Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Fotoradar potrafi więcej niż myślisz
kalendarz 06/11 2013

Fotoradar potrafi więcej niż myślisz

Warsztat / Porady

Fotoradarów przy drogach nie brakuje. Wszyscy kierowcy wiedzą, że służą one do rejestrowania tych, którzy jadą za szybko, ale czy to jedyne ich zadanie?

 Co potrafią fotoradary i za jakie jeszcze wykroczenia można otrzymać mandat za ich sprawą? Fotoradary rejestrują pojazdy jadące z prędkością nie większą niż 250 km/h. Zostają one uwiecznione na zdjęciu dopiero przy przekroczeniu dopuszczalnej prędkości o 11 km/h. Nowoczesne fotoradary (MultaRadar CD) potrafią określić, którym pasem jechał pojazd, który przekroczył prędkość oraz w jakim kierunku się poruszał. Pojawienie się więc w kadrze więcej niż jednego auta nie jest problematyczne przy ustalaniu winowajcy. Fotoradary odróżniają również auta osobowe od ciężarowych, co umożliwia nałożenie mandatu w przypadku kiedy został przekroczony limit ciężaru pojazdu na danej drodze. Na podstawie zdjęcia z fotoradaru kierowca może więc zostać ukarany nie tylko za zbyt szybką jazdę.

Nie tylko prędkość

Na zdjęciu mogą być widoczne również inne wykroczenia, np. jazda bez włączonych świateł lub rozmawianie w czasie jazdy przez telefon komórkowy, bez wykorzystania zestawu głośnomówiącego. Przykładowo, jeśli kierowca jechał za szybko, a do tego trzymał telefon przy uchu, kara którą otrzymałby za samo przekroczenie prędkości zostanie powiększona o dodatkowe 200 zł i 2 punkty karne. Zdziwieni wysokością kary mogą być także Ci, których fotoradar przyłapał na jeździe bez zapiętych pasów. Mandat powiększy się wówczas o 100 zł, a do tego otrzyma się jeszcze 2 punkty karne. Jednym zdjęciem można więc uzbierać sporą sumę do zapłacenia.

Stop, czerwone

Zdarza się, że kierowcy przyspieszają przed skrzyżowaniem, aby zdążyć przez nie przejechać jeszcze zanim zapali się czerwone światło. Niestety nie zawsze im się to udaje. Aby ukrócić takie praktyki, w niektórych miejscach ustawiane są fotoradary sprzężone z sygnalizacją świetlną i pętlami indukcyjnymi. W razie przejazdu na czerwonym świetle, urządzenie zrobi zdjęcie, na podstawie którego wystawiony zostanie mandat. Warto mieć się na baczności, gdyż taki przejazd może negatywnie odbić się na zawartości naszego portfela i wzbogacić konto z punktami karnymi. Za niestosowanie się do sygnałów świetlnych grozi kara w wysokości od 300 do 500 zł mandatu oraz 6 punktów karnych.

Gdzie można je spotkać?

Najwięcej urządzeń rejestrujących przejazd  na czerwonym świetle znajduje się w Warszawie – m. in. na ul. Dickensa, Ostrobramskiej, Człuchowskiej i Sobieskiego. W Lublinie na ul. Lipowej, skrzyżowaniu Al. Tysiąclecia z Pl. Zamkowym oraz Al. Solidarności z Lubomelską. W Szczecinie na ul. Piastów oraz skrzyżowaniu Wojska Polskiego z Królowej Korony Polskiej. Tego typu urządzenia zamontowane są także m. in. w Gdańsku na Al. Grunwaldzkiej, w Krakowie na Moście Zwierzynieckim, we Wrocławiu na ul. Ślężnej i w Koszalinie na skrzyżowaniu ul. Franciszkańskiej z Al. Monte Cassino. Ale też i poruszający się po mniejszych miejscowościach muszą mieć się na baczności np. w Rumii (ul. Sobieskiego) czy Kobylnicy (ul. Witosa).

źródło: Creandi

 

 

 


 

Zobacz podobne artykuły:

Olej do skrzyni biegów a olej silnikowy – czy można stosować ten sam?
kalendarz 02/08 2022

Olej do skrzyni biegów a olej silnikowy – czy można stosować ten sam?

Warsztat / Porady

2022.08.02

Samochód, podobnie jak człowiek, wymaga odpowiednich elementów, by prawidłowo funkcjonować.
Jak przygotować auto do wyjazdu na urlop?
kalendarz 28/06 2022

Jak przygotować auto do wyjazdu na urlop?

Warsztat / Porady

2022.06.28

Na co zwrócić szczególną uwagę w samochodzie przed wyjazdem na wakacje?
Czy warto płukać silnik?
kalendarz 25/04 2022

Czy warto płukać silnik?

Warsztat / Porady

2022.04.25

Olej silnikowy to najważniejszy płyn eksploatacyjny w samochodzie.

Firmy z branży

AKUMULATOREX

mazowieckie
ul. Puławska 413
02-801 Warszawa
Tel.: 881-558-332
http://www.akumulatorex.pl/

AMPERMAX

mazowieckie
ul. Zamieniecka 34A
04-158 Warszawa
Tel.: 513 690 990
https://najtansze-akumulatory.pl/

Błaszczyk Mercedes-Benz Serwis

lubelskie
ul. Elizówka 40 S
21-003 Ciecierzyn
Tel.: 81-440-40-02, 798-718-718
Email.: blaszczyk@poczta.onet.pl
https://mercedes-serwis.com/

Rustcheckcorolon

mazowieckie
ul. Szczęsna 26
02-454 Warszawa
Tel.: 661 61 51 06
https://www.rustcheckcorolon.pl/
Najnowsze artykuły:
Ford Mustang Mach-E liderem polskiego rynku elektryków     

Ford Mustang Mach-E liderem polskiego rynku elektryków     

Wiadomości / News

2022.08.18

W lipcu br. Ford Mustang Mach-E był najlepiej sprzedającym się samochodem elektrycznym w Polsce.
 Ile kosztuje polisa dla Tesli?

Ile kosztuje polisa dla Tesli?

Finanse / Ubezpieczenia

2022.08.01

Ubezpieczenie komunikacyjne OC aut elektrycznych kosztuje podobnie co spalinowych tej samej klasy. Jednak w przypadku AC dla e-pojazdów trzeba liczyć się z poważnym wydatkiem.
Mitsubishi L200 – Testy rajdowej wersji

Mitsubishi L200 – Testy rajdowej wersji

Wiadomości / Wydarzenia

2022.07.30

Mitsubishi Ralliart przy wsparciu technicznym Mitsubishi Motors weźmie udział w Rajdzie Asia Cross Country Rally.

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.