Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Kto ma pierwszeństwo na skrzyżowaniu?
kalendarz 19/05 2014

Kto ma pierwszeństwo na skrzyżowaniu?

Warsztat / Porady

 

Kto ma pierwszeństwo na skrzyżowaniu?

Skrzyżowania to miejsca w których dochodzi do największej liczby kolizji oraz wypadków drogowych. Każdy kierowca podczas kursu na prawo jazdy zapoznawany jest m.in. z przepisami odnośnie skrzyżowań, o czym często zapomina i stąd wypadki. Przypomnijmy więc sobie, jak zachowywać się na skrzyżowaniach.

Ruch kierowany
W przypadku skrzyżowań na których ruch jest kierowany sytuacja jest dość jasna. W przypadku jazdy na wprost mamy pierwszeństwo w trakcie emisji sygnału zielonego (nadawanego przez sygnalizator S-1). Jeśli w takim przypadku skręcamy w lewo to musimy ustąpić pierwszeństwa przejazdu nadjeżdżającym z przeciwka. Skręcając w prawo mamy oczywiście pierwszeństwo, jednak w tym przypadku należy zwrócić uwagę czy zaraz za skrzyżowaniem nie ma przejścia dla pieszych lub przejazdu dla rowerzystów – którzy w tym momencie mają pierwszeństwo. Jeśli mamy problem z interpretacją przepisów regulujących kto ma pierwszeństwo przejazdu na skrzyżowaniu, powinniśmy poszukać informacji w Internecie, np. na stronie kursprawojazdy.pl


 

Skrzyżowania równorzędne
Zasada poruszania się na skrzyżowaniu równorzędnym pod względem pierwszeństwa przejazdu jest dość jasna. Pierwszeństwo ma ten pojazd który ze swojej prawej strony nie ma innych pojazdów. Problem tutaj polega jednak nie na skomplikowanych przepisach, ale na „gapiostwie” kierujących. Jako, że jesteśmy przyzwyczajeni do znaków drogowych, często nie zwracamy uwagi na poprzeczne ulice, jeśli przed nimi nie są umieszczane znaki regulujące pierwszeństwo, jak ma to miejsce przed skrzyżowaniami równorzędnymi. Stąd duża część wypadków w takich miejscach ma miejsce właśnie ze względu na zagapienie się kierującego.

Skrzyżowanie o ruchu okrężnym
Skąd się wzięły coraz częściej powstające „ronda” i jak się na nich zachować? Jeśli chodzi o genezę, to skrzyżowania o ruchu okrężnym wprowadzili po raz pierwszy Brytyjczycy. Według zamysłu tego typu skrzyżowanie dróg miało być pomysłem na usprawnienie ruchu na krzyżujących się drogach. Z zasady koncepcja była dobra w przypadku, gdy drogi prowadzące do ronda miały po jednym pasie ruchu. Jednak w dzisiejszych czasach kwestia jest bardziej skomplikowana.


 

Kto ma pierwszeństwo przejazdu na rondzie?
Pierwszą kwestią jest to, czy przed rondem znajduje się znak (A-7) – ustąp pierwszeństwa przejazdu, który w zdecydowanej większości znajduje się przed rondem. W takiej sytuacji pierwszeństwo mają pojazdy znajdujące się już na skrzyżowaniu. Jeśli już znajdziemy się na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym, mamy pierwszeństwo, jednak jest pewien szkopuł. Jeśli na skrzyżowaniu jest więcej niż jeden pas ruchu, to pierwszeństwo mają pojazdy znajdujące się po naszej prawej stronie, czyli na pasie zewnętrznym, o czym zapominają niektórzy kierujący.

Pamiętajmy także, że skręcając w prawo czy w lewo na takim skrzyżowaniu, przed jego opuszczeniem jesteśmy zobowiązani do zasygnalizowania tego faktu przez włączenie prawego kierunkowskazu. Takie zachowania informuje innych kierujących o naszym zamiarze, oraz jednocześnie usprawnia ruch drogowy.

Poza kwestiami związanymi z pierwszeństwem przejazdu należy także zadbać o nasz samochód, jego sprawność oraz opony dostosowane do jazdy w danych warunkach. W okresie jesienno zimowym wiele osób czeka do ostatniej chwili i nie zmienia opon letnich na zimowe, przez co po pierwszych opadach śniegu osoby te mają problem z jazdą samochodem. Pamiętajmy więc aby jesienią i wiosną obserwować prognozy pogody i zapobiegawczo wcześniej zmieniać opony odpowiednio na zimowe czy letnie.

RED

Zobacz podobne artykuły:

 Najgorsze "silniki roku" w autach używanych
kalendarz 16/04 2024

Najgorsze "silniki roku" w autach używanych

Warsztat / Porady

2024.04.16

Konkurs International Engine of the Year po latach okiem mechaników.
 Pęknięta szyba w samochodzie
kalendarz 09/04 2024

Pęknięta szyba w samochodzie

Finanse / Ubezpieczenia

2024.04.09

Ile kosztuje mandat, ile naprawa i wymiana, a ile ubezpieczenie.
Modyfikacja w oprogramowaniu silnika pozwala zmniejszyć zużycie paliwa
kalendarz 04/04 2024

Modyfikacja w oprogramowaniu silnika pozwala zmniejszyć zużycie paliwa

Wiadomości / Gorące tematy

2024.04.04

Rozwiązanie wydłuża też żywotność silnika.

Firmy z branży

AKUMULATOREX

mazowieckie
ul. Puławska 413
02-801 Warszawa
Tel.: 881-558-332
http://www.akumulatorex.pl/

AMPERMAX

mazowieckie
ul. Zamieniecka 34A
04-158 Warszawa
Tel.: 513 690 990
https://najtansze-akumulatory.pl/
Najnowsze artykuły:
 VW R – oddzielną marką?

VW R – oddzielną marką?

Wiadomości / News

2024.04.21

Dział R otrzyma własny pawilon w centrum wystawowym Autostadt w Wolfsburgu.
 Druga runda WEC 2024

Druga runda WEC 2024

Wiadomości / Moto sport

2024.04.20

Na nowym dla serii włoskim torze Imola odbędzie się druga runda sezonu Długodystansowych Mistrzostw Świata FIA (WEC).
Smart Concept #5 - zapowiedź

Smart Concept #5 - zapowiedź

Wiadomości / News

2024.04.20

Elektryczny crossover zadebiutuje w wersji produkcyjnej w drugiej połowie 2024 r.