Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Wąskie czy szerokie?
kalendarz 10/05 2019

Wąskie czy szerokie?

Eksploatacja / Porady

Jak dobrać opony do auta?

Latem kierowcom zwykle bardziej zależy na tym, aby ich auta świetnie prezentowały się na drodze. Dlatego właśnie w tym okresie znacznie bardziej popularne są szerokie opony o niskim profilu. Zimą natomiast kierowcy częściej decydują się na opony wąskie. Wybór opon ma wpływ nie tylko na wygląd pojazdu, ale także na prowadzenie i komfort jazdy.

W Europie Środkowej większość kierowców posiada dwa komplety felg: na lato i zimę. Te nieco większe, a zarazem droższe zakładane są zwykle do opon letnich.

„Wybierając się po zakup ogumienia autem z zamontowanymi oponami zimowymi warto sprawdzić najpierw rozmiar posiadanego kompletu opon letnich. W przeciwnym razie może okazać się, że nasze felgi nie będą pasować do nowo zakupionych opon” – mówi Martin Dražík, Product Manager w Nokian Tyres Europe.

Wybierając opony należy zwracać uwagę na zalecenia producenta. Informacja o rozmiarach opon pasujących do pojazdu znajduje się najczęściej w instrukcji obsługi oraz na odpowiednich plakietkach przy drzwiach bocznych lub wlewie paliwa.

Szerokość opon wpływa na parametry jazdy oraz prowadzenie pojazdu, a więc ma dla kierowców decydujące znaczenie. Od rozmiaru opon zależy nie tylko ich cena, ale także przyczepność, poziom hałasu, komfort jazdy i wygląd pojazdu.

Przejście na opony o szerszym profilu może spowodować zwiększenie oporu toczenia, a tym samym nieznaczny wzrost zużycia paliwa. Rozmiar opon letnich ważny jest również ze względów estetycznych; powszechnie uważa się, że opony szerokie prezentują się lepiej niż wąskie.

„Jeśli decydujemy się na felgi o większej średnicy, powinniśmy wybrać opony o mniejszym profilu. Pozwoli to utrzymać zewnętrzną średnicę koła w określonych prawem granicach, a także zapewni płynną rotację opony” – wyjaśnia Martin Dražík.

Profil opony to stosunek wysokości opony do jej szerokości. W związku z tym, że wąskie opony o wysokim profilu cieszą się znacznie większą popularnością, produkowane są w większej ilości niż opony szerokie o niskim profilu. Jest to jedna z przyczyn, dla których wąskie opony są z reguły tańsze niż opony szerokie.

Szczególne znaczenie dla komfortu jazdy ma objętość powietrza w oponie. Im większa średnica felgi tym mniej powietrza zmieści się w oponie. Wysoki profil opon to więcej miejsca dla powietrza, a tym samym większy komfort jazdy niż w przypadku szerokich opon o niskim profilu.

Z punktu widzenia bezpieczeństwa obydwa rodzaje opon mają swoje wady i zalety: Szersze opony zapewniają lepszą przyczepność na suchej nawierzchni, a wąskie zmniejszają ryzyko wystąpienia aquaplaningu.

„Wąskie opony lepiej sprawdzają się w ekstremalnych, zimowych warunkach, gdyż zapewniają większą siłę nacisku na powierzchnię drogi, a co więcej lepiej radzą sobie ze śniegiem i błotem pośniegowym. Opony szerokie natomiast gwarantują lepszą przyczepność na twardych nawierzchniach” – mówi Martin Dražík.

 Jak czytać oznaczenia na oponach?

Opona może posiadać, na przykład, oznaczenie 205/55 R16 94V XL. Oto co oznaczają te tajemnicze symbole:

205: Szerokość opony przy normalnym ciśnieniu podana w milimetrach. Szerokość bieżnika będzie zawsze mniejsza, ale różna w zależności od modelu i producenta.

55: Profil opony, czyli stosunek wysokości opony do jej szerokości. 55, na przykład, oznacza, że wysokość stanowi 55 proc. szerokości opony. Im większa wartość wskaźnika tym mniejszy profil opony.

R: Struktura opony. Litera R odnosi się do opon radialnych, które stosowane są we wszystkich samochodach osobowych w Polsce.

16: Średnica felgi wyrażona w calach.

94: Indeks nośności opony. 94 oznacza, że przy normalnym ciśnieniu powietrza maksymalne obciążenie jednej opony to 670 kg. Im mniejsza wartość indeksu tym mniejszy ciężar jest w stanie udźwignąć opona.

V: Indeks prędkości opony, czyli maksymalna dopuszczalna prędkość, z jaką może poruszać się auto, w którym jest ona zamontowana. Na przykład, indeks prędkości V oznacza, że maksymalna dopuszczalna prędkość to 240 km/h.

XL: Jeśli opona posiada na końcu oznaczenie “XL”, oznacza to, że będzie ona w stanie udźwignąć większy ciężar niż odpowiadająca jej standardowa opona.

źródło: Nokian Tyres


Tagi:
jak dobrać opony do auta, na co zwrócić uwagę przy wyborze opon, parametry opon, oznaczenia na oponach

Zobacz podobne artykuły:

 Najgorsze "silniki roku" w autach używanych
kalendarz 16/04 2024

Najgorsze "silniki roku" w autach używanych

Warsztat / Porady

2024.04.16

Konkurs International Engine of the Year po latach okiem mechaników.
 Pęknięta szyba w samochodzie
kalendarz 09/04 2024

Pęknięta szyba w samochodzie

Finanse / Ubezpieczenia

2024.04.09

Ile kosztuje mandat, ile naprawa i wymiana, a ile ubezpieczenie.
Dobre i złe retrofity
kalendarz 29/03 2024

Dobre i złe retrofity

Warsztat / Porady

2024.03.29

Jak je rozróżnić?

Firmy z branży

AKUMULATOREX

mazowieckie
ul. Puławska 413
02-801 Warszawa
Tel.: 881-558-332
http://www.akumulatorex.pl/

AMPERMAX

mazowieckie
ul. Zamieniecka 34A
04-158 Warszawa
Tel.: 513 690 990
https://najtansze-akumulatory.pl/
Najnowsze artykuły:
Alfa Romeo - nazwa Milano już była

Alfa Romeo - nazwa Milano już była

Wiadomości / News

2024.04.24

To nie pierwszy raz, kiedy Alfa Romeo zrezygnowała z nazwy Milano.
 Dwie duże marki chińskich samochodów w tym roku trafią do Polski

Dwie duże marki chińskich samochodów w tym roku trafią do Polski

Wiadomości / Gorące tematy

2024.04.23

Są w stanie konkurować jakością z europejskimi producentami aut.
 Im większy luksus, tym większe… ryzyko!

Im większy luksus, tym większe… ryzyko!

Używane

2024.04.22

Spośród 20 samochodów ze zmanipulowaną historią serwisową lub cofniętym licznikiem, aż 14 należy właśnie do klasy wyższej.