Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
 Wybierasz się na majówkę samochodem?
kalendarz 30/04 2023

Wybierasz się na majówkę samochodem?

Bezpieczeństwo / Porady

Sprawdź, jak ułatwić sobie podróżowanie.

Pierwszy majowy weekend to tradycyjnie czas wzmożonych wyjazdów. Podróżowanie własnym autem daje dużą elastyczność i komfort, jednak wybierając się na łono natury, należy pamiętać, że nie wszędzie można nim wjechać czy zaparkować. Aby zapewnić sobie i innym bezpieczeństwo, warto dobrze przygotować się do podróży. O czym należy pamiętać?

Auto na łonie natury

W Polsce istnieją strefy wyłączone z ruchu samochodowego. Wiele obszarów chronionych, takich jak parki narodowe, lasy państwowe, rezerwaty przyrody, parki krajobrazowe i obszary Natura 2000, wymagają ochrony przed szkodliwymi skutkami działań ludzkich, w tym także przed parkowaniem samochodów w niedozwolonych miejscach. Zamknięte dla ruchu samochodowego są także centra niektórych miast. Wjazd samochodem na te tereny może być zabroniony lub ograniczony do wyznaczonych dróg i parkingów. Dlatego przed wyjazdem warto dokładnie zapoznać się z oznakowaniem drogowym i wytycznymi w miejscach, które chcemy odwiedzić.

Na trasie mogą pojawić się utrudnienia, dlatego rozsądnie jest sprawdzić prognozę pogody oraz przewidywany czas podróży. W przypadku dalszych tras przydatna może okazać się niezależna nawigacja GPS z aktualnymi mapami drogowymi. Te dostępne w telefonach komórkowych mogą być nieprecyzyjne, a w przypadku braku zasięgu - niedostępne.

Bezpieczeństwo na drodze

Zanim wyruszymy w trasę, warto dokładnie sprawdzić stan swojego pojazdu. W pierwszej kolejności należy skontrolować płyny eksploatacyjne, takie jak olej silnikowy, płyn chłodniczy, płyn hamulcowy i płyn do spryskiwaczy, a także upewnić się, czy nie ma wycieków pod samochodem. Następnie należy sprawdzić stan opon, czy nie są one zbyt zużyte. Ponadto zbyt niskie ciśnienie powietrza w oponach może wpłynąć na prowadzenie pojazdu oraz zużycie paliwa. Ważne jest również, aby upewnić się, czy wszystkie światła działają poprawnie, a hamulce są sprawne, aby uniknąć potencjalnie niebezpiecznych sytuacji na drodze – podpowiada Piotr Korab, ekspert serwisu autobaza.pl.

Należy pamiętać, że w Polsce obowiązkowo trzeba wozić w aucie gaśnicę i trójkąt ostrzegawczy. Oprócz tego z pewnością warto mieć w samochodzie apteczkę. Takie wyposażenie ma za zadanie zapewnić kierowcy i pasażerom bezpieczeństwo w razie wypadku.

Podczas jazdy należy zachować szczególną ostrożność i dostosować prędkość do warunków na drodze. Zmniejszając prędkość, zyskujemy większą kontrolę nad pojazdem oraz możliwość szybkiego zareagowania na nieprzewidziane sytuacje.

Jak co roku podczas pierwszego weekendu majowego polskie drogi patrolować będzie rzesza policjantów. Aby bez przeszkód dotrzeć do miejsca wypoczynku, należy przestrzegać przepisów ruchu drogowego.

Policjanci będą kontrolować przestrzeganie przepisów drogowych, w tym dozwoloną prędkość, trzeźwość kierowców, ich stan psychofizyczny, stan techniczny pojazdów oraz czy wszyscy pasażerowie mają zapięte pasy, a dzieci są przewożone w fotelikach. Na drogach pojawią się również nieoznakowane radiowozy z wideorejestratorami.

