Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Karawanem przez świat – przepis na idealne wakacje?
kalendarz 29/01 2015

Karawanem przez świat – przepis na idealne wakacje?

Bez kategorii

Lubisz aktywnie spędzać wakacje? Poznawać nowe miejsca, trasy, zwyczaje? Ciągle masz apetyt na nowe doświadczenia? Cenisz sobie spontaniczność i swobodę w podejmowaniu decyzji? Marzysz o tym, aby kolejnych wakacji nie spędzać w nudnym ośrodku na Mazurach, w którym nic się nie zmieniło przez ostatnich 25 lat? Wygląda na to, że karawaning będzie dla Ciebie idealnym rozwiązaniem.

W krajach Europy Zachodniej istnieje specjalna infrastruktura punktów postojowych, przygotowanych na przyjęcie kamperów i przyczep kemingowych. Znajdziemy tam komfortowe łazienki, dostęp do prądu i zaplecze rekreacyjne. Gdzie jest ich najwięcej? Przed wyjazdem sprawdź to na stronie: http://www.samochodowo.com.pl/testy-aut/kamper-dom-na-kolach/ i nie daj się zaskoczyć.

A jeśli jeszcze niewiele wiesz o podróżowaniu kamperem i chciałbyś dowiedzieć się więcej, chętnie opowiemy Ci jego historię:

Popularny dziś w Europie karawaning wywodzi się od dawnych taborów, którymi dawniej Romowie przemierzali świat. Początkowo pakowne wozy służyły im jedynie za środek transportu – posłanie i tak co noc rozścielano w namiotach. Z czasem wnętrza pojazdów – chroniące przed deszczem i systematycznie udoskonalane – stały się miejscem zamieszkania.

Pierwsze na świecie przyczepy, które miały spełniać funkcję stricte rekreacyjną, powstawały już pod koniec XIX wieku. Siłą rzeczy były to maszyny o stosunkowo kanciastych kształtach, pokaźnych gabarytach, a udogodnienia znajdujące się w ich wnętrzach były dalekie od standardów, bez których obecnie nie wyobrażamy sobie życia.

W 1912 r. zespół Brytyjczyka Billa Rileya wyprodukował jednak przyczepę zbliżoną do tych, które obecnie mijamy na drogach. Co interesujące, była ona holowana za pomocą... skórzanego paska.

Nowa era dla kampera

W niedługim czasie technologia rozwinęła się na tyle, że oprócz przyczep kempingowych, nazywanych „piątym kołem” ciągnącego je samochodu, można było podróżować w „domu na kółkach”. W zasadzie w tym miejscu mogłoby wcale nie być cudzysłowu – niektóre okazy naprawdę były domkami, miały typowe dla budynków okna, okiennice, drzwi, dach a nawet komin. Owszem, właśnie z takich kuriozalnych pomysłów narodził się kamper.

Przyczepy kempingowe i kampery to jedno z największych turystycznych dobrodziejstw XX wieku. Konstrukcja tych pojazdów jest bardzo dokładnie przemyślana, tak, by w środku znalazło się miejsce na wszystko. W dzisiejszych czasach standardowy pojazd kempingowy jest wyposażony w: łóżka stałe lub takie, które w ciągu dnia można złożyć, własne zasilanie w energię elektryczną, instalację gazową, kuchenkę mikrofalową, telewizor, prysznic, opróżnianą z zewnątrz toaletę, ogrzewanie a nawet klimatyzację. Niektóre z tych zmyślnych maszyn z powodzeniem nadają się do całorocznego użytkowania.

Karawanem przez Polskę?

Do Polski karawaning dotarł stosunkowo późno, zyskując swoich zwolenników dopiero w drugiej połowie XX wieku. Jako że uroki i funkcjonalność tego sposobu podróżowania są niepodważalne, liczba jego fanów stale rośnie.

Nocleg i środek lokomocji w jednym? Brzmi doskonale. Już więcej nie zaskoczy Cię podrzędność hotelu w Kołobrzegu, który na zdjęciach wyglądał jak pięciogwiazdkowy, ale nim nie jest. Nie spodoba Ci się w jakimś mieście? Kiedy tylko chcesz będziesz mógł przenieść się do innego.

Kamper to nie tylko wygoda, ale i oszczędność. Dlatego ośrodków otwartych dla miłośników przyczep jest w Polsce coraz więcej. Znajdziemy je głównie nad morzem i na mazurach. Koszty zaczynają się od 10 zł za dobę postoju na strzeżonym parkingu aż do 25 – 35 zł za skorzystanie ze specjalnie przystosowanego pola kempingowego z dostępem do łazienki, terenów rekreacyjnych, prądu a czasem nawet Wi-fi.

RED

Zobacz podobne artykuły:

5 męskich gadżetów na podróż
kalendarz 14/08 2015

5 męskich gadżetów na podróż

Bez kategorii

2015.08.14

Obojętnie czy wybierasz się w długą podróż samochodem, czy na weekendowy wypad za miasto, kilka nowoczesnych gadżetów mogą okazać się bardzo przydatne. 1.Gadżet do zdjęć M...
Zobaczyć bez patrzenia
kalendarz 25/06 2015

Zobaczyć bez patrzenia

Bez kategorii

2015.06.25

Continental przygotował pierwszy w historii w pełni dotykowy ekran wykorzystujący aktywne haptyczne sprzężenie zwrotne. Nowy wyświetlacz od Continentala oparty na technologii aktywnego haptycz...
Elektroniczne lusterko wsteczne
kalendarz 14/05 2015

Elektroniczne lusterko wsteczne

Bez kategorii

2015.05.14

To nowatorskie lusterko wsteczne ma także wbudowany wideorejestrator. Model Mio MiVue R30 to najnowszy produkt, w którym wykorzystano powierzchnię lusterka jako największy na rynku wyświet...
Najnowsze artykuły:
Regeneracja skrzyni biegów tanim kosztem (do 100 zł)

Regeneracja skrzyni biegów tanim kosztem (do 100 zł)

Warsztat / Porady

2023.05.30

Skrzynia biegów jest nośnikiem napędu – sprawia, że obroty silnika są optymalne, mimo różnej prędkości jazdy i obciążeń. Bezpieczna eksploatacja silnika jest możliwa tylko wtedy, gdy przekładnia jest we właściwym stanie. ...
5-gwiazdkowa ARIYA 

5-gwiazdkowa ARIYA 

Wiadomości / News

2023.05.30

Nissan ARIYA uzyskał maksymalną ocenę 5 gwiazdek oraz osiągnął imponujący ogólny indeks ważony 9,6 w teście Green NCAP.
Trzy nowe odmiany nadwoziowe Nissana Townstar już w Polsce!

Trzy nowe odmiany nadwoziowe Nissana Townstar już w Polsce!

Prezentacje / Nowości

2023.05.30

Do gamy dołączają Van z długim rozstawem osi i Crew Van, dostępne w wersjach spalinowej i elektrycznej, oraz Combi w wersji w 100% elektrycznej