Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Zespół Toyoty - skład na sezon 2021
kalendarz 05/01 2021

Zespół Toyoty - skład na sezon 2021

Moto sport / Toyota

Barw Toyota Gazoo Racing World Rally Team będzie bronić trzech kierowców.

Ubiegły sezon Rajdowych Mistrzostwach Świata zespół Toyoty zakończył z tytułem mistrza świata dla Sébastiena Ogiera, który również wystartuje w 2021 r. Ogier, który w swoim pierwszym sezonie z Toyotą zdobył swój siódmy tytuł mistrza poprowadzi Yarisa WRC obok Elfyna Evansa, wicemistrza świata WRC 2020 oraz młodego Kalle Rovanperä. Nowym dyrektorem zespołu został Jari-Matti Latvala.

Dodajmy, że Latvala to najbardziej doświadczony kierowca w historii WRC. Na stanowisku szefa zespołu zastąpi Tommi Mäkinena, który w styczniu 2021 r. awansuje na stanowisko doradcy do spraw Motorsportu w Toyota Motor Corp.

Latvala został wybrany na dyrektora przez Akio Toyodę, prezydenta Toyota Motor Corp, aby wniósł do zarządu zespołu perspektywę kierowcy. Współpracownikami Latvali będą Yuichiro Haruna, Kaj Lindström, dyrektor ds. sportu i Tom Fowler, dyrektor techniczny.

Jari-Matti Latvala uczestniczył w tworzeniu zespołu Toyoty i jego debiucie w Rajdowych Mistrzostwach Świata w 2017 r. Ten doświadczony kierowca ma na koncie 18 wygranych rund WRC. Odgrywał kluczową rolę w rozwoju i testowaniu Yarisa WRC. W Rajdzie Monte Carlo 2017, pierwszej rundzie Yarisa WRC, Latvala zajął drugie miejsce, a w następnym Rajdzie Szwecji stanął na najwyższym podium, zdobywając dla zespołu pierwsze zwycięstwo. Wygrana Latvali w Rajdzie Australii 2018 przyczyniło się do zdobycia przez Toyotę mistrzostwa producentów.

Latvala, jeden z najpopularniejszych kierowców rajdowych, jest znany ze swojego entuzjazmu dla sportów motorowych oraz bogatej kolekcji klasycznych samochodów rajdowych Toyoty. Do pracy rajdowego zespołu Toyoty wniesie swoją wiedzę i doświadczenie kierowcy WRC, z którego będą korzystać młodzi zawodnicy - Kalle Rovanperä, jak i Takamoto Katsuta, kierowca szkolony w Toyota Gazoo Racing WRC Challenge Program.

„Jestem naprawdę dumny z zaufania, którym okazał mi Akio Toyoda. Bardzo się cieszę, że mogę kontynuować pracę, którą rozpocząłem razem z Tommi Makinenem, będąc częścią tego zespołu jako kierowca od samego początku jego istnienia. Teraz jako dyrektor muszę patrzeć na zespół jako całość – motywować każdego do wspólnej pracy by osiągać najlepsze wyniki. To nowe wyzwanie i jestem na nie przygotowany” – powiedział Jari-Matti Latvala - „Tommi wykonał fantastyczną pracę, budując zespół od podstaw i osiągając wspaniałe rezultaty. Oczywiście zawsze jest coś do poprawienia, dlatego chcę wykorzystać to, czego się nauczyłem przez lata kariery kierowcy i wspólnie z managerami sprawić, by nasz zespół odnosił tyle sukcesów, ile to możliwe”./ns/

źródło: Toyota


Tagi:
Toyota, Toyota Gazoo Racing World Rally Team, Rajdowe Mistrzostwa Świata WRC, Sébastien Ogier, Elfyn Evans, Kalle Rovanperä, Jari-Matti Latvala, Tommi Mäkinen, Toyota Yaris WRC

Zobacz podobne artykuły:

 Kolekcjonerska Toyota GR Supra GT4
kalendarz 22/09 2023

Kolekcjonerska Toyota GR Supra GT4

Wiadomości / News

2023.09.22

Powstaną tylko trzy egzemplarze.
 Max Verstappen rekordzista
kalendarz 20/09 2023

Max Verstappen rekordzista

Wiadomości / Moto sport

2023.09.20

Wygrywając GP Włoch Verstappen ustanowił nowy rekord pod względem liczby kolejnych zwycięstw w F1.
Klara Kowalczyk w FIA Girls On Track - Rising Stars
kalendarz 10/09 2023

Klara Kowalczyk w FIA Girls On Track - Rising Stars

Wiadomości / Moto sport

2023.09.10

Polska zawodniczka wybrana do udziału w tegorocznej edycji prestiżowego programu FIA.
Najnowsze artykuły:
 Seat w słynnych filmach i serialach

Seat w słynnych filmach i serialach

Wiadomości / Ciekawostki

2023.09.24

Historia hiszpańskiej marki na przestrzeni lat wielokrotnie zahaczała o świat kinematografii.
 Škoda Kodiaq i Škoda Superb - Rygorystyczne testy

Škoda Kodiaq i Škoda Superb - Rygorystyczne testy

Prezentacje / Nowości

2023.09.24

Samochody były wystawiane na działanie temperatur do -30°C na północnym kole podbiegunowym i prawie 50°C na pustyni w Arizonie. Ponadto testy prowadzono w Alpach.
 Kolekcjonerska Toyota GR Supra GT4

Kolekcjonerska Toyota GR Supra GT4

Wiadomości / News

2023.09.22

Powstaną tylko trzy egzemplarze.