Policjanci z drogówki coraz częściej wykorzystują drony do kontroli ruchu drogowego. Dzięki nim mogą z łatwością przeprowadzać inspekcje z powietrza, kontrolować korki i sytuacje na drogach z nieco innej perspektywy. Drony umożliwiają też nagrywanie materiału wideo, który może być wykorzystany jako dowód w przypadku naruszeń przepisów drogowych.

A może alternatywa?

Majówka w Polsce to czas zwiększonej liczby pojazdów na drogach, co często powoduje powstawanie dużych korków. Szczególnie dotkliwe są one w popularnych miejscach turystycznych, takich jak Zakopane, Kraków czy nadmorskie kurorty. W stolicy Tatr, która jest jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc w Polsce w czasie długiego weekendu majowego, liczba samochodów i autobusów w ciągu dnia zwiększa się nawet o 50 proc. To powoduje powstanie gigantycznych korków wzdłuż głównych arterii, co znacznie wydłuża czas podróży i często wprowadza chaos w ruchu drogowym.

Planując majówkowy wyjazd, warto rozważyć mniej popularne kierunki. Bez względu na to, czy wybieramy się w góry czy nad morze, możemy wybrać mniej uczęszczane lokalizacje, które są nie mniej urokliwe. Aby ustrzec się przed staniem w korkach, można także rozważyć publiczne środki transportu. Biorąc pod uwagę typowe dla Zakopianki gigantyczne korki w okresie majówki, może się okazać, że podróż pociągiem pozwoli nam zaoszczędzić sporo czasu, a przy okazji nerwów – podpowiada Piotr Korab.

źródło: Autobaza


Tagi:
autem na majówkę, długi weekend

Zobacz podobne artykuły:

 Auta popowodziowe: jak je rozpoznać i czy warto kupić?
kalendarz 17/07 2024

Auta popowodziowe: jak je rozpoznać i czy warto kupić?

Warsztat / Porady

2024.07.17

Co może grozić nabywcy, jeśli kupi taki samochód nieświadomie?
 Czarne skrzynki w nowych pojazdach stają się obowiązkowe
kalendarz 08/07 2024

Czarne skrzynki w nowych pojazdach stają się obowiązkowe

Wiadomości / Gorące tematy

2024.07.08

Od lipca wszystkie nowe samochody w Unii Europejskiej będą musiały być wyposażone w rejestratory danych zdarzeń (EDR), znane również jako „czarne skrzynki”.
 0,5 promila wystarczy, żeby stracić auto?
kalendarz 05/07 2024

0,5 promila wystarczy, żeby stracić auto?

Bezpieczeństwo

2024.07.05

Do Sejmu trafił właśnie projekt zmiany ustawy, w ramach którego zaostrzone zostaną przepisy dotyczące przepadku pojazdu.

Firmy z branży

AKUMULATOREX

mazowieckie
ul. Puławska 413
02-801 Warszawa
Tel.: 881-558-332
http://www.akumulatorex.pl/

AMPERMAX

mazowieckie
ul. Zamieniecka 34A
04-158 Warszawa
Tel.: 513 690 990
https://najtansze-akumulatory.pl/

Americance Import z USA

mazowieckie
ul. Ananasowa 29
00-711 Warszawa
Tel.: 577 776 933
Email.: biuro@americance.pl
https://americance.pl
Najnowsze artykuły:
 Auta popowodziowe: jak je rozpoznać i czy warto kupić?

Auta popowodziowe: jak je rozpoznać i czy warto kupić?

Warsztat / Porady

2024.07.17

Co może grozić nabywcy, jeśli kupi taki samochód nieświadomie?
Ferrari Corsa Baltica po raz 12.

Ferrari Corsa Baltica po raz 12.

Wiadomości / News

2024.07.16

W dniach 17-20 lipca br. na trasie Katowice-Warszawa-Świnoujście odbędzie się 12. edycja kawalkady Ferrari Corsa Baltica.
Fiaty 126p znów na wydziale montażowym fabryki w Tychach

Fiaty 126p znów na wydziale montażowym fabryki w Tychach

Wiadomości / Wydarzenia

2024.07.16

Wielka Wyprawa Maluchów zawitała do tyskiej fabryki.