Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
ABC odszkodowania z OC - warto wiedzieć! 
kalendarz 18/05 2020

ABC odszkodowania z OC - warto wiedzieć! 

Finanse / Ubezpieczenia

Poszkodowany z urazem zębów – jakiego zadośćuczynienia możesz dochodzić? Jaką kwotę możesz uzyskać w postępowaniu sądowym?

Jednym z przykładów, kiedy wysokość uszczerbku na zdrowiu ma niewielki wpływ na wysokość odszkodowania jest uraz w postaci uszkodzenia zębów skutkujący ich utratą. 
Zgodnie ze stosowanym posiłkowo w postępowaniach cywilnych rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 18.12.2002r. w sprawie szczegółowych zasad orzekania o stałym lub długotrwałym uszczerbku na zdrowiu, trybu postępowania przy ustalaniu tego uszczerbku oraz postępowania o wypłatę jednorazowego odszkodowania (t.j. Dz. U. Z 2013r. poz.954), uszczerbek na zdrowiu w razie utraty zęba wynosi 1%. Tymczasem w stanach faktycznych, kiedy to poszkodowani na skutek wypadków tracili zęby, Sądy powszechne zasądzały zadośćuczynienie na poziomie 10.000,00 zł za jeden ząb. I tak w wyroku z dnia 24.01.2013r. Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Śródmieścia Wydział VIII Cywilny sygn. akt VIII C 796/10 przyznał powódce w/w kwotę za odłamanie szkliwa i zębiny oraz ten sam Sąd w wyroku z dnia 21 lutego 2013r. sygn. akt VIII C 797/10 - za utratę zęba (prawa górna czwórka). Co ciekawsze, w uzasadnieniu obu tych orzeczeń Sąd zasądził w całości kwotę żądaną przez stronę powodową, uznając ją za adekwatną, co sugerowałoby, iż w postępowaniu sądowym należałoby wystąpić z roszczeniem o wyższe zadośćuczynienie, niż owe 10.000,00 zł, dostosowując jednak jego wysokość do indywidualnych okoliczności danej sprawy. "Co się zaś tyczy żądania zasądzenia kwoty 10.000,00 zł tytułem zadośćuczynienia, Sąd uznał je za usprawiedliwione w całości tak co do zasady, jak i wysokości." (sygn. akt VIII C 796/10), „Sąd doszedł do przekonania, iż zasądzenie zadośćuczynienia jest jak najbardziej zasadne, a jego wysokość, wskazana przez powódkę na kwotę 10.000,00 zł nie może być uznana za rażąco wygórowaną. Powyższa kwota przynajmniej w części zrekompensuje powódce nie tylko negatywne doznania związane z wypadkiem, ale także krzywdę, jaka u powódki ujawni się wskutek zastosowania dalszego leczenia implantologicznego.” (sygn. akt VIII C 797/10). Moim jednak zdaniem kwota ta nie jest adekwatna do tak bolesnego i długotrwałego w skutkach urazu.

Czym się zatem sugerować? Odpowiedzi należy szukać w bogatym orzecznictwie, które w sposób jednoznaczny wskaże, iż „O rozmiarze należnego zadośćuczynienia pieniężnego powinien decydować w zasadzie rozmiar doznanej krzywdy: stopień cierpień fizycznych i psychicznych, ich intensywność i czas trwania, nieodwracalność następstw wypadku i inne podobne okoliczności.” (Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 27.02.2004r. Sygn. akt V CK 282/03 niepublikowane, LEX nr 183777). Ponadto zadośćuczynienie ma mieć przede wszystkim charakter kompensacyjny i jego wysokość winna przedstawiać ekonomicznie odczuwalną wartość. Poszkodowany powinien otrzymać od zobowiązanego sumę pieniężną odpowiednią co najmniej do złagodzenia odczucia krzywdy i odzyskania równowagi psychicznej (wyrok Sądu Rejonowego dla Łodzi Śródmieście w Łodzi z dnia 8.12.2010r. i wyrok Sądu Najwyższego z dnia 3 lutego 2000r. II CKN 969/98, LEX nr 50824).

W jaki sposób zmaksymalizować kwotę uzyskanego zadośćuczynienia, podpowiemy Państwu podczas kontaktu indywidualnego, po zapoznaniu się z dokumentacją sprawy.

Marzena Plucińska
radca prawny
pomoc prawna na rzecz poszkodowanych
kontakt@odszkodujemy.waw.pl
www.odszkodujemy.waw.pl
tel. 575 185 288

 


Tagi:
odszkodujemy, odszkodowania

Zobacz podobne artykuły:

 Ile kosztuje polisa dla Tesli?
kalendarz 01/08 2022

Ile kosztuje polisa dla Tesli?

Finanse / Ubezpieczenia

2022.08.01

Ubezpieczenie komunikacyjne OC aut elektrycznych kosztuje podobnie co spalinowych tej samej klasy. Jednak w przypadku AC dla e-pojazdów trzeba liczyć się z poważnym wydatkiem.
 OC staniało w każdym województwie
kalendarz 11/07 2022

OC staniało w każdym województwie

Finanse / Ubezpieczenia

2022.07.11

Najczęściej ubezpieczamy Volkswageny, Ople, Fordy i Renault.
Jeździsz niebezpiecznie? Zapłacisz droższe OC!
kalendarz 14/06 2022

Jeździsz niebezpiecznie? Zapłacisz droższe OC!

Finanse / Ubezpieczenia

2022.06.14

Już od 17 czerwca kolejne zmiany.
Najnowsze artykuły:
Olej do skrzyni biegów a olej silnikowy – czy można stosować ten sam?

Olej do skrzyni biegów a olej silnikowy – czy można stosować ten sam?

Warsztat / Porady

2022.08.02

Samochód, podobnie jak człowiek, wymaga odpowiednich elementów, by prawidłowo funkcjonować.
Mitsubishi L200 – Testy rajdowej wersji

Mitsubishi L200 – Testy rajdowej wersji

Wiadomości / Wydarzenia

2022.07.30

Mitsubishi Ralliart przy wsparciu technicznym Mitsubishi Motors weźmie udział w Rajdzie Asia Cross Country Rally.
Crossovery Nissana dobrze trzymają wartość

Crossovery Nissana dobrze trzymają wartość

Wiadomości / Ciekawostki

2022.07.28

Crossovery marki Nissan: Qashqai oraz Juke są jednymi z najlepiej utrzymujących wartość w swojej klasie – tak wynika z ostatniej prognozy Info-Ekspert, firmy zajmującej się m.in. profesjonalnym prognozowaniem wartości rezydua...

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.