Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
 Goodwood SpeedWeek już w ten weekend
kalendarz 15/10 2020

Goodwood SpeedWeek już w ten weekend

Wydarzenia

Goodwood Festival of Speed to jedno z ważniejszych wydarzeń w kalendarzu motosportu.

W tym roku jednak impreza – z łatwych do wyjaśnienia przyczyn – jest inna niż dotychczas. Ale z pewnością nie mniej interesująca. Przypomnijmy zatem, Goodwood Festival of Speed to motoryzacyjne święto organizowane na terenie angielskiej posiadłości Goodwood od 1993 r. Wydarzenie szybko zyskało światową sławę i dzisiaj zapewne każdy fan czterech kółek chciałby choć raz w nim uczestniczyć.

Historia motorsportu na tych malowniczych terenach jest jednak znacznie dłuższa. Wyścigi na pobliskim torze Goodwood Motor Circuit były organizowane już w latach 40. ubiegłego wieku, a na niemal 4-kilometrowej nitce rywalizowali tacy mistrzowie jak Sir Stirling Moss, czy Jim Clark. W tym roku to właśnie ten obiekt będzie głównym miejscem wydarzeń. Impreza wyjątkowo zmieni nazwę na Goodwood SpeedWeek.

Ograniczenia związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa sprawiają, że Goodwood SpeedWeek wyjątkowo nie przyciągnie tłumów do południowo-wschodniej Anglii. Ale dzięki transmisji na żywo, każdy będzie mógł przenieść się tam duchem. Relacja pozwoli zobaczyć emocjonujące przejazdy w czasie rzeczywistym, a także dodatkowe materiały nagrane wcześniej. Akcję na żywo będzie można obserwować za darmo na stronie internetowej Goodwood.com, a także na portalach społecznościowych Twitter, Facebook i YouTube. Wydarzenie rozpocznie się w piątek 16 października i potrwa do niedzieli 18 października.

W trakcie Goodwood SpeedWeek każdy znajdzie coś dla siebie. Jednym z najważniejszych punktów programu będą niezmiennie przejazdy na czas po asfaltowej trasie. Jednak tym razem rywalizacja nie będzie odbywać w bezpośrednim otoczeniu zabytkowej posiadłości, lecz przeniesie się na wspomniany Goodwood Motor Circuit. Organizatorzy przygotowują też zupełną nowość dla fanów rajdów – dwa krótkie i kręte odcinki ze zmienną nawierzchnią. Na tym lista atrakcji się nie kończy. Nie zabraknie prezentacji nowych i historycznych samochodów, czy pokazów driftu. Fani obserwujący wydarzenie on-line będą mogli też uczestniczyć w ankietach i quizach, czy wybrać się na wirtualną wycieczkę po parku maszyn.

Grono aut, które zobaczymy w trakcie Goodwood SpeedWeek jest wyjątkowo szerokie i różnorodne. Znajdziemy w nim wyścigowe Ferrari 250 GT SWB, którym jeździł sam Stirling Moss oraz klasyczne Porsche 917K znane z Le Mans 24h. Będą też rajdowe Lancie 037 i Delta S4 z Grupy B. Do tego trzeba dodać wiele współczesnych samochodów wyścigowych i rajdowych, a także aut drogowych.

Specjalne zaproszenie do obserwowania Goodwood SpeedWeek wystosował też brytyjski oddział Lexusa. Japońska marka pokaże w tym roku cztery samochody. Na czele reprezentacji stanie Lexus LC Convertible – najnowszy kabriolet producenta i zarazem pierwszy Lexus z miękkim dachem. Obok niego stanie słynny sportowy LFA, który trafił do Europy w liczbie zaledwie 40 egzemplarzy. Grono sportowych modeli uzupełni model RC F Track Edition, czyli limitowane, fabrycznie stuningowane coupé Lexusa. Czwartym modelem pokazanym przez japońską markę będzie Lexus UX 300e, pierwszy elektryczny samochód w historii producenta.

Wyjątkowe samochody przyciągają również wyjątkowych kierowców. Tych w Goodwood nigdy nie brakowało i tak samo jest w tym roku. W akcji zobaczymy Romaina Dumasa, czyli aktualnego rekordzistę trasy w Goodwood. Francuz będzie miał okazję, by udowodnić, że na Goodwood Motor Circuit jest równie szybki. Wydarzenie odwiedzi też Tom Kristensen, 9-krotny zwycięzca legendarnego wyścigu Le Mans 24h. Nie zabraknie również kierowców rajdowych. Wśród nich zobaczymy chociażby Elfyna Evansa, reprezentanta zespołu Toyoty i aktualnego lidera w klasyfikacji generalnej WRC. Pokaz jazdy bokiem zaprezentuje James Deane, jeden z najlepszych drifterów na świecie. Ponadto Abbie Eaton, którą dobrze znają fani brytyjskiego programu The Grand Tour. To właśnie ona była wyścigowym kierowcą testowym w show prowadzonym przez Jeremy’ego Clarksona, Jamesa Maya i Richarda Hammonda./oprac. ns/ 


Tagi:
Goodwood SpeedWeek, Goodwood Festival of Speed, Goodwood Festival of Speed 2020, Goodwood Motor Circuit, Romain Dumas, Tom Kristensen, Elfyn Evans, James Deane, Abbie Eaton

Zobacz podobne artykuły:

Pierwszy Maybach Atelier w Europie powstał w...
kalendarz 23/06 2026

Pierwszy Maybach Atelier w Europie powstał w...

Wiadomości / Wydarzenia

2026.06.23

Pierwsze na świecie Maybach Atelier zostało otwarte w Szanghaju, drugie jest w Warszawie.
Lotus Cars w Polsce
kalendarz 11/06 2026

Lotus Cars w Polsce

Wiadomości / Wydarzenia

2026.06.11

Brytyjska marka inauguruje obecność na polskim rynku.
Lancia świętuje Dzień Republiki Włoskiej
kalendarz 04/06 2026

Lancia świętuje Dzień Republiki Włoskiej

Wiadomości / Wydarzenia

2026.06.04

Prezydent Sergio Mattarella poprowadził uroczysty pochód na pokładzie Lancii Flaminia Presidential.
Najnowsze artykuły:
Kupujesz diesla?

Kupujesz diesla?

Używane

2026.06.26

Te roczniki są najbardziej ryzykowne.
Toyota Off‑Road Festival 2026

Toyota Off‑Road Festival 2026

Moto fanatyk

2026.06.26

Miłośnicy terenowych Toyot spotkali się na Mazurach.
Rusza sezon driftingu

Rusza sezon driftingu

Wiadomości / Moto sport

2026.06.26

Nadarzyn rozpoczyna sezon Driftingowych Mistrzostw Polski 2026.