Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
110 Aston Martinów wyjechało na tor Silverstone
kalendarz 19/07 2023

110 Aston Martinów wyjechało na tor Silverstone

Moto fanatyk / Aston Martin

Na słynnym torze Silverstone Circuit pojawiło się 110 samochodów obejmujących 11 dekad Astona Martina by wziąć udział w uroczystym okrążeniu upamiętniającym 110. rocznicę powstania marki.

To wyjątkowe wydarzenie miało miejsce przy okazji domowego wyścigu F1 Grand Prix Wielkiej Brytanii. Podziwiając te 110 pojazdów można było zobaczyć przeszłość, teraźniejszość i przyszłość brytyjskiej marki. Jednocześnie ustanowiono nowy rekord największej liczby samochodów Aston Martin na torze.

Dodajmy, że w tym roku mija 110 lat, odkąd założyciele Lionel Martin i Robert Bamford oficjalnie utworzyli spółkę, która doprowadziła do stworzenia pierwszego samochodu marki Aston Martin.

Przez 11 dekad, wśród 110 aut sportowych, które robiły wrażenie na tłumach, znalazł się A3, najstarszy zachowany samochód Astona sprzed ponad wieku, DB3S, prowadzony przez wielu największych brytyjskich kierowców lat 50., w tym Sir Stirlinga Mossa, niepowtarzalny DB5, będący niejako wizytówką Jamesa Bonda, superbolid Aston Martin Valkyrie i najszybszy SUV na świecie, DBX707, a także jego najnowsza wersja produkcyjna, pierwszy na świecie Super Tourer, DB12.

Nie zabrakło także oficjalnego samochodu bezpieczeństwa Aston Martin Vantage FIA i pojazdu medycznego DBX707. W kawalkadzie aut podczas uroczystego okrążenia na torze wzięli udział również posiadacze Astonów.

Rocznicowe obchody były również okazją do otwarcia kampusu technologicznego zespołu Aston Martin Aramco Cognizant Formula One Team o powierzchni 37 000 m kw.

Lawrence Stroll, prezes Aston Martina, powiedział: „Obiecaliśmy, że rok 2023, rok 110-lecia Aston Martin, będzie dla marki przełomowy. Nie tylko postanowiliśmy przedstawić naszą wyczekiwaną następną generację samochodów sportowych, ale także zobowiązaliśmy się do stworzenia niezapomnianych chwil dla naszych właścicieli, entuzjastów i współpracowników na całym świecie, aby uczcić ten ważny moment w historii Aston Martin. W sezonie, w którym Aston Martin urósł do rangi nowej siły w Formule 1, nie ma bardziej odpowiedniego miejsca ani czasu, aby nasze świętowanie zajęło centralne miejsce niż tutaj, na naszym domowym wyścigu na Silverstone, gdzie otrzymamy ogromne wsparcie w ten weekend ”.

Obchody 110-lecia firmy będą kontynuowane wraz z zaprezentowaniem limitowanego modelu jeszcze w tym miesiącu./oprac. ns/

Foto: Aston Martin


Tagi:
Aston Martin, 110 lat Aston Martina, tor Silverstone

Zobacz podobne artykuły:

Polonezem z Tajlandii do Polski
kalendarz 28/02 2026

Polonezem z Tajlandii do Polski

Moto fanatyk

2026.02.28

28 lutego 2026 r. z rajskiej wyspy Phuket rozpocznie się niezwykle ekscytująca wyprawa.
Skoda 1101 „Tudor" świętuje 80-lecie
kalendarz 15/02 2026

Skoda 1101 „Tudor" świętuje 80-lecie

Moto fanatyk

2026.02.15

Pierwszy powojenny samochód Skody.
148. rocznica urodzin André Citroëna
kalendarz 10/02 2026

148. rocznica urodzin André Citroëna

Wiadomości / Wydarzenia

2026.02.10

Obchody rocznicy urodzin André Citroëna uświetnił swoją obecnością ambasador Francji w Polsce, Étienne de Poncins.
Najnowsze artykuły:
Rusza sezon F1 2026

Rusza sezon F1 2026

Wiadomości / Moto sport

2026.03.06

W kalendarzu ponownie 24 wyścigi ale zabrakło rundy na słynnym torze Imola.
Maserati z katastrofalnymi wynikami

Maserati z katastrofalnymi wynikami

Wiadomości / News

2026.03.06

Porsche sprzedało więcej samochodów w 11 dni niż Maserati przez cały rok.
Maciej Gładysz rozpoczyna sezon w przedsionku F1

Maciej Gładysz rozpoczyna sezon w przedsionku F1

Wiadomości / Moto sport

2026.03.05

17-letni Maciej Gładysz zadebiutuje w najbliższy weekend w wyścigach towarzyszącej Formule 1 serii FIA Formula 3.