Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Mercedes-Maybach oczami artysty
kalendarz 18/05 2024

Mercedes-Maybach oczami artysty

Ciekawostki / Wydarzenia / Maybach / Mercedes

Wizjonerska interpretacja sztuki i motoryzacyjnego stylu według Davida LaChapelle’a.  

Trzy dzieła sztuki zostały odsłonięte 16 kwietnia podczas ekskluzywnego wieczoru koktajlowego zorganizowanego w Galerii Meravigli w ramach Tygodnia Designu w Mediolanie. Motywem przewodnim wydarzenia była celebracja współpracy Davida LaChapelle’a i Mercedesa-Maybacha oraz odtworzenie scenografii jednej z koncepcji we wciągającej formie, skoncentrowanej na sztuce.

„Kultura i kreatywność są sercem marki Mercedes-Maybach – podobnie jak przesuwanie granic w świecie motoryzacji i nie tylko. Bardzo nas cieszy, że możemy ponownie współpracować z naszym wieloletnim partnerem i pionierskim artystą Davidem LaChapelle’em – i razem tworzyć jedyne w swoim rodzaju doświadczenie marki Maybach” – skomentował Daniel Lescow, szef marki Mercedes-Maybach w Mercedes-Benz Group AG.

„Mercedes-Maybach ma wspaniałą tradycję inwestowania w artystów i wspierania sztuk pięknych. Kultywując świat inżynierów, projektantów oraz artystów, Maybach inspiruje kreatywność – i wychodzi poza świat swoich samochodów. To zaszczyt współpracować z Maybachem i być częścią jego dziedzictwa” – powiedział David LaChapelle.

Zamówienie od Maybacha nie narzucało LaChapelle’owi żadnych warunków brzegowych. W poszukiwaniu inspiracji artysta odwołał się do trzech z najbardziej wpływowych okresów sztuki: kubizmu, futuryzmu i surrealizmu. Wybrane kierunki artystyczne, przełomowe jak na swoje czasy, nawiązują do historii samochodów Maybacha, które jednocześnie stają się aspiracyjnymi dziełami stylu.

W swoich pracach LaChapelle wykorzystał swoje podejście do scenografii. Tworzenie na żywo zapewniło także warunki dla współpracy członków działu artystycznego i ekipy, w skład której wchodzili akrobaci, czterokrotna zdobywczyni Oscara za najlepsze kostiumy, Colleen Atwood i wieloletnia współpracowniczka LaChapelle’a przy scenografii, Annie Sperling.

Efektem prac jest dzieło odwołujące się do egipskiej cywilizacji zatytułowane „Future Scape” (z ang. przyszły krajobraz), w którym Mercedes-Maybach EQS stoi obok egipskich piramid. Całości obrazu dopełniają akrobaci i latające maszyny.

„Surreal Scape” (z ang. surrealistyczny krajobraz) reprezentuje nowe podejście do ruchu surrealizmu, który narodził się we Francji w latach 20. XX w. Mercedes-Maybach GLS równoważy kontrastujący krajobraz, w którym charakterystyczny styl artysty oddają elementy teatru, tańca i muzyki.

David LaChapelle jest jednym z najczęściej publikowanych fotografów na świecie. Na koncie ma antologię książek, w tym „LaChapelle Land” z 1996 r. i „Good News” (ang. dobre wieści) z 2017 r. Twórczość artysty rozszerzyła się na tworzenie teledysków, filmów i scen, a wiele jego nieruchomych i poruszających dzieł to dziś ikoniczne archetypy Ameryki XXI w. W 2023 r. LaChapelle został uhonorowany nagrodą za całokształt twórczości – „Lorenzo il Magnifico” – na XIV Biennale we Florencji. W ciągu ostatnich 30 lat LaChapelle prezentował swoje prace na arenie międzynarodowej w galeriach i muzeach, w tym w National Portrait Gallery oraz Victoria and Albert Museum w Londynie, a także Musée d'Orsay w Paryżu, Palazzo Reale w Mediolanie, National Portrait Gallery w Waszyngtonie i w wielu innych.  

Kolekcja sztuki Mercedes-Benz Art Collection została zainicjowana w 1977 r. i jest dziś jedną z najważniejszych europejskich kolekcji korporacyjnych. Za sprawą dzieł sztuki o muzealnej jakości zyskała międzynarodową renomę. Kolekcja obejmuje około 3000 dzieł ponad 800 artystów, takich jak Cao Fei, Alicja Kwade, Charlotte Posenenske, Oskar Schlemmer, Franz Erhard Walther i Andy Warhol.

Dzięki wystawom dzieł sztuki w firmowych lokalizacjach oraz w międzynarodowych muzeach (np. Los Angeles, Londynie, Johannesburgu, Bilbao i Tokio) kolekcja umożliwia zapoznanie się z jej dziełami szerokiemu gronu zainteresowanych odbiorców./ns/

Foto: Mercedes


Tagi:
Mercedes, Mercedes-Maybach, David LaChapelle, Mercedes-Benz Art Collection

Zobacz podobne artykuły:

007 w Wiedniu
kalendarz 22/06 2024

007 w Wiedniu

Moto fanatyk

2024.06.22

007 Action to nowa wystawa o Jamesie Bondzie.
Audi RS3 najszybsze wśród kompaktów
kalendarz 21/06 2024

Audi RS3 najszybsze wśród kompaktów

Wiadomości / Ciekawostki

2024.06.21

Przedprodukcyjny model Audi RS3 ustanowił nowy rekord okrążenia toru Nürburgring, bijąc jednocześnie o 5 sekund wynik należący do BMW M2 Coupe.
 1000 Miglia 2024 - Silna ekipa Mercedes-Benz Classic
kalendarz 12/06 2024

1000 Miglia 2024 - Silna ekipa Mercedes-Benz Classic

Moto fanatyk

2024.06.12

W tegorocznym wyścigu 1000 Miglia fabryczna ekipa Mercedes-Benz Classic będzie miała reprezentację dziesięciu aut.
Najnowsze artykuły:
 VW Golf R 8.5 - Mocy nie zabraknie

VW Golf R 8.5 - Mocy nie zabraknie

Prezentacje / Nowości

2024.06.24

Czy nowy Golf R mocą zbliży się do takich aut jak Audi RS3 Sportback i Mercedes-AMG A45?
 Kajetanowicz apeluje o bezpieczne kibicowanie w Rajdzie Polski

Kajetanowicz apeluje o bezpieczne kibicowanie w Rajdzie Polski

Wiadomości / Moto sport

2024.06.24

Rajd na mazurskich szutrach stanowi siódmą rundę WRC.
W Warszawie rusza pierwsza w Polsce Strefa Czystego Transportu

W Warszawie rusza pierwsza w Polsce Strefa Czystego Transportu

Wiadomości / Gorące tematy

2024.06.24

Już 1 lipca w stolicy zaczynają obowiązywać normy emisji spalin dla pojazdów wjeżdżających do centrum.