Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Wymiana opon albo mandat?
kalendarz 10/11 2014

Wymiana opon albo mandat?

Czy za brak wymienionych opon można otrzymać mandat?

Październik i listopad to miesiące, w których przed warsztatami wulkanizacji ustawiają się długie kolejki. Kierowcy nie chcąc dać się zaskoczyć przez zbliżającą się zimę, ruszają na wymianę letnich opon na zimowe, które mają zapewnić większe bezpieczeństwo. Czy za brak wymienionych opon można otrzymać mandat?

Obecnie w Polsce nie obowiązuje żaden przepis nakazujący wymiany opon letnich na zimowe, dlatego jazda na jednym i tym samym zestawie opon przez cały rok nie może być podstawą do ukarania kierowcy, ale opony też mogą przysporzyć kłopotów. – Powodem do wystawienia mandatu może być zły stan techniczny ogumienia pojazdu, jazda na zbyt szerokich oponach lub umieszczenie opon o różnych parametrach na tej samej osi. Za bieżnik płytszy niż 1,6 mm możemy otrzymać mandat w wysokości 500 zł. – mówi Agnieszka Kaźmierczak, Yanosik.pl.  Należy pamiętać, że funkcjonariusz przeprowadzający kontrolę ogumienia pojazdu, stwierdzając nieprawidłowości techniczne ma prawo zatrzymać dokumenty pojazdu i zakazać dalszej jazdy.

Projekt ustawy

Polska jest jednym z ostatnich krajów europejskich, w którym nie obowiązuje żaden przepis prawny nakazujący wymiany letnich opon na zimowe. Już od kilku lat w Sejmie rozpatrywany jest projekt nowej ustawy, która zakładałaby wprowadzenie takiego obowiązku. – Zgodnie z planowanym rozporządzeniem, kierowcy w okresie od 1 listopada do 31 marca musieliby obowiązkowo jeździć na oponach zimowych, a każdy kto zostałby przyłapany na zlekceważeniu tego nakazu otrzymałby mandat w wysokości aż 500 zł. – dodaje A. Kaźmierczak. 
 
Zdrowy rozsądek

Brak konkretnego przepisu regulującego nakaz jazdy na zimowych oponach nie zniechęca jednak kierowców do wymiany opon. Szacuje się, że około 2/3 właścicieli pojazdów podejmuje się takiej czynności i jeździ na oponach odpowiednich do pory roku. Letnie opony ze względu na swoją konstrukcję nie sprzyjają bezpieczeństwu podróży w minusowych temperaturach. Zimówki skonstruowane są ze specjalnej mieszanki gumy, która nie sztywnieje na mrozie i zapewnia lepszą przyczepność w trudnych warunkach, a tym samym krótszą drogę hamowania. Zimowe opony posiadają również inaczej skonstruowany bieżnik, który został przystosowany do jazdy po śniegu i ogranicza ryzyko wpadnięcia w poślizg.

 źródło: Creandi