Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Jaki samochód pod LPG?
kalendarz 03/12 2014

Jaki samochód pod LPG?

Warsztat / Porady

Trzymając się kilku ogólnych kryteriów można wytypować pojazdy, którym zasilanie LPG nie zaszkodzi, a koszty eksploatacji nie będą podwyższane o dodatkowe czynności obsługowe wynikające ze specyfiki spalania paliw gazowych.

Silniki niektórych samochodów z różnych względów niezbyt dobrze znoszą zasilanie gazowe. Głównie ze względu na stosowane materiały. W ramach tzw. optymalizacji kosztów produkcji często wykorzystywane są materiały o gorszej jakości. W przypadku rozważania zasilania jednostki napędowej LPG chodzi głównie o materiały gniazd zaworowych, które z uwagi na przewlekły proces spalania LPG są w dłuższym czasie wystawione na działanie wysokich temperatur. Może to być przyczyną podwyższonego zużycia gniazd zaworowych.

Jeśli w takim samochodzie użytkownik dodatkowo nie będzie terminowo wykonywał regulacji luzu w układzie rozrządu, zawory mogą stracić kontakt z gniazdami i możliwość chłodzenia. Skutkiem może być nadmierne zużycie gniazd zaworowych.

Właśnie z tych powodów najlepiej jeśli do zasilania gazowego wybierzemy silnik wyposażony w hydrauliczne popychacze w układzie rozrządu. Gwarantują one utrzymanie odpowiedniego luzu w mechanizmie rozrządu, który z kolei odpowiada za to, że zawory w pozycji zamkniętej zawsze mają kontakt z gniazdami zaworowymi zapewniającymi odbieranie ciepła. Dodatkowo silnik jest tańszy w obsłudze, ponieważ nie trzeba wykonywać okresowej kontroli i ewentualnej regulacji luzów zaworowych.

Zastosowanie w silniku hydraulicznych popychaczy nie jest oczywiście warunkiem koniecznym przy zasilaniu LPG. Wiele silników z ręcznie regulowanymi zaworami znakomicie pracuje na gazie. Trzeba mieć jednak na uwadze to, że zużycie gniazd zaworowych w niektórych silnikach, szczególnie w pierwszym okresie po zamontowaniu instalacji gazowej może być podwyższone, co skutkuje koniecznością wyregulowania luzu zaworowego w krótkim czasie po montażu.

Należy także pamiętać, że regulacja zaworów w niektórych silnikach jest dość kosztowna z uwagi na czasochłonność tej operacji jak i z uwagi na konieczność wymiany drogich elementów (np. całych "szklanek" zaworów).

Kiedyś przeszkodą w montażu instalacji gazowej był też specyficzny sposób sterowania wtryskiem benzyny. Obecnie producenci instalacji gazowych oferują już sterowniki, które sobie z tym radzą. Jedynym sposobem zasilania, który uniemożliwia prawidłowy montaż instalacji gazowej są systemy mechanicznego wtrysku benzyny Bosch K-Jetronic. Właściwie można je już traktować jako zabytki ale samochody z takimi systemami zdarzają się na rynku wtórnym. Nie należy ich brać pod uwagę w kontekście zasilania gzowego. Są warsztaty, które montują instalacje I lub II generacji do takich silników, lecz skutki ewentualnego cofnięcia płomienia w układzie dolotowym mogą nieodwracalnie uszkodzić klapę spiętrzającą sterującą układem wtrysku benzyny, która jest elementem bardzo precyzyjnym a zarazem kosztownym.

Jedynym sposobem na montaż LPG w silniku z wtryskiem mechanicznym było zastosowanie instalacji III generacji (wtrysk ciągły gazu w fazie lotnej). Niestety takie systemy nie są już oferowane, a zastosowanie systemu sekwencyjnego w takich silnikach nie jest możliwe z uwagi na brak sterowanych elektrycznie wtryskiwaczy benzynowych.

Miejsce na zbiornik LPG

Innym, bardzo ważnym z punktu widzenia użytkownika, aspektem jaki należy wziąć pod uwagę wybierając samochód pod kątem zasilania gazowego jest możliwość montażu zbiornika LPG o odpowiedniej pojemności. Najbardziej obecnie popularne, toroidalne (montowane w miejscu koła zapasowego), zbiorniki LPG nie dają się zamontować w każdym samochodzie, choćby z uwagi na płytką lub niewielką wnękę koła zapasowego, która nie zapewnia montażu zbiornika o wystarczającej pojemności pozwalającego uzyskać wymagany przez użytkownika przebieg na jednym tankowaniu. Z kolei montaż w takim przypadku zbiornika walcowego, który ogranicza w znacznym stopniu przestrzeń bagażową także kłóci się ze zdrowym rozsądkiem.

Podobnie w niektórych samochodach z kołem zapasowym montowanym pod podłogą bagażnika montaż zbiornika toroidalnego o odpowiednich rozmiarach (gwarantujących rozsądny przebieg) może okazać się niemożliwy. Przeszkodą może być odległość od układu wydechowego czy ograniczenie prześwitu pod samochodem. Są to wielkości limitowane przepisami.

Wybierając samochód pod kątem zasilania gazowego nie należy zapominać także o jego udokumentowanej historii serwisowej, przebiegu oraz stanie technicznym układu napędowego, jezdnego i nadwozia.

źródło: www.gazeo.pl
 

Zobacz podobne artykuły:

 Najgorsze "silniki roku" w autach używanych
kalendarz 16/04 2024

Najgorsze "silniki roku" w autach używanych

Warsztat / Porady

2024.04.16

Konkurs International Engine of the Year po latach okiem mechaników.
 Pęknięta szyba w samochodzie
kalendarz 09/04 2024

Pęknięta szyba w samochodzie

Finanse / Ubezpieczenia

2024.04.09

Ile kosztuje mandat, ile naprawa i wymiana, a ile ubezpieczenie.
Modyfikacja w oprogramowaniu silnika pozwala zmniejszyć zużycie paliwa
kalendarz 04/04 2024

Modyfikacja w oprogramowaniu silnika pozwala zmniejszyć zużycie paliwa

Wiadomości / Gorące tematy

2024.04.04

Rozwiązanie wydłuża też żywotność silnika.

Firmy z branży

AKUMULATOREX

mazowieckie
ul. Puławska 413
02-801 Warszawa
Tel.: 881-558-332
http://www.akumulatorex.pl/

AMPERMAX

mazowieckie
ul. Zamieniecka 34A
04-158 Warszawa
Tel.: 513 690 990
https://najtansze-akumulatory.pl/
Najnowsze artykuły:
Alfa Romeo - nazwa Milano już była

Alfa Romeo - nazwa Milano już była

Wiadomości / News

2024.04.24

To nie pierwszy raz, kiedy Alfa Romeo zrezygnowała z nazwy Milano.
 Dwie duże marki chińskich samochodów w tym roku trafią do Polski

Dwie duże marki chińskich samochodów w tym roku trafią do Polski

Wiadomości / Gorące tematy

2024.04.23

Są w stanie konkurować jakością z europejskimi producentami aut.
 Im większy luksus, tym większe… ryzyko!

Im większy luksus, tym większe… ryzyko!

Używane

2024.04.22

Spośród 20 samochodów ze zmanipulowaną historią serwisową lub cofniętym licznikiem, aż 14 należy właśnie do klasy wyższej.