Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Kto ma pierwszeństwo na skrzyżowaniu?
kalendarz 19/05 2014

Kto ma pierwszeństwo na skrzyżowaniu?

Warsztat / Porady

 

Kto ma pierwszeństwo na skrzyżowaniu?

Skrzyżowania to miejsca w których dochodzi do największej liczby kolizji oraz wypadków drogowych. Każdy kierowca podczas kursu na prawo jazdy zapoznawany jest m.in. z przepisami odnośnie skrzyżowań, o czym często zapomina i stąd wypadki. Przypomnijmy więc sobie, jak zachowywać się na skrzyżowaniach.

Ruch kierowany
W przypadku skrzyżowań na których ruch jest kierowany sytuacja jest dość jasna. W przypadku jazdy na wprost mamy pierwszeństwo w trakcie emisji sygnału zielonego (nadawanego przez sygnalizator S-1). Jeśli w takim przypadku skręcamy w lewo to musimy ustąpić pierwszeństwa przejazdu nadjeżdżającym z przeciwka. Skręcając w prawo mamy oczywiście pierwszeństwo, jednak w tym przypadku należy zwrócić uwagę czy zaraz za skrzyżowaniem nie ma przejścia dla pieszych lub przejazdu dla rowerzystów – którzy w tym momencie mają pierwszeństwo. Jeśli mamy problem z interpretacją przepisów regulujących kto ma pierwszeństwo przejazdu na skrzyżowaniu, powinniśmy poszukać informacji w Internecie, np. na stronie kursprawojazdy.pl


 

Skrzyżowania równorzędne
Zasada poruszania się na skrzyżowaniu równorzędnym pod względem pierwszeństwa przejazdu jest dość jasna. Pierwszeństwo ma ten pojazd który ze swojej prawej strony nie ma innych pojazdów. Problem tutaj polega jednak nie na skomplikowanych przepisach, ale na „gapiostwie” kierujących. Jako, że jesteśmy przyzwyczajeni do znaków drogowych, często nie zwracamy uwagi na poprzeczne ulice, jeśli przed nimi nie są umieszczane znaki regulujące pierwszeństwo, jak ma to miejsce przed skrzyżowaniami równorzędnymi. Stąd duża część wypadków w takich miejscach ma miejsce właśnie ze względu na zagapienie się kierującego.

Skrzyżowanie o ruchu okrężnym
Skąd się wzięły coraz częściej powstające „ronda” i jak się na nich zachować? Jeśli chodzi o genezę, to skrzyżowania o ruchu okrężnym wprowadzili po raz pierwszy Brytyjczycy. Według zamysłu tego typu skrzyżowanie dróg miało być pomysłem na usprawnienie ruchu na krzyżujących się drogach. Z zasady koncepcja była dobra w przypadku, gdy drogi prowadzące do ronda miały po jednym pasie ruchu. Jednak w dzisiejszych czasach kwestia jest bardziej skomplikowana.


 

Kto ma pierwszeństwo przejazdu na rondzie?
Pierwszą kwestią jest to, czy przed rondem znajduje się znak (A-7) – ustąp pierwszeństwa przejazdu, który w zdecydowanej większości znajduje się przed rondem. W takiej sytuacji pierwszeństwo mają pojazdy znajdujące się już na skrzyżowaniu. Jeśli już znajdziemy się na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym, mamy pierwszeństwo, jednak jest pewien szkopuł. Jeśli na skrzyżowaniu jest więcej niż jeden pas ruchu, to pierwszeństwo mają pojazdy znajdujące się po naszej prawej stronie, czyli na pasie zewnętrznym, o czym zapominają niektórzy kierujący.

Pamiętajmy także, że skręcając w prawo czy w lewo na takim skrzyżowaniu, przed jego opuszczeniem jesteśmy zobowiązani do zasygnalizowania tego faktu przez włączenie prawego kierunkowskazu. Takie zachowania informuje innych kierujących o naszym zamiarze, oraz jednocześnie usprawnia ruch drogowy.

Poza kwestiami związanymi z pierwszeństwem przejazdu należy także zadbać o nasz samochód, jego sprawność oraz opony dostosowane do jazdy w danych warunkach. W okresie jesienno zimowym wiele osób czeka do ostatniej chwili i nie zmienia opon letnich na zimowe, przez co po pierwszych opadach śniegu osoby te mają problem z jazdą samochodem. Pamiętajmy więc aby jesienią i wiosną obserwować prognozy pogody i zapobiegawczo wcześniej zmieniać opony odpowiednio na zimowe czy letnie.

RED

Zobacz podobne artykuły:

Twoja ciężarówka może mieć większą żywotność
kalendarz 07/09 2022

Twoja ciężarówka może mieć większą żywotność

Warsztat / Porady

2022.09.07

Prowadzisz firmę transportową? Zadbaj o swoje samochody ciężarowe i zapewnij im długą żywotność.
Jakie są objawy zużycia się świec zaplonowych i kiedy je wymienić?
kalendarz 25/08 2022

Jakie są objawy zużycia się świec zaplonowych i kiedy je wymienić?

Warsztat / Porady

2022.08.25

Przedstawiamy przyczyny niszczenia się świec zapłonowych.
Olej do skrzyni biegów a olej silnikowy – czy można stosować ten sam?
kalendarz 02/08 2022

Olej do skrzyni biegów a olej silnikowy – czy można stosować ten sam?

Warsztat / Porady

2022.08.02

Samochód, podobnie jak człowiek, wymaga odpowiednich elementów, by prawidłowo funkcjonować.

Firmy z branży

AKUMULATOREX

mazowieckie
ul. Puławska 413
02-801 Warszawa
Tel.: 881-558-332
http://www.akumulatorex.pl/

AMPERMAX

mazowieckie
ul. Zamieniecka 34A
04-158 Warszawa
Tel.: 513 690 990
https://najtansze-akumulatory.pl/

Navipremium

łódzkie
ul. ul. Szmaragdowa 3
95-006 Bukowiec
Tel.: 883-520-720
Email.: wsparcie@navipremium.pl
https://navipremium.pl/

Rustcheckcorolon

mazowieckie
ul. Szczęsna 26
02-454 Warszawa
Tel.: 661 61 51 06
https://www.rustcheckcorolon.pl/
Najnowsze artykuły:
Debiut Nissana Townstara EV

Debiut Nissana Townstara EV

Prezentacje / Nowości

2022.09.27

Zaledwie kilka dni po obchodach Międzynarodowego Dnia Pojazdów Elektrycznych Nissan ogłosił rozpoczęcie produkcji nowego, w pełni elektrycznego modelu Townstar EV na wybrane rynki w Europie.
Już wkrótce w salonach

Już wkrótce w salonach

Prezentacje / Nowości

2022.09.26

Nissan X-Trail od ponad 20 lat dostarcza przygód rodzinom na całym świecie. Czwarta generacja kultowego modelu już wkrótce pojawi się na polskich drogach, a dealerzy już od dziś będą przyjmować zamówienia.
Wciąż na topie

Wciąż na topie

Wiadomości / News

2022.09.09

Kiedy Toyota Yaris zadebiutowała 23 lata temu, wprowadziła do segmentu B zupełnie nowy pomysł na stylistykę, wyjątkowo wydajny i niezawodny silnik 1.0 oraz właściwości jezdne dopasowane do stylu jazdy Europejczyków. ...

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.