Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Niezbędnik zimowych wyjazdów
kalendarz 13/02 2014

Niezbędnik zimowych wyjazdów

Warsztat / Porady

Jeśli wybieramy się na ferie samochodem, warto pamiętać o kilku prostych zasadach, które pozwolą zaoszczędzić nam czas i niepotrzebne nerwy a przede wszystkim zagwarantują bezpieczeństwo.

Przed podróżą warto sprawdzić stan techniczny obowiązkowego wyposażeniem pojazdu, czyli np. czy gaśnica ma aktualny atest, czy koło zapasowe jest nadal sprawne, a lewarka nie pożyczyliśmy znajomym. Należy zabrać dodatkowe bezpieczniki elektryczne, linkę holowniczą, trójkąt ostrzegawczy, kamizelkę odblaskową, skrobaczkę i odmrażacz do zamków, a także latarkę i w pełni wyposażoną apteczkę. Poza koniecznością założenia odpowiednio dobranych opon zimowych warto pamiętać o zabraniu łańcuchów na koła – ich założenia wymagają trudniejsze, położone w wyższych partiach gór, drogi. Dobrze mieć ze sobą ciepłą odzież, zapasowe buty, koc oraz żyw­no­ść i wodę, na wypadek jakiejkolwiek awarii auta czy w przypadku postoju w gigantycznym korku.

Zabierając dużą ilość bagażu nie możemy zapomnieć o odpowiednim rozmieszczeniu ładunku w samocho­dzie. Podstawowa zasada - cięższe przedmioty umieszczamy najbliżej  podłogi. Dzięki temu punkt cięż­ko­ści się nie pod­nie­sie, a nasze auto będzie bardziej stabilne. Bardzo istotne jest także ułożenie bagażu tak, by nie przesuwał się podczas jazdy, zwłaszcza w momentach wchodzenia w górskie zakręty, przyspieszania czy nagłego ha­mo­wa­nia.

Przezorny zawsze przygotowany

Jeśli planujemy podróż własnym autem, w momencie zakupu polisy warto zastanowić się nad zakresem ubezpiecze­nia samochodu i uwzględnić takie opcje jak wymiana koła zapasowego – przy temperaturze -250C to żadna przyjemność. Wybierając się na ferie zimowe poza granice Polski nie zapomnijmy o podstawowych dokumentach, takich jak dowód osobisty czy prawo jazdy. Warto zadbać o międzynarodową kartę ubezpieczenia zdrowotnego, wystawianą przez NFZ lub inne, dodatkowe ubezpieczenie podróżne gwarantujące zwrot kosztów leczenia za granicą.

Moc w walce z zimnem

Podczas zimowych wyjazdów kierowcy intensywniej zużywają akumulator – częściej korzystają z opcji ogrzewania przedniej i tylnej szyby, lusterek bocznych czy podgrzewania siedzeń. Intensywny pobór mocy szczególnie negatywnie wpływa na akumulator, gdy kierowca eksploatuje samochód codziennie na krótkich odcinkach, nie dając szans na jego odpowiednie naładowanie. W efekcie może dojść do sytuacji, gdy rankiem, przy trzaskającym mrozie całą rodziną spieszymy się na stok, a silnik odmawia nam posłuszeństwa.

Komfort i bezpieczeństwo

Każdy zmotoryzowany narciarz i snowboardzista, który ceni sobie czas, komfort jazdy i bezpieczeństwo w podróży, powinien wyposażyć swoje auto w ogrzewanie postojowe, które nie tylko podniesie temperaturę wewnątrz pojazdu, ale również ogrzeje silnik. Oprócz komfortu rozruchu silnika przyczynia się także do przedłużenia jego żywotności, ponieważ każdorazowe uruchamianie zamarzniętej jednostki napędowej odpowiada przejechaniu kilkuset kilometrów. Statystyki pokazują, że do największej liczby wypadków w okresie zimowym dochodzi w ciągu pierwszych 15 minut jazdy. Przyczyny są oczywiste – zaparowane szyby, zalegający na samochodzie śnieg, ograniczona widoczność oraz dłuższy czas reakcji kierowcy przy niskiej temperaturze.

Nowoczesne urządzenia oferują kilka sposobów sterowania ogrzewaniem postojowym. Czas uruchomienia urządzenia można zaprogramować wcześniej przez specjalny zegar-timer, można je też uruchomić pilotem zdalnego sterowania (zasięg do 1 km) lub za pomocą specjalnej aplikacji na smartfona, wtedy wszystkie funkcje są dostępne z dowolnego miejsca na świecie znajdującego się w zasięgu telefonii komórkowej./oprac.ns/

 

Zobacz podobne artykuły:

Jak zabezpieczyć cylindry przed uszkodzeniem?
kalendarz 27/09 2023

Jak zabezpieczyć cylindry przed uszkodzeniem?

Warsztat / Porady

2023.09.27

Już podczas konstruowania pojazdu zapada decyzja o tym, ile cylindrów będzie miał konkretny silnik – pod ten element przygotowuje się też odpowiednią komorę silnikową.
Centrum Serwisowe Bielany - Nowy Warsztat Samochodowy na ul. Josepha Conrada 29A w Warszawie
kalendarz 19/09 2023

Centrum Serwisowe Bielany - Nowy Warsztat Samochodowy na ul. Josepha Conrada 29A w Warszawie

Warsztat / Porady

2023.09.19

Otwarcie najnowszego warsztatu samochodowego w Warszawie, zlokalizowanego przy ul. Josepha Conrada 29A, który nosi nazwę Centrum Serwisowe Bielany.
Jak zadbać o paski klinowe i wielorowkowe w silniku?
kalendarz 30/08 2023

Jak zadbać o paski klinowe i wielorowkowe w silniku?

Warsztat / Porady

2023.08.30

W autach można spotkać dwa rodzaje pasków – klinowe i wieloklinowe (wielorowkowe). Tylko dobre napięcie jednego i drugiego zapewni prawidłowe działanie całego mechanizmu.  

Firmy z branży

AKUMULATOREX

mazowieckie
ul. Puławska 413
02-801 Warszawa
Tel.: 881-558-332
http://www.akumulatorex.pl/

AMPERMAX

mazowieckie
ul. Zamieniecka 34A
04-158 Warszawa
Tel.: 513 690 990
https://najtansze-akumulatory.pl/
Najnowsze artykuły:
Niższe ceny Nissana ARIYA 

Niższe ceny Nissana ARIYA 

Wiadomości / News

2023.09.27

Flagowy elektryczny crossover Nissana zyskał nowe, atrakcyjniejsze ceny. Co istotne, nie oznacza to uszczuplenia bogatego wyposażenia którejkolwiek wersji, a wręcz przeciwnie – wprowadzono korzystne zmiany w specyfikacji, poz...
 Seat w słynnych filmach i serialach

Seat w słynnych filmach i serialach

Wiadomości / Ciekawostki

2023.09.24

Historia hiszpańskiej marki na przestrzeni lat wielokrotnie zahaczała o świat kinematografii.
 Škoda Kodiaq i Škoda Superb - Rygorystyczne testy

Škoda Kodiaq i Škoda Superb - Rygorystyczne testy

Prezentacje / Nowości

2023.09.24

Samochody były wystawiane na działanie temperatur do -30°C na północnym kole podbiegunowym i prawie 50°C na pustyni w Arizonie. Ponadto testy prowadzono w Alpach.