracyjnego wymaga zachodu i zajmuje sporo czasu – pewnie więcej niż wizyta u wulkanizatora. Kierowca, którego samochód posiada niewłaściwe opony musi liczyć się także ze zubożeniem portfela. Za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa może kosztować nawet 500 zł kary. 

źródło: Creandi
 

Zobacz podobne artykuły:

 Najgorsze "silniki roku" w autach używanych
kalendarz 16/04 2024

Najgorsze "silniki roku" w autach używanych

Warsztat / Porady

2024.04.16

Konkurs International Engine of the Year po latach okiem mechaników.
 Pęknięta szyba w samochodzie
kalendarz 09/04 2024

Pęknięta szyba w samochodzie

Finanse / Ubezpieczenia

2024.04.09

Ile kosztuje mandat, ile naprawa i wymiana, a ile ubezpieczenie.
Modyfikacja w oprogramowaniu silnika pozwala zmniejszyć zużycie paliwa
kalendarz 04/04 2024

Modyfikacja w oprogramowaniu silnika pozwala zmniejszyć zużycie paliwa

Wiadomości / Gorące tematy

2024.04.04

Rozwiązanie wydłuża też żywotność silnika.

Firmy z branży

AKUMULATOREX

mazowieckie
ul. Puławska 413
02-801 Warszawa
Tel.: 881-558-332
http://www.akumulatorex.pl/

AMPERMAX

mazowieckie
ul. Zamieniecka 34A
04-158 Warszawa
Tel.: 513 690 990
https://najtansze-akumulatory.pl/
Najnowsze artykuły:
 VW R – oddzielną marką?

VW R – oddzielną marką?

Wiadomości / News

2024.04.21

Dział R otrzyma własny pawilon w centrum wystawowym Autostadt w Wolfsburgu.
 Druga runda WEC 2024

Druga runda WEC 2024

Wiadomości / Moto sport

2024.04.20

Na nowym dla serii włoskim torze Imola odbędzie się druga runda sezonu Długodystansowych Mistrzostw Świata FIA (WEC).
Smart Concept #5 - zapowiedź

Smart Concept #5 - zapowiedź

Wiadomości / News

2024.04.20

Elektryczny crossover zadebiutuje w wersji produkcyjnej w drugiej połowie 2024 r.