Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Czy Twój akumulator jest gotowy na wakacje?
kalendarz 13/07 2014

Czy Twój akumulator jest gotowy na wakacje?

Warsztat / Porady

Akumulatory dużo szybciej zużywają się latem niż zimą.

Dr Eberhard Meissner, ekspert ds. akumulatorów w Johnson Controls, wyjaśnia, dlaczego łagodna zima sprawia, że sprawdzenie akumulatora przed wakacyjnym urlopem jest niezbędne, a także to, na co latem należy zwrócić szczególną uwagę.

To lato może zupełnie różnić się od pozostałych, jeśli chodzi o wymianę akumulatorów w autach. Zima to zwykle czas, w którym niskie temperatury powodują, że słabe akumulatory nie są w stanie przetrwać ciężkiej pogody. Jednak w tym roku, z powodu łagodnej zimy, wiele słabych akumulatorów nadal działa. Radzę zatem, aby zabrać swój samochód do niezależnego warsztatu, autoryzowanego serwisu, sklepu motoryzacyjnego lub punktu obsługi, żeby sprawdzić swój akumulator przed wyjazdem na letnie wakacje.

Akumulatory dużo szybciej zużywają się latem niż zimą

Cykl życia akumulatora samochodowego zależy od wielu czynników, m.in. od temperatury, w której pracuje. Optymalna temperatura dla akumulatorów to +20 °C. Jeśli temperatury panujące na zewnątrz są wyraźnie wyższe od tego poziomu, przyspiesza to korozję akumulatora oraz zachodzące w nim reakcje elektrochemiczne. To z kolei sprawia, że akumulator rozładowuje się znacznie szybciej.

Podczas wakacji Twój akumulator musi radzić sobie z większym obciążeniem

Wakacje to czas podróży. To także okres, kiedy większość kierowców maksymalnie wykorzystuje klimatyzację w autach. Również dodatkowe urządzenia zasilane prądem, takie jak GPS, chłodziarki czy ekrany urządzeń nawigacyjnych i służących do rozrywki, to dodatkowe obciążenie dla Twojego akumulatora. Przy niewielkich prędkościach, kiedy silnik nie generuje znacznej ilości energii, alternator może nie radzić sobie z takim zapotrzebowaniem na prąd. To właśnie wtedy potrzebna jest energia z akumulatora, który zasila samochód oraz dodatkowe akcesoria. Sytuacja ta zdarza się najczęściej w przypadku korzystania z chłodziarki i wyświetlaczy urządzeń wielofunkcyjnych podczas dłuższego postoju na biegu jałowym, na przykład podczas przerwy w podróży, na parkingu, na polu kempingowym czy w korku.

Odłączenie akumulatora nie przedłuży jego żywotności

Nie należy odłączać akumulatora, nawet jeśli w trakcie wakacji nie będziesz korzystać z auta. Stosowane w samochodach rozwiązania technologiczne stają się coraz bardziej zaawansowane, a przez to integracja akumulatora z systemem elektrycznym auta jest coraz bardziej skomplikowana. Jeśli obwód elektryczny pomiędzy akumulatorem a komputerem pokładowym zostanie przerwany, może to prowadzić do utraty danych w jednostkach sterowania oraz urządzeniach nawigacyjnych i służących do rozrywki w Twoim samochodzie. Odłączenie akumulatora nie przedłuży jego żywotności. Udając się na wakacje, upewnij się, że żadne urządzenia zewnętrzne, takie jak GPS czy chłodziarka nie są podłączone podczas Twojej nieobecności, gdyż będą one niepotrzebnie obciążać akumulator.

źródło: Johnson Controls Power Solutions EMEA
 

Zobacz podobne artykuły:

Twoja ciężarówka może mieć większą żywotność
kalendarz 07/09 2022

Twoja ciężarówka może mieć większą żywotność

Warsztat / Porady

2022.09.07

Prowadzisz firmę transportową? Zadbaj o swoje samochody ciężarowe i zapewnij im długą żywotność.
Jakie są objawy zużycia się świec zaplonowych i kiedy je wymienić?
kalendarz 25/08 2022

Jakie są objawy zużycia się świec zaplonowych i kiedy je wymienić?

Warsztat / Porady

2022.08.25

Przedstawiamy przyczyny niszczenia się świec zapłonowych.
Olej do skrzyni biegów a olej silnikowy – czy można stosować ten sam?
kalendarz 02/08 2022

Olej do skrzyni biegów a olej silnikowy – czy można stosować ten sam?

Warsztat / Porady

2022.08.02

Samochód, podobnie jak człowiek, wymaga odpowiednich elementów, by prawidłowo funkcjonować.

Firmy z branży

AKUMULATOREX

mazowieckie
ul. Puławska 413
02-801 Warszawa
Tel.: 881-558-332
http://www.akumulatorex.pl/

AMPERMAX

mazowieckie
ul. Zamieniecka 34A
04-158 Warszawa
Tel.: 513 690 990
https://najtansze-akumulatory.pl/

Navipremium

łódzkie
ul. ul. Szmaragdowa 3
95-006 Bukowiec
Tel.: 883-520-720
Email.: wsparcie@navipremium.pl
https://navipremium.pl/

Rustcheckcorolon

mazowieckie
ul. Szczęsna 26
02-454 Warszawa
Tel.: 661 61 51 06
https://www.rustcheckcorolon.pl/
Najnowsze artykuły:
Debiut Nissana Townstara EV

Debiut Nissana Townstara EV

Prezentacje / Nowości

2022.09.27

Zaledwie kilka dni po obchodach Międzynarodowego Dnia Pojazdów Elektrycznych Nissan ogłosił rozpoczęcie produkcji nowego, w pełni elektrycznego modelu Townstar EV na wybrane rynki w Europie.
Już wkrótce w salonach

Już wkrótce w salonach

Prezentacje / Nowości

2022.09.26

Nissan X-Trail od ponad 20 lat dostarcza przygód rodzinom na całym świecie. Czwarta generacja kultowego modelu już wkrótce pojawi się na polskich drogach, a dealerzy już od dziś będą przyjmować zamówienia.
Wciąż na topie

Wciąż na topie

Wiadomości / News

2022.09.09

Kiedy Toyota Yaris zadebiutowała 23 lata temu, wprowadziła do segmentu B zupełnie nowy pomysł na stylistykę, wyjątkowo wydajny i niezawodny silnik 1.0 oraz właściwości jezdne dopasowane do stylu jazdy Europejczyków. ...

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.