Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Nawet 1,5 mln złotych za brak OC
kalendarz 20/11 2014

Nawet 1,5 mln złotych za brak OC

Finanse / Ubezpieczenia

Wraz z nowym rokiem wzrasta wysokość kar za brak OC.

W 2015 roku za jazdę bez ubezpieczenia OC przez okres dłuższy niż 14 dni  zapłacisz 3,5 tys. zł, czyli dwukrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę! Natomiast  w przypadku kiedy jesteś właścicielem ciężarówki czy autobusu kara będzie wynosić 5350 zł! Jednak konsekwencje pozornej oszczędności bądź zwykłego niedbalstwa, wynikającego z braku OC mogą być bardziej dotkliwe i  odczuwalne latami.

W przypadku drobnej stłuczki musisz liczyć się jedynie z pokryciem kosztów naprawy uszkodzonego auta. Jeśli jednak spowodujesz poważniejszy wypadek, czekają Ciebie bardziej dotkliwe konsekwencje. W takim przypadku, oprócz odszkodowania za naprawę samochodu, musisz zapłacić także za leczenie poszkodowanych, pokryć koszty ewentualnego zadośćuczynienia za kalectwo lub śmierć albo wypłacać dożywotnią rentę.

Poszkodowany przez nieubezpieczonego sprawcę nigdy nie zostanie bez pomocy. Odszkodowania za wypadki wypłaca Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Następnie o zwrot tego odszkodowania UFG występuje zarówno do sprawcy – mówi Adrian Kościuk, Doradca w CUK Ubezpieczenia. Jeżeli w danym momencie sprawca nie dysponuje odpowiednimi środkami to sprawa kierowana jest do sądu na drodze postępowania cywilnego.

Finansowa odpowiedzialność jest nieunikniona. Niechlubny rekordzista musiał w 2013 r. oddać prawie 1,5 mln zł. Wypadek miał miejsce we mgle na autostradzie A1, kiedy to nieubezpieczony kierowca TIR-a postanowił zawrócić w niedozwolonym miejscu. Doszło do fatalnego w skutkach karambolu, w którym zginęło kilka osób.

Brak OC może zostać nie tylko wykryty w trakcie policyjnej kontroli drogowej. System informatyczny prowadzony przez UFG prócz braku posiadania ubezpieczenia wykrywa także przerwy w ciągłości trwania polisy. Brak opłacenia składki za polisę OC nie powoduje utraty ochrony ubezpieczeniowej, może natomiast skutkować naliczeniem przez towarzystwo kary oraz windykacją zaległości. 

Wielu kierowców traktuje OC jako dodatkowy podatek albo kolejną uciążliwą dla portfela opłatę związaną z  użytkowaniem samochodu, nie zadając sobie sprawy z konsekwencji braku polisy  – dodaje Kościuk. Pomimo, że warunki obowiązkowego ubezpieczenia u poszczególnych ubezpieczycieli są takie same, ceny polis OC mogą różnić się nawet o kilkaset złotych. Dlatego aby nie przepłacać, tak ważne jest porównanie wszystkich możliwości ochrony samochodu.

 źródło: CUK Ubezpieczenia

Zobacz podobne artykuły:

 Ile kosztuje polisa dla Tesli?
kalendarz 01/08 2022

Ile kosztuje polisa dla Tesli?

Finanse / Ubezpieczenia

2022.08.01

Ubezpieczenie komunikacyjne OC aut elektrycznych kosztuje podobnie co spalinowych tej samej klasy. Jednak w przypadku AC dla e-pojazdów trzeba liczyć się z poważnym wydatkiem.
 OC staniało w każdym województwie
kalendarz 11/07 2022

OC staniało w każdym województwie

Finanse / Ubezpieczenia

2022.07.11

Najczęściej ubezpieczamy Volkswageny, Ople, Fordy i Renault.
Jeździsz niebezpiecznie? Zapłacisz droższe OC!
kalendarz 14/06 2022

Jeździsz niebezpiecznie? Zapłacisz droższe OC!

Finanse / Ubezpieczenia

2022.06.14

Już od 17 czerwca kolejne zmiany.
Najnowsze artykuły:
Debiut Nissana Townstara EV

Debiut Nissana Townstara EV

Prezentacje / Nowości

2022.09.27

Zaledwie kilka dni po obchodach Międzynarodowego Dnia Pojazdów Elektrycznych Nissan ogłosił rozpoczęcie produkcji nowego, w pełni elektrycznego modelu Townstar EV na wybrane rynki w Europie.
Już wkrótce w salonach

Już wkrótce w salonach

Prezentacje / Nowości

2022.09.26

Nissan X-Trail od ponad 20 lat dostarcza przygód rodzinom na całym świecie. Czwarta generacja kultowego modelu już wkrótce pojawi się na polskich drogach, a dealerzy już od dziś będą przyjmować zamówienia.
Wciąż na topie

Wciąż na topie

Wiadomości / News

2022.09.09

Kiedy Toyota Yaris zadebiutowała 23 lata temu, wprowadziła do segmentu B zupełnie nowy pomysł na stylistykę, wyjątkowo wydajny i niezawodny silnik 1.0 oraz właściwości jezdne dopasowane do stylu jazdy Europejczyków. ...

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.