Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Wszystko, co powinieneś wiedzieć, kupując używany motocykl
kalendarz 12/04 2023

Wszystko, co powinieneś wiedzieć, kupując używany motocykl

Używane / Porady

Nie tylko historia i moc.

Wraz z początkiem wiosny rozpoczyna się też sezon motocyklowy. Zważywszy na wciąż wysokie koszty paliwa oraz rosnące ceny aut używanych alternatywą dla samochodu może być jednoślad. Na co zwrócić uwagę kupując używany motocykl oraz jakie uprawnienia należy posiadać.

Nastał kwiecień a wraz z nim uaktywniają się również miłośnicy jednośladów. Początek wiosny to idealny moment, aby rozważyć zakup motocykla. Aby jednak nie dać się naciągnąć warto dobrze się do niego przygotować.

Gdzie szukać używanego motocykla?

Liczba ofert używanych motocykli jest ogromna. Znaleźć można je za pośrednictwem portali ogłoszeniowych, ale też w komisach i na giełdach. Nie każdy szukający motocykla zdaje sobie sprawę, że ciekawe egzemplarze znajdują się również w salonach dealerskich marek. To najlepsza opcja, jeśli wziąć pod uwagę ryzyko związane z zakupem używanego pojazdu. Salon dealerski zaoferuje egzemplarz nowszy, który dodatkowo ma sprawdzony stan techniczny oraz prawny. Do wglądu nabywcy są dokumenty z przeglądu i historia serwisowania. Co więcej, w ten sposób można kupić używany motocykl z gwarancją. Jeżeli dodać do tego możliwość wykupienia taniego ubezpieczenia, a nawet wzięcie kredytu na sfinansowanie pojazdu, zakup u dealera niesie za sobą wiele zalet.

Warto zaznaczyć, że nawet dealerzy, niezależnie od tego, czy handlują samochodami czy motocyklami, wykorzystują nasze raporty historii pojazdu. Nie zawsze mają oni wiedzę na temat pojazdów, które oferują do sprzedaży, zwłaszcza w przypadku motocykli, które często odkupują od klientów w ramach rozliczenia. W takich przypadkach warto zapytać dealerów, czy dysponują raportem historii pojazdu dostarczonym przez autobaza.pl - zauważa Przemysław Gąsiorowski ekspert autobaza.pl.

Motocykl z historią

Jeśli jednak decydujemy się na zakup pojazdu od osoby prywatnej bądź w komisie warto dobrze się do tego przygotować. Pierwszą rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę, jest stan techniczny pojazdu. Przede wszystkim należy sprawdzić stan silnika, układu wydechowego i zawieszenia. Warto dokładnie obejrzeć każdą część motocykla i poszukać oznak zużycia, korozji lub innych uszkodzeń. Zwrócić uwagę na stan opon, łańcucha i hamulców, a także na ewentualne pęknięcia w ramie, tłumikach i felgach. Nie zaszkodzi także poprosić sprzedającego o jazdę testową, aby móc ocenić zachowanie motocykla na drodze. Na szczęście w kwestii historii pojazdu nie musimy ufać sprzedawcy na słowo. Motocykle, podobnie jak samochody posiadają swój numer VIN, dzięki czemu bez trudu można ją zweryfikować, nie wychodząc z domu.

Zakup motocykla, szczególnie dla nowicjusza, może być dużym wyzwaniem. Warto na początek sprawdzić historię upatrzonego egzemplarza, aby upewnić się, że sprzedający nie zataił przed nami na przykład kolizji, w której pojazd brał udział. Uszkodzona rama lub silnik mogą stanowić śmiertelne niebezpieczeństwo dla kierowcy. Serwis autobaza.pl oferuje możliwość dokładnego sprawdzenia historii motocykla wyłącznie na podstawie numeru VIN. Raport, który może wygenerować każdy, zawiera m.in. dane techniczne, rejestr znanych odczytów przebiegu, historię kolizji i szkód, usterki fabryczne, galerię zdjęć, a także możliwość zweryfikowania, czy dany egzemplarz nie został zgłoszony jako kradziony. – wyjaśnia  Przemysław Gąsiorowski.

