Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
6 na 10 Polaków na wakacje pojedzie samochodem
kalendarz 24/06 2015

6 na 10 Polaków na wakacje pojedzie samochodem

Warsztat / Porady

Według badań 60 proc. Polaków wybierających się w tym roku na wakacje, jako środek transportu wybierze własny samochód - jesteśmy pod tym względem wiceliderem Europy.

Własny samochód to ulubiony wakacyjny środek lokomocji Polaków. Potwierdzają to badania: przed ubiegłym sezonem wakacyjnym aż 72 proc. badanych wskazywało go jako planowany środek lokomocji podczas krajowych wakacji.  W tym roku podobnie – wg innych badań 60 proc. z nas wyjedzie na urlop własnym autem. Zajmujemy pod tym względem drugie miejsce w Europie (po Francji). Większość, bo aż 78 proc., jako główny powód takiej decyzji podaje związaną z tym swobodę i niezależność. Ponad połowa Polaków ceni sobie również możliwość dotarcia w mało popularne miejsca i wygodę związaną z wcześniejszym zrobieniem większych zakupów.

Samochodem jeździmy też na zagraniczne wakacje. Poza wygodą ma to także nieco mniej przyjemne konsekwencje. Latem firmy asystenckie mają pełne ręce roboty.

- W czerwcu notujemy blisko 8 proc. wszystkich wezwań do pomocy zmotoryzowanym polskim turystom za granicą. W lipcu to już blisko 13 proc. wszystkich takich interwencji, a w sierpniu ponad 13 proc. Cały okres urlopowy od czerwca do września, to w sumie aż 44 proc. interwencji - chociaż to tylko 1/3 roku – mówi Piotr Ruszowski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Mondial Assistance.

Holowanie, pojazd zastępczy lub naprawa na miejscu

Najczęściej udzielana pomoc polega na naprawie na miejscu lub holowaniu pojazdu (dotyczy to nie tylko zagranicznych serwisów), które ma miejsce w 63 proc. wezwań, udostępnienie samochodu zastępczego to 32 proc. przypadków (wg Mondial Assistance).

- Zdarza nam się też udzielać bardziej nietypowej pomocy polegającej na oddelegowaniu kierowcy zastępczego, pokryciu kosztów biletu lotniczego czy pomocy w… złomowaniu pojazdu – dodaje Piotr Ruszowski.

- Najczęściej pomocy w czerwcu zeszłego roku udzielaliśmy w Niemczech i Francji. W lipcu i sierpniu więcej zgłoszeń mamy z Chorwacji czy Austrii, ale zdarzają się też wezwania z bardziej egzotycznych krajów jak Finlandia, Islandia czy Malta – wylicza Piotr Ruszowski.

Chociaż prowadzenie samochodu wszędzie wydaje się tak samo proste, to jednak przepisy w wielu krajach bardzo się różnią, a ich nieznajomość może przysporzyć nam stresu i wydatków.

W Szwecji wolno

Najniższa dopuszczalna prędkość poza obszarem zabudowanym możliwa jest na niektórych drogach w Szwecji (70 km/h). Najszybciej legalnie pojedziemy z kolei w Niemczech i w Austrii - nawet 100 km/h poza obszarem zabudowanym. Na autostradzie w Niemczech (w niektórych miejscach) ciągle nie ma ograniczeń. Po suto zakrapianej kolacji za kółko lepiej następnego dnia nie wsiadać w żadnym kraju, jednak jeśli już musimy to zrobić, to najlepiej w Wlk. Brytanii, Irlandii, Luksemburgu i na Malcie, gdzie dopuszczalna norma alkoholu we krwi to aż 0,8‰. W wielu państwach z surową karą spotkamy się jeśli alkomat wykaże cokolwiek ponad 0,0‰. Będzie tak m.in. w Czechach, na Słowacji, Węgrzech, Rumunii czy Ukrainie. Wielu Polaków liczy na ostrzeżenia wysyłane radiem CB, ale mając taki sprzęt, trzeba pamiętać, że w kilku krajach musimy mieć na niego specjalne pozwolenia – np. w Rosji, Bułgarii, Szwecji, Słowenii, Serbii czy Turcji.

