Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Opony – kompendium wiedzy
kalendarz 13/11 2013

Opony – kompendium wiedzy

Warsztat / Porady

Co warto wiedzieć o oponach?

Kierowcom wydatków nie brakuje: paliwo, ubezpieczenie, przeglądy. To wszystko kosztuje. Do tego dochodzi jeszcze konieczność wymiany opon na zimowe.

Przygotowanie samochodu do pory jesienno-zimowej nie kończy się na kupieniu skrobaczek do szyb. Bardzo istotna jest także kwestia opon. Opady śniegu i lód stawiają je przed dużym wyzwaniem. Tylko dobrze przystosowane opony połączone z rozsądkiem kierowcy są w stanie zapobiec poślizgom i zapewnić odpowiednią przyczepność. Wymogi dotyczące opon są regulowane przepisami. – Prawo o ruchu drogowym wskazuje, że samochód nie może być wyposażony w opony, których wskaźniki wskazują graniczne zużycie bieżnika – mówi Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.pl. – Jeśli opony nie mają takich wskaźników to przyjmuje się, że głębokość rzeźby bieżnika nie może być mniejsza niż 1,6 mm – dodaje. Trzeba pamiętać, że podana wartość ma charakter graniczny i wskazane jest, aby bieżnik opon (zwłaszcza tych zimowych) był głębszy. Przyjmuje się, że jeśli opony zimowe mają bieżnik o wartości 4 mm i niższy to jest to sygnał do ich wymiany.

Ministerstwo od ogumienia

O tym w jakie opony powinien być wyposażony samochód mówi też rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Według niego pojazd powinien być wyposażony w ogumienie pneumatyczne, o nośności dostosowanej do nacisku koła i maksymalnej prędkości pojazdu. Kierowcy powinni także dopilnować, aby ciśnienie w ogumieniu było zgodne z zaleceniami producenta i uwzględniało też obciążenia pojazdu. Stosowane w pojeździe opony powinny mieć taką samą konstrukcję i rozmiar. Nie mogą też posiadać pęknięć czy innych uszkodzeń pokazujących ich osnowę. Przepisy wymagają też, aby używane ogumienie odpowiadało tej samej kategorii użytkowania (np. jazdy po śniegu).

Gdy lekceważysz przepisy

Co grozi za zlekceważenie obowiązków? W pierwszej kolejności trzeba liczyć się z ryzykiem spowodowania wypadku. „Łyse opony” i zaśnieżone ulice to recepta na poślizg, który może skończyć się nie tylko stłuczką, ale i prawdziwą tragedią. Do tego dochodzą jeszcze potencjalne sankcje ze strony odpowiednich służb. Warto pamiętać, że prawo o ruchu drogowym w artykule 132 upoważnia policjanta do zatrzymania dowodu rejestracyjnego w razie stwierdzenia (lub nawet podejrzenia), że pojazd zagraża bezpieczeństwu ruchu. Odzyskanie dowodu rejestracyjnego wymaga zachodu i zajmuje sporo czasu – pewnie więcej niż wizyta u wulkanizatora. Kierowca, którego samochód posiada niewłaściwe opony musi liczyć się także ze zubożeniem portfela. Za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa może kosztować nawet 500 zł kary. 

źródło: Creandi
 

Zobacz podobne artykuły:

Olej do skrzyni biegów a olej silnikowy – czy można stosować ten sam?
kalendarz 02/08 2022

Olej do skrzyni biegów a olej silnikowy – czy można stosować ten sam?

Warsztat / Porady

2022.08.02

Samochód, podobnie jak człowiek, wymaga odpowiednich elementów, by prawidłowo funkcjonować.
Jak przygotować auto do wyjazdu na urlop?
kalendarz 28/06 2022

Jak przygotować auto do wyjazdu na urlop?

Warsztat / Porady

2022.06.28

Na co zwrócić szczególną uwagę w samochodzie przed wyjazdem na wakacje?
Czy warto płukać silnik?
kalendarz 25/04 2022

Czy warto płukać silnik?

Warsztat / Porady

2022.04.25

Olej silnikowy to najważniejszy płyn eksploatacyjny w samochodzie.

Firmy z branży

AKUMULATOREX

mazowieckie
ul. Puławska 413
02-801 Warszawa
Tel.: 881-558-332
http://www.akumulatorex.pl/

AMPERMAX

mazowieckie
ul. Zamieniecka 34A
04-158 Warszawa
Tel.: 513 690 990
https://najtansze-akumulatory.pl/

Błaszczyk Mercedes-Benz Serwis

lubelskie
ul. Elizówka 40 S
21-003 Ciecierzyn
Tel.: 81-440-40-02, 798-718-718
Email.: blaszczyk@poczta.onet.pl
https://mercedes-serwis.com/

Rustcheckcorolon

mazowieckie
ul. Szczęsna 26
02-454 Warszawa
Tel.: 661 61 51 06
https://www.rustcheckcorolon.pl/
Najnowsze artykuły:
 Ile kosztuje polisa dla Tesli?

Ile kosztuje polisa dla Tesli?

Finanse / Ubezpieczenia

2022.08.01

Ubezpieczenie komunikacyjne OC aut elektrycznych kosztuje podobnie co spalinowych tej samej klasy. Jednak w przypadku AC dla e-pojazdów trzeba liczyć się z poważnym wydatkiem.
Mitsubishi L200 – Testy rajdowej wersji

Mitsubishi L200 – Testy rajdowej wersji

Wiadomości / Wydarzenia

2022.07.30

Mitsubishi Ralliart przy wsparciu technicznym Mitsubishi Motors weźmie udział w Rajdzie Asia Cross Country Rally.
Crossovery Nissana dobrze trzymają wartość

Crossovery Nissana dobrze trzymają wartość

Wiadomości / Ciekawostki

2022.07.28

Crossovery marki Nissan: Qashqai oraz Juke są jednymi z najlepiej utrzymujących wartość w swojej klasie – tak wynika z ostatniej prognozy Info-Ekspert, firmy zajmującej się m.in. profesjonalnym prognozowaniem wartości rezydua...

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.