Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Niezbędnik zimowych wyjazdów
kalendarz 13/02 2014

Niezbędnik zimowych wyjazdów

Warsztat / Porady

Jeśli wybieramy się na ferie samochodem, warto pamiętać o kilku prostych zasadach, które pozwolą zaoszczędzić nam czas i niepotrzebne nerwy a przede wszystkim zagwarantują bezpieczeństwo.

Przed podróżą warto sprawdzić stan techniczny obowiązkowego wyposażeniem pojazdu, czyli np. czy gaśnica ma aktualny atest, czy koło zapasowe jest nadal sprawne, a lewarka nie pożyczyliśmy znajomym. Należy zabrać dodatkowe bezpieczniki elektryczne, linkę holowniczą, trójkąt ostrzegawczy, kamizelkę odblaskową, skrobaczkę i odmrażacz do zamków, a także latarkę i w pełni wyposażoną apteczkę. Poza koniecznością założenia odpowiednio dobranych opon zimowych warto pamiętać o zabraniu łańcuchów na koła – ich założenia wymagają trudniejsze, położone w wyższych partiach gór, drogi. Dobrze mieć ze sobą ciepłą odzież, zapasowe buty, koc oraz żyw­no­ść i wodę, na wypadek jakiejkolwiek awarii auta czy w przypadku postoju w gigantycznym korku.

Zabierając dużą ilość bagażu nie możemy zapomnieć o odpowiednim rozmieszczeniu ładunku w samocho­dzie. Podstawowa zasada - cięższe przedmioty umieszczamy najbliżej  podłogi. Dzięki temu punkt cięż­ko­ści się nie pod­nie­sie, a nasze auto będzie bardziej stabilne. Bardzo istotne jest także ułożenie bagażu tak, by nie przesuwał się podczas jazdy, zwłaszcza w momentach wchodzenia w górskie zakręty, przyspieszania czy nagłego ha­mo­wa­nia.

Przezorny zawsze przygotowany

Jeśli planujemy podróż własnym autem, w momencie zakupu polisy warto zastanowić się nad zakresem ubezpiecze­nia samochodu i uwzględnić takie opcje jak wymiana koła zapasowego – przy temperaturze -250C to żadna przyjemność. Wybierając się na ferie zimowe poza granice Polski nie zapomnijmy o podstawowych dokumentach, takich jak dowód osobisty czy prawo jazdy. Warto zadbać o międzynarodową kartę ubezpieczenia zdrowotnego, wystawianą przez NFZ lub inne, dodatkowe ubezpieczenie podróżne gwarantujące zwrot kosztów leczenia za granicą.

Moc w walce z zimnem

Podczas zimowych wyjazdów kierowcy intensywniej zużywają akumulator – częściej korzystają z opcji ogrzewania przedniej i tylnej szyby, lusterek bocznych czy podgrzewania siedzeń. Intensywny pobór mocy szczególnie negatywnie wpływa na akumulator, gdy kierowca eksploatuje samochód codziennie na krótkich odcinkach, nie dając szans na jego odpowiednie naładowanie. W efekcie może dojść do sytuacji, gdy rankiem, przy trzaskającym mrozie całą rodziną spieszymy się na stok, a silnik odmawia nam posłuszeństwa.

Komfort i bezpieczeństwo

Każdy zmotoryzowany narciarz i snowboardzista, który ceni sobie czas, komfort jazdy i bezpieczeństwo w podróży, powinien wyposażyć swoje auto w ogrzewanie postojowe, które nie tylko podniesie temperaturę wewnątrz pojazdu, ale również ogrzeje silnik. Oprócz komfortu rozruchu silnika przyczynia się także do przedłużenia jego żywotności, ponieważ każdorazowe uruchamianie zamarzniętej jednostki napędowej odpowiada przejechaniu kilkuset kilometrów. Statystyki pokazują, że do największej liczby wypadków w okresie zimowym dochodzi w ciągu pierwszych 15 minut jazdy. Przyczyny są oczywiste – zaparowane szyby, zalegający na samochodzie śnieg, ograniczona widoczność oraz dłuższy czas reakcji kierowcy przy niskiej temperaturze.

Nowoczesne urządzenia oferują kilka sposobów sterowania ogrzewaniem postojowym. Czas uruchomienia urządzenia można zaprogramować wcześniej przez specjalny zegar-timer, można je też uruchomić pilotem zdalnego sterowania (zasięg do 1 km) lub za pomocą specjalnej aplikacji na smartfona, wtedy wszystkie funkcje są dostępne z dowolnego miejsca na świecie znajdującego się w zasięgu telefonii komórkowej./oprac.ns/

 

Zobacz podobne artykuły:

Twoja ciężarówka może mieć większą żywotność
kalendarz 07/09 2022

Twoja ciężarówka może mieć większą żywotność

Warsztat / Porady

2022.09.07

Prowadzisz firmę transportową? Zadbaj o swoje samochody ciężarowe i zapewnij im długą żywotność.
Jakie są objawy zużycia się świec zaplonowych i kiedy je wymienić?
kalendarz 25/08 2022

Jakie są objawy zużycia się świec zaplonowych i kiedy je wymienić?

Warsztat / Porady

2022.08.25

Przedstawiamy przyczyny niszczenia się świec zapłonowych.
Olej do skrzyni biegów a olej silnikowy – czy można stosować ten sam?
kalendarz 02/08 2022

Olej do skrzyni biegów a olej silnikowy – czy można stosować ten sam?

Warsztat / Porady

2022.08.02

Samochód, podobnie jak człowiek, wymaga odpowiednich elementów, by prawidłowo funkcjonować.

Firmy z branży

AKUMULATOREX

mazowieckie
ul. Puławska 413
02-801 Warszawa
Tel.: 881-558-332
http://www.akumulatorex.pl/

AMPERMAX

mazowieckie
ul. Zamieniecka 34A
04-158 Warszawa
Tel.: 513 690 990
https://najtansze-akumulatory.pl/

Rustcheckcorolon

mazowieckie
ul. Szczęsna 26
02-454 Warszawa
Tel.: 661 61 51 06
https://www.rustcheckcorolon.pl/
Najnowsze artykuły:
Już wkrótce w salonach

Już wkrótce w salonach

Prezentacje / Nowości

2022.09.26

Nissan X-Trail od ponad 20 lat dostarcza przygód rodzinom na całym świecie. Czwarta generacja kultowego modelu już wkrótce pojawi się na polskich drogach, a dealerzy już od dziś będą przyjmować zamówienia.
Wciąż na topie

Wciąż na topie

Wiadomości / News

2022.09.09

Kiedy Toyota Yaris zadebiutowała 23 lata temu, wprowadziła do segmentu B zupełnie nowy pomysł na stylistykę, wyjątkowo wydajny i niezawodny silnik 1.0 oraz właściwości jezdne dopasowane do stylu jazdy Europejczyków. ...
Twoja ciężarówka może mieć większą żywotność

Twoja ciężarówka może mieć większą żywotność

Warsztat / Porady

2022.09.07

Prowadzisz firmę transportową? Zadbaj o swoje samochody ciężarowe i zapewnij im długą żywotność.

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.