Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Nissan na pięć gwiazdek
kalendarz 30/11 2022

Nissan na pięć gwiazdek

News / Nissan

Po ostatnim cyklu testów bezpieczeństwa pojazdów organizacja Euro NCAP opublikowała wyniki dla najnowszych modeli, które dołączyły do gamy zelektryfikowanych Nissanów. W 100% elektryczny crossover ARIYA oraz SUV X-Trail e-POWER otrzymały po 5 gwiazdek. 

Dotychczasowe 5-gwiazdkowe oceny dla modeli Juke i Qashqai rozszerzono o oceny odpowiednio dla wersji hybrydowej i e-POWER, co sprawia, że pełna gama samochodów elektrycznych i zelektryfikowanych crossoverów Nissana została wyróżniona pięcioma gwiazdkami w klasyfikacji Euro NCAP.

Ocena ochrony dorosłych pasażerów
W kategorii ochrony dorosłych pasażerów oba nowe modele uzyskały wysokie wyniki: ARIYA uzyskała ocenę 86%, a X-Trail – 91%. Mimo że samochody są zbudowane na różnych płytach podłogowych, to łączy je ta sama filozofia, przyświecająca konstruktorom: w najbardziej newralgicznych obszarach zastosowano ultrawytrzymałą stal, która zwiększa sztywność, a jednocześnie pochłania i zmniejsza siłę uderzenia, zanim dotrze ona do kabiny pasażerskiej. Dodanie środkowej poduszki powietrznej w obu modelach umożliwiło uzyskanie doskonałych wyników – 14,9 punktów dla modelu ARIYA i 16 punktów dla modelu X-Trail – w teście uderzenia bocznego. Celem tej poduszki jest zapobieganie zderzeniu głowami kierowcy i pasażera podróżującego z przodu w przypadku kolizji bocznej.

Ocena ochrony przewożonych dzieci
Jeśli chodzi o ochronę przewożonych dzieci, oba pojazdy uzyskały niemal identyczne wyniki: ARIYA – 89%, a nowy X-Trail – 90%. W ocenie testów zderzeniowych, przeprowadzonych dla dzieci w wieku 6 i 10 lat, X-Trail uzyskał 23,3 punktu na 24 możliwe, co pokazuje doskonały poziom ochrony zapewniany młodym pasażerom. ARIYA również osiągnęła doskonały wynik – 22,9 punktu na 24 możliwe. Oba samochody otrzymały maksymalny wynik 12 punktów za system instalacji fotelików dziecięcych (CRS).

Ocena zabezpieczenia niechronionych użytkowników dróg
W kategorii testowej, która ocenia zdolność samochodu do identyfikowania i ostrzegania kierowców przed pieszymi i innymi narażonymi na kolizję użytkownikami drogi, nowy X-Trail zdobył ogólny wynik 70%. W tym samym teście ARIYA osiągnęła 74%. Oba modele posiadają liczne systemy bezpieczeństwa aktywnego, w tym system inteligentnego hamowania awaryjnego, który ostrzega kierowcę i uruchamia hamulce, jeśli samochód przewiduje zderzenie z innym pojazdem, pieszym lub rowerzystą. Podobnym działaniem charakteryzuje się inteligentny system kamer 360° z funkcją wykrywania poruszających się obiektów, który ostrzega kierowcę o obiekcie potencjalnie niewidocznym dla kierowcy, znajdującym się w pobliżu samochodu.

Systemy wspomagające bezpieczeństwo
Euro NCAP wychodzi z założenia, że trzeba przede wszystkim zapobiegać wypadkom, w związku z czym przyznaje punkty za technologie, które pomagają kierowcom uniknąć kolizji. Zarówno nowy X-Trail, jak i ARIYA, również w tym zakresie uzyskały bardzo wysokie oceny – odpowiednio 95% i 93% – dzięki technologiom Nissan Intelligent Mobility. To kompleksowy pakiet inteligentnych technologii, obejmujący między innymi automatyczny system hamowania awaryjnego, który samoczynnie załącza hamulec po wykryciu hamowania przez poprzedzający pojazd.

