Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Czym charakteryzują się nawiercane tarcze hamulcowe?
kalendarz 10/01 2014

Czym charakteryzują się nawiercane tarcze hamulcowe?

Warsztat / Porady

Nawiercane tarcze hamulcowe są seryjnie montowane przede wszystkim w samochodach sportowych, ale od wielu lat są także obecne na rynku części zamiennych dla samochodów osobowych. Czym różnią się w porównaniu do tradycyjnych tarcz hamulcowych i czy warto z nich korzystać przy zwykłej eksploatacji samochodu?

Zacznijmy od tego czym różnią się nawiercane tarcze od tradycyjnych tarcz hamulcowych, montowanych seryjnie w samochodach osobowych. Otóż nawiercane tarcze hamulcowe znacznie lepiej reagują na zmiany temperatur, co jest w stanie wydłużyć ich okres eksploatacyjny. Można o tym przekonać się przede wszystkim w przypadku gwałtownych zmian temperatur powstałych np. po najechaniu na kałużę tuż po gwałtownym hamowaniu. W takim przypadku wiele jednolitych tarcz hamulcowych mogłyby pęknąć, podczas gdy nawiercane tarcze hamulcowe charakteryzujące się lepszym odprowadzaniem temperatur i są w stanie wytrzymać tak intensywną eksploatację.

Nawiercane tarcze hamulcowe przynoszą również liczne korzyści eksploatacyjne. Pył, który powstaje w wyniku ścierania powierzchni ciernej klocka hamulcowego nie zostaje uwięziony pomiędzy tarczą, a samym klockiem hamulcowym. W nawiercanych tarczach pył ten jest odprowadzany do środka, a następnie wydmuchiwany poza obszar ich pracy. W teorii działanie to ma docelowo wydłużyć okres eksploatacyjny zarówno klocków jak i tarcz hamulcowych. Ogromnym plusem tarcz hamulcowych jest również ich waga. Niekiedy są one nawet o 20% lżejsze od tradycyjnych tarcz hamulcowych, przy zachowaniu tych samych rozmiarów. Ma to korzystny wpływ na eksploatację współpracujących części eksploatacyjnych czyli wahaczy, sworzni oraz amortyzatorów.

Czy warto zatem wymienić zużyte jednolite tarcze hamulcowe na te nawiercane? Nie zawsze. Problemem nawiercanych tarcz hamulcowych może być niekorzystny stosunek korzyści do ceny. W praktyce okazuje się, że zmniejszenie zużycia klocków hamulcowych w warunkach eksploatacyjnych przy zastosowaniu nawiercanych tarcz hamulcowych jest niemal niezauważalne. Niestety, podobnie jest w przypadku szybszego chłodzenia. Zauważalną różnicę możemy odczuć wyłącznie w przypadku trudniejszych warunków eksploatacyjnych, jakie możemy spotkać m.in. podczas jazd torowych, czyli niezbyt często.

Niska waga tarcz nawiercanych mogłaby stanowić atut w przypadku jednakowej żywotności obu rodzajów tarcz. Ten argument również można w stosunkowo łatwy sposób obalić, gdyż standardowe litowe tarcze hamulcowe swoją wytrzymałością nie odstają wyraźnie od droższych, nawiercanych odpowiedników. Nie zapomnijmy również o niezwykle ważnym czynniku ekonomicznym. Otóż nawiercane tarcze hamulcowe są najczęściej droższe o 1/3 od tradycyjnych tarcz hamulcowych, a to w przypadku bardziej zaawansowanych modeli może stanowić całkiem przyzwoitą kwotę pieniędzy. Dlatego zamiast płacić więcej za nawiercane tarcze hamulcowe warto zainwestować w tarcze litowe pochodzące od znanych i cenionych producentów. Szeroka oferta tarcz hamulcowych dostępna jest w sklepie motoryzacyjnym iParts.pl.

http://www.iparts.pl/czesci-samochodowe/tarcze-hamulcowe,100032.html
 

Zobacz podobne artykuły:

Centrum Serwisowe Bielany - Nowy Warsztat Samochodowy na ul. Josepha Conrada 29A w Warszawie
kalendarz 19/09 2023

Centrum Serwisowe Bielany - Nowy Warsztat Samochodowy na ul. Josepha Conrada 29A w Warszawie

Warsztat / Porady

2023.09.19

Otwarcie najnowszego warsztatu samochodowego w Warszawie, zlokalizowanego przy ul. Josepha Conrada 29A, który nosi nazwę Centrum Serwisowe Bielany.
Jak zadbać o paski klinowe i wielorowkowe w silniku?
kalendarz 30/08 2023

Jak zadbać o paski klinowe i wielorowkowe w silniku?

Warsztat / Porady

2023.08.30

W autach można spotkać dwa rodzaje pasków – klinowe i wieloklinowe (wielorowkowe). Tylko dobre napięcie jednego i drugiego zapewni prawidłowe działanie całego mechanizmu.  
Czy w trakcie podróży kamperem można gotować?
kalendarz 28/08 2023

Czy w trakcie podróży kamperem można gotować?

Warsztat / Porady

2023.08.28

Istotnym elementem podróży jest kuchnia, ale czy można swobodnie przyrządzić posiłek w kamperze?

Firmy z branży

AKUMULATOREX

mazowieckie
ul. Puławska 413
02-801 Warszawa
Tel.: 881-558-332
http://www.akumulatorex.pl/

AMPERMAX

mazowieckie
ul. Zamieniecka 34A
04-158 Warszawa
Tel.: 513 690 990
https://najtansze-akumulatory.pl/
Najnowsze artykuły:
 Seat w słynnych filmach i serialach

Seat w słynnych filmach i serialach

Wiadomości / Ciekawostki

2023.09.24

Historia hiszpańskiej marki na przestrzeni lat wielokrotnie zahaczała o świat kinematografii.
 Škoda Kodiaq i Škoda Superb - Rygorystyczne testy

Škoda Kodiaq i Škoda Superb - Rygorystyczne testy

Prezentacje / Nowości

2023.09.24

Samochody były wystawiane na działanie temperatur do -30°C na północnym kole podbiegunowym i prawie 50°C na pustyni w Arizonie. Ponadto testy prowadzono w Alpach.
 Kolekcjonerska Toyota GR Supra GT4

Kolekcjonerska Toyota GR Supra GT4

Wiadomości / News

2023.09.22

Powstaną tylko trzy egzemplarze.