Na Słowacji lepiej mieć prawie wszystko

Istotne różnice dotyczą również obowiązkowego wyposażenia samochodu. Nieubłagani są tutaj Słowacy. Przekraczając Tatry czy Beskidy, powinniśmy mieć w samochodzie: apteczkę, ostrzegawczy trójkąt, zapasowe żarówki i bezpieczniki, kamizelkę odblaskową (we wnętrzu, nie w bagażniku!), klucz do kół i podnośnik oraz linkę holowniczą. We Francji i Słowenii z tej listy odpuszczą nam tylko 3 ostatnie pozycje. W Niemczech, oprócz trójkąta ostrzegawczego, wymagana jest też apteczka z gumowymi rękawiczkami i kamizelka odblaskowa. Przed wyjazdem lepiej sprawdzić takie rzeczy, choćby spędzając kilka minut przy wyszukiwarce Google.

Wprawdzie ratyfikowana także przez Polskę Konwencja wiedeńska zdejmuje z nas obowiązek wyposażania pojazdu w przedmioty, które nie są obowiązkowe w kraju, w którym pojazd jest zarejestrowany, ale żeby uniknąć nieprzyjemności i trudnych negocjacji z miejscowym policjantem w obcym języku, lepiej te rzeczy po prostu zabrać ze sobą. Szczególnie, że trudno kwestionować zasadność posiadania w samochodzie np. apteczki, trójkąta czy kamizelki.

Jak przygotować pojazd do wakacyjnej podróży?
-Sprawdź ważność dokumentów – datę prawa jazdy, ubezpieczenia, zieloną kartę jeśli jest potrzebna, zasięg assistance - zanotuj numer, żeby mieć go pod ręką
-Oddaj samochód do przeglądu – sprawdzą oświetlenie, wycieraczki, zawieszenie, uzupełnią płyny eksploatacyjne, oczyszczą i napełnią klimatyzację
-Sprawdź gdzie i jak szybko można jeździć, jakie różnice w przepisach w porównaniu z polskimi są w krajach tranzytowych i docelowych
-Zaplanuj trasę, zgromadź mapy tradycyjne lub uaktualnij GPS

 

Zobacz podobne artykuły:

Nie daj się oszukać przy zakupie używanego "elektryka"
kalendarz 02/08 2024

Nie daj się oszukać przy zakupie używanego "elektryka"

Używane

2024.08.02

Niestety wraz z rozbudową "elektrycznego rynku wtórnego" rośnie także skala oszustw związanych z tą grupą pojazdów.
Przyczyny i rozwiązanie problemu głośnej pracy silnika
kalendarz 31/07 2024

Przyczyny i rozwiązanie problemu głośnej pracy silnika

Warsztat / Porady

2024.07.31

Silnik, jako fundamentalna część samochodu, powinna być otoczona szczególną troską. Każdy, nawet pojedynczy, krótki dźwięk występujący wewnątrz mechanizmu może być zwiastunem poważnej usterki. Korzystając z poniższego poradni...
10 najdziwniejszych przepisów ruchu drogowego
kalendarz 30/07 2024

10 najdziwniejszych przepisów ruchu drogowego

Warsztat / Porady

2024.07.30

Warto je znać wybierając się za granicę.

Firmy z branży

AKUMULATOREX

mazowieckie
ul. Puławska 413
02-801 Warszawa
Tel.: 881-558-332
http://www.akumulatorex.pl/

AMPERMAX

mazowieckie
ul. Zamieniecka 34A
04-158 Warszawa
Tel.: 513 690 990
https://najtansze-akumulatory.pl/
Najnowsze artykuły:
Podróbki produktów Mercedesa

Podróbki produktów Mercedesa

Wiadomości / News

2024.09.06

W 2023 r. skonfiskowano ponad 1,6 mln podróbek.
Niemieckie auta używane dominują na polskim rynku

Niemieckie auta używane dominują na polskim rynku

Używane

2024.09.06

Ponad połowa samochodów używanych sprzedawanych w Polsce pochodzi z Niemiec.
Rajd Grecji - Toyota powalczy o tytuł

Rajd Grecji - Toyota powalczy o tytuł

Wiadomości / Moto sport

2024.09.05

Toyotę będą reprezentowały trzy zespoły.