Oba modele są również wyposażone w inteligentną funkcję ostrzegania o pojazdach w martwym polu, która wykrywa niewidoczny dla kierowcy pojazd na sąsiednim pasie i aktywnie kieruje samochód z powrotem na pas, przez co zapobiega niebezpieczeństwu.
Fakt, że X-Trail i ARIYA osiągnęły niemal identyczne wyniki w zakresie systemów bezpieczeństwa, jest potwierdzeniem strategii Nissana, której celem jest jak najszersze stosowanie najnowocześniejszych technologii bezpieczeństwa w różnych modelach marki.
Bardzo dobre wyniki nowych modeli X-Trail i ARIYA w pewnym sensie powtarzają te, uzyskane przez testowanego w zeszłym roku Nissana Qashqai. Zarówno Qashqai, jak i X-Trail, zbudowane są na płycie podłogowej CMF-C Aliansu.

Po wprowadzeniu do gamy crossovera Juke Hybrid oraz zespołu napędowego ePOWER do modelu Qashqai Euro NCAP potwierdziła, że oceny w zakresie bezpieczeństwa tych samochodów pozostały niezmienione i że oferują one ten sam poziom wsparcia i ochrony kierowcy, co wersje z tradycyjnym napędem.

Euro NCAP prowadzi niezależne testy samochodów od 1997 r., bada większość nowych modeli, które wchodzą do sprzedaży, w oparciu o nieustannie zmieniające się kryteria. Poza testami rzeczywistej wytrzymałości fizycznej samochodów w różnych symulowanych kolizjach organizacja testuje i ocenia również technologie zapobiegania wypadkom.
MOTOTRENDY.PL
Źródło: Nissan


Tagi:
Nissan ARIYA, Nissan x-Trail

Zobacz podobne artykuły:

Aston Martin: 90 proc. aut spotkamy na drodze
kalendarz 23/06 2024

Aston Martin: 90 proc. aut spotkamy na drodze

Wiadomości / News

2024.06.23

To lepszy wynik niż w przypadku Mercedesa Klasy G.
Nowy Jeep Renegade w 2027 r.
kalendarz 22/06 2024

Nowy Jeep Renegade w 2027 r.

Wiadomości / News

2024.06.22

Jeep chce w 2027 r. sprzedawać o 50 proc. więcej aut niż w 2023 r.
Euro 2024 – możliwe utrudnienia na A2
kalendarz 15/06 2024

Euro 2024 – możliwe utrudnienia na A2

Wiadomości / News

2024.06.15

U naszych zachodnich sąsiadów będą prowadzone wzmożone kontrole podróżnych.

Firmy z branży

P.P.U.H. "J.M.MAZUR" Sp. z o.o. Wałbrzych

ul. Noworudzka 4A
58-308 Wałbrzych
Tel.: 74 88 78 100
http://www.jmmazur.com/
Najnowsze artykuły:
 VW Golf R 8.5 - Mocy nie zabraknie

VW Golf R 8.5 - Mocy nie zabraknie

Prezentacje / Nowości

2024.06.24

Czy nowy Golf R mocą zbliży się do takich aut jak Audi RS3 Sportback i Mercedes-AMG A45?
 Kajetanowicz apeluje o bezpieczne kibicowanie w Rajdzie Polski

Kajetanowicz apeluje o bezpieczne kibicowanie w Rajdzie Polski

Wiadomości / Moto sport

2024.06.24

Rajd na mazurskich szutrach stanowi siódmą rundę WRC.
W Warszawie rusza pierwsza w Polsce Strefa Czystego Transportu

W Warszawie rusza pierwsza w Polsce Strefa Czystego Transportu

Wiadomości / Gorące tematy

2024.06.24

Już 1 lipca w stolicy zaczynają obowiązywać normy emisji spalin dla pojazdów wjeżdżających do centrum.