Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
OC dla kierowców wciąż tanie i drogie
kalendarz 29/09 2014

OC dla kierowców wciąż tanie i drogie

Finanse / Ubezpieczenia

Choć ubezpieczyciele znów odnotowali spadek zysków z obowiązkowych ubezpieczeń OC, nadal konkurują o klientów składkami. To dobra wiadomość dla właścicieli samochodów, bo wojna cenowa oznacza dla nich spore oszczędności…

Wojna nadal trwa…

Utrzymujący się spadek przychodów w sektorze komunikacyjnym potwierdzają dane Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU) - w pierwszym półroczu br. składka zebrana z polis OC zmalała o 5 proc., a o prawie 5 proc. (do 2,88 mld zł) wzrosła za to suma wypłaconych odszkodowań i świadczeń z tytułu ubezpieczeń OC pojazdów. Niższe przychody i jednoczesny wzrost wypłacanych rekompensat przekłada się na spadek zysków towarzystw ubezpieczeniowych. Mimo tego nadal toczą one zaciętą walkę o klienta, konkurując ze sobą przede wszystkim ceną.

- Niekorzystna sytuacja branży może powodować w niedługiej przyszłości podwyżkę składek, ale póki co kierowcy nadal starają się pozyskiwać klientów dzięki atrakcyjnym cenom. Efekt jest taki, że każdy kierowca, który porówna cenę OC w różnych towarzystwach, znajdzie zarówno tanią, jak i bardzo drogą ofertę. W praktyce oznacza to, że dokonując przemyślanego zakupu można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych - mówi Bartłomiej Behnke z multiagnecji Superpolisa.pl.

Gdzie wielu się bije, tam…

Rozpiętość cenową dostępnych na rynku ubezpieczeń OC doskonale obrazują wyliczenia składek przeprowadzone przez multiagencję Superpolisa.pl. Kalkulacje przygotowano dla 33-letniego właściciela Opla Astry z 2009 r. z silnikiem o poj. 1.7 (110 KM), który od 10 lat ma prawo jazdy, od 7 lat opłaca OC i jeździł w tym czasie bez szkód. W Warszawie ten kierowca najtańsze ubezpieczenie kupi za 399 zł, lecz wybierając usługi jednego z konkurencyjnych towarzystw, musiałby zapłacić aż 743 zł, co oznacza 344 zł oszczędności. Sytuacja wygląda analogicznie w pozostałych miastach wojewódzkich. Na przykład w Poznaniu porównując oferty zaoszczędzić można przeszło 450 zł, a w Gdańsku rozpiętość cenowa to prawie 500 zł. W tym kontekście warto pamiętać, że niezależnie od ceny zakres ochrony określa ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, więc OC jest takie samo u wszystkich ubezpieczycieli.

Dlaczego ceny tak bardzo różnią się od siebie?

Do kalkulacji składki różne towarzystwa stosują te same kryteria, lecz każda firma podchodzi do nich w nieco inny sposób. Znaczący wpływ na koszt OC ma miejsce rejestracji pojazdu, a także wiek posiadacza samochodu oraz liczba szkód, które spowodował. By przyciągnąć klientów ubezpieczyciele oferują im jednak również dodatkowe zniżki. Oto kilka z nich:

-Lojalni klienci decydujący się na kontynuację polisy w tym samym towarzystwie mogą liczyć na tzw. rabat lojalnościowy. Jednocześnie zmiana ubezpieczyciela nie oznacza wyższej ceny, bo niektóre z nich obniżają składki także dla nowych klientów.

-Rabat może wynikać także z wykonywania konkretnego zawodu. Towarzystwo proponuje niższe ceny np. rolnikom i zawodowym kierowcom. Zaoszczędzić mogą także rodzice dzieci do 15. roku życia.

-Zniżkę otrzymamy łącząc w pakiety różne produkty ubezpieczeniowe. Może to dotyczyć polis komunikacyjnych kupowanych razem (pakiety OC + autocasco), jak również z ubezpieczeniem np. domu czy mieszkania.

-Ubezpieczyciele preferują płatność w jednej racie, dlatego decydując się na zapłatę całej kwoty na raz możemy spodziewać się nawet kilkudziesięciu złotych upustu.

- Towarzystwa ubezpieczeniowe stosują różne metody wyliczania stawki za ubezpieczenie OC, stąd znaczne różnice w ich cenie. Każdy ubezpieczyciel jest jednak ustawowo zobowiązany do oferowania kierowcom takiego samego zakresu ochrony, co oznacza, że najtańsze ubezpieczenie nie jest w żaden sposób gorsze od najdroższego. Dlatego sprawdzenie polis w różnych towarzystwach i wybór najtańszego OC nie niesie za sobą ryzyka i pozwala oszczędzić – dodaje Bartłomiej Behnke.
 
źródło: Superpolisa.pl

Zobacz podobne artykuły:

 3 mity o samochodowym assistance na wakacjach
kalendarz 30/05 2024

3 mity o samochodowym assistance na wakacjach

Finanse / Ubezpieczenia

2024.05.30

Podczas długich wyjazdów urlopowych przydatny w assistance może być dostęp do auta zastępczego lub transport do miejsca docelowego, czy finansowanie pobytu w hotelu w oczekiwaniu na naprawę pojazdu.
Uciekniesz z miejsca kolizji? Nie ochroni cię OC
kalendarz 28/05 2024

Uciekniesz z miejsca kolizji? Nie ochroni cię OC

Finanse / Ubezpieczenia

2024.05.28

Kierowca, który ucieka z miejsca zdarzenia drogowego, naraża się na poważne konsekwencje…
 Wypadek na rajdzie ulicznym
kalendarz 25/04 2024

Wypadek na rajdzie ulicznym

Finanse / Ubezpieczenia

2024.04.25

Czy poszkodowani dostaną pieniądze z OC?
Najnowsze artykuły:
BMW M3 CS Touring - Hardcorowe kombi

BMW M3 CS Touring - Hardcorowe kombi

Prezentacje / Nowości

2024.07.21

Odświeżone M3 Touring dysponuje większą mocą ale na torze Nürburgring dostrzeżono podczas testów prototyp BMW M3 CS Touring.
Unikalne modele Toyoty

Unikalne modele Toyoty

Moto fanatyk

2024.07.21

W muzeum Toyoty w Kolonii przygotowano wyjątkowy pokaz samochodów z japońskiego rynku.
Pierwszy "elektryk" Ferrari

Pierwszy "elektryk" Ferrari

Wiadomości / News

2024.07.20

Samochód ma być gotowy przed końcem 2025 r.