Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Lubisz szybką jazdę? Szykuj portfel
kalendarz 07/01 2014

Lubisz szybką jazdę? Szykuj portfel

Warsztat / Bezpieczeństwo

W ubiegłym roku fotoradary przyniosły budżetowi tylko 82 mln z prognozowanej kwoty 1,5 mld. Być może w 2014 r. wpływy z tytułu mandatów będą wyższe w związku z zaproponowanymi zmianami.

Wielu kierowców twierdzi, że trudno jest jeździć po polskich drogach nigdy nie naginając przepisów. Przekraczanie prędkości jest często spotykanym zjawiskiem, bo jej ograniczenia nie zawsze (zdaniem zmotoryzowanych) są uzasadnione w danej lokalizacji. Podobnie jak fotoradary, które bywają postrzegane jako narzędzia do łatania budżetu.

Wysokość kar ma odnosić się do średniego wynagrodzenia podawanego przez GUS. Mandaty mają wynosić od 1,5 do 20 proc. średniej krajowej, co przy obecnej jej wysokości (ok. 3800 zł) daje kary w przedziale od ok. 60 do ok. 750 zł, ale to nie jedyna podwyżka. Kara byłaby zwiększana o połowę w razie przekroczenia prędkości po raz czwarty i kolejny w danym roku. Za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym kary miałyby być podwajane.

Uniknąć mandatu

Mimo, że kierowcy są uprzedzani o fotoradarze, gdyż każde urządzenie musi zostać poprzedzone znakiem D-51, nadal wielu kierowców otrzymuje mandaty wystawione na podstawie zdjęć z fotoradarów. Dlaczego tak się dzieje? Niektórym wydaje się, że skoro GIDT musi okleić fotoradary żółtą folią, to szare urządzenia nie zrobią im zdjęć, co może zaowocować kosztowną niespodzianką w postaci fotografii. Ponadto w gąszczu znaków i przydrożnych reklam kierowcy nie zawsze zauważają tego co istotne, zdarza się więc, że przeoczą oni znak informujący o kontroli, czy o tym jakie ograniczenie przy fotoradarze obowiązuje, a to może negatywnie odbić się na zawartości portfela.

Szybka jazda jest bezpieczna?

 

Z badania przeprowadzonego przez TNS Pentor wynika, że ponad połowa pytanych kierowców wychodzi z założenia, że szybka jazda wcale nie musi wykluczać się z bezpieczeństwem. – Kierowcy z reguły uważają, że samo przekraczanie prędkości nie jest niczym złym – mówi A. Kaźmierczak, Yanosik.pl – Staje się nim dopiero w połączeniu z brawurą albo złymi warunkami panującymi na drodze. – dodaje. Opinia na temat przekraczania prędkości zmienia się wraz z wiekiem ankietowanych. Im starszy respondent, tym mniejsza jest jego tolerancja na szybszą jazdę. Najszybciej zdarzyło się jechać kierowcom z przedziału wiekowego 25-39 lat. Młodsi kierowcy, którzy najczęściej są kojarzeni z brawurową jazdą wcale nie przodują w tym zestawieniu, a zajmują dopiero trzecie miejsce. Z badania TNS Pentor (2011) wynika więc, że generalnie kierowcy podchodzą do ograniczeń prędkości ze sporą dozą pobłażliwości. Potwierdza to również tegoroczne badanie Millward Brown przeprowadzone na zlecenie KRBRD - „Przekraczanie dozwolonej prędkości”. Wygląda na to, że na przestrzeni lat nic w tej kwestii się nie zmienia, czy wzrost kar pieniężnych zmieni ten stan rzeczy?

Mandaty, punkty czy zmiana świadomości

Wydawałoby się, że kara w postaci punktów karnych jest dotkliwsza dla kierowców niż kara finansowa, w końcu uzbieranie pewnej ich liczby powoduje utratę prawa jazdy. Wiąże się to nie tylko z kosztami, ale i z utrudnieniem w życiu codziennym. A dodatkowo, dla tych, którym auto potrzebne jest do pracy, skutkuje jej uniemożliwieniem. Mimo to jednym z założeń projektu jest likwidacja przyznawania punktów karnych w przypadku karania kierowców na podstawie zdjęć z fotoradarów. Biorąc pod uwagę, że przyzwolenie na przekraczanie prędkości wydaje się być w naszym społeczeństwie powszechne, być może działanie na rzecz bezpieczeństwa należałoby rozpocząć od zmiany świadomości kierowców i uzmysłowienia im skutków zbyt szybkiej jazdy. Ten cel obrała sobie Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, która w ostatnim czasie uświadamia kierowców w swoich spotach telewizyjnych, że pieszy w konfrontacji z pojazdem jadącym szybciej niż 50 km/h ma bardzo małe szanse na przeżycie.

  źródło: Creandi

Zobacz podobne artykuły:

 Majówka ze skonfiskowanym samochodem?
kalendarz 02/05 2024

Majówka ze skonfiskowanym samochodem?

Bezpieczeństwo

2024.05.02

Sprawdź, czy możesz prowadzić.
Majówka 2024 – raport drogowy
kalendarz 26/04 2024

Majówka 2024 – raport drogowy

Bezpieczeństwo

2024.04.26

Przed nami pierwszy długi weekend majowy. Czego możemy spodziewać się w tym roku, wyruszając w trasę na majówkę?
Kolizje i pożary z udziałem samochodów elektrycznych - co warto wiedzieć?
kalendarz 25/04 2024

Kolizje i pożary z udziałem samochodów elektrycznych - co warto wiedzieć?

Warsztat / Eksploatacja

2024.04.25

Pożar luksusowego samochodu elektrycznego Lucid Air w Warszawie zwrócił uwagę na profesjonalne i nietuzinkowe działania strażaków.

Firmy z branży

AKUMULATOREX

mazowieckie
ul. Puławska 413
02-801 Warszawa
Tel.: 881-558-332
http://www.akumulatorex.pl/

AMPERMAX

mazowieckie
ul. Zamieniecka 34A
04-158 Warszawa
Tel.: 513 690 990
https://najtansze-akumulatory.pl/
Najnowsze artykuły:
BMW rezygnuje z litery „i”

BMW rezygnuje z litery „i”

Wiadomości / News

2024.05.04

Producent chce uniknąć pomyłek z pojazdami elektrycznymi.
 Jak zabezpieczyć się przed klonem?

Jak zabezpieczyć się przed klonem?

Używane

2024.05.03

Dlaczego każdemu może się to przytrafić i jak kupujący powinni się zabezpieczać?
Chris Evans: „To ekscytujący czas dla miłośników samochodów”

Chris Evans: „To ekscytujący czas dla miłośników samochodów”

Wiadomości / Wydarzenia

2024.05.03

Hollywoodzki aktor i producent opowiada o swojej pasji do samochodów, elektromobilności i roli technologii w kształtowaniu przyszłości jazdy.