Na miarę potrzeb

Szczególnie w przypadku kupna pierwszego motocykla warto zwrócić uwagę nie tylko na stan techniczny, ale wziąć pod uwagę przede wszystkim jego przeznaczenie. Jeżeli motor ma służyć jako środek transportu na dłuższe weekendowe wycieczki, ścigacz może być mało praktyczny. Warto więc dokładnie przemyśleć, na jakich drogach będzie on użytkowany, czy ma stanowić główny środek transportu itp.

Szukając odpowiedniego modelu, uwagę należy zwrócić przede wszystkim na jego wagę. Wbrew pozorom manewrowanie motocyklem podczas parkowania wymaga sporej siły oraz umiejętności. Jeszcze trudniej podnieść go po wywrotce. Dlatego przynajmniej na początku warto postawić na maszynę o wadze nie przekraczającej 200 kg. Ważna jest też jego wysokość. Motocyklista siedzący na motocyklu powinien swobodnie sięgać nogami podłoża. W przeciwnym razie zwiększa się ryzyko upadku – podpowiada Przemysław Gąsiorowski.

Jakie uprawnienia należy posiadać

Chcąc kupić motocykl, nie trzeba koniecznie mieć prawa jazdy kategorii A. W Polsce posiadanie uprawnień w tej kategorii jest wymagane tylko w przypadku chęci prowadzenia motocykla o pojemności silnika powyżej 125 cm³ lub mocy maksymalnej przekraczającej 11 kW. W przypadku modeli o mniejszej pojemności wystarczy posiadanie prawa jazdy kategorii B. Jednak warto pamiętać, że na drodze trzeba zachować szczególną ostrożność, szczególnie jeśli nie ma się doświadczenia w prowadzeniu jednośladów. Początkującym zalecamy wzięcie kilku jazd doszkalających, aby poczuć się pewnie i nie zrobić sobie krzywdy.

źródło: autobaza


Tagi:
zakup używanego motocykla, używany motocykl

Zobacz podobne artykuły:

Wakacje na europejskich drogach – co warto wiedzieć podróżując autem?
kalendarz 18/07 2024

Wakacje na europejskich drogach – co warto wiedzieć podróżując autem?

Warsztat / Porady

2024.07.18

Decydując się na letnie wyjazdy, warto wziąć pod uwagę ważne aspekty.
 Auta popowodziowe: jak je rozpoznać i czy warto kupić?
kalendarz 17/07 2024

Auta popowodziowe: jak je rozpoznać i czy warto kupić?

Warsztat / Porady

2024.07.17

Co może grozić nabywcy, jeśli kupi taki samochód nieświadomie?
Używany Citroen
kalendarz 25/06 2024

Używany Citroen

Używane

2024.06.25

Nie ma chyba kierowcy, który obok Citroena przeszedłby obojętnie, ale w momencie zakupu należy się kierować nie tylko sercem, ale przede wszystkim rozumem.

Firmy z branży

AKUMULATOREX

mazowieckie
ul. Puławska 413
02-801 Warszawa
Tel.: 881-558-332
http://www.akumulatorex.pl/

AMPERMAX

mazowieckie
ul. Zamieniecka 34A
04-158 Warszawa
Tel.: 513 690 990
https://najtansze-akumulatory.pl/
Najnowsze artykuły:
BMW M3 CS Touring - Hardcorowe kombi

BMW M3 CS Touring - Hardcorowe kombi

Prezentacje / Nowości

2024.07.21

Odświeżone M3 Touring dysponuje większą mocą ale na torze Nürburgring dostrzeżono podczas testów prototyp BMW M3 CS Touring.
Unikalne modele Toyoty

Unikalne modele Toyoty

Moto fanatyk

2024.07.21

W muzeum Toyoty w Kolonii przygotowano wyjątkowy pokaz samochodów z japońskiego rynku.
Pierwszy "elektryk" Ferrari

Pierwszy "elektryk" Ferrari

Wiadomości / News

2024.07.20

Samochód ma być gotowy przed końcem 2